up_icon

Téma

facebook twitter mail

Dělejte radost sobě i celé planetě. Sázejte stromy!

18.07.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Kolik jste za život vysázeli stromů? A víte, jak na to?

Jestli jste někdy četli knížku Muž, který sázel stromy, víte, že v ní hlavní hrdina Elzéard Bouffier svojí skromností a vytrvalou pílí dosáhne užitečného naplnění svého života. Pomůže přírodě i ostatním lidem. Pro některé firmy, ale i pro jednotlivce se tenhle příběh stal inspirací. Sází stromy, a pomáhají tak zachránit naši planetu od klimatické krize.

Čím jsou pro nás stromy?

Vzduch – Stromy při fotosyntéze odebírají ze vzduchu oxid uhličitý a vracejí do něj kyslík. Pomocí svých listů a kůry nasávají znečišťující látky, pohlcují prach a kouř. A jen pro představu – stoletý buk vydá za jednu hodinu tolik kyslíku, že by stačil k dýchání třem lidem na jeden rok.

Zachycení prachu a mikroorganismů Hektar smrkového lesa dokáže vázat až 32 tun popílku, bukový les na té samé ploše dokonce dvakrát tolik.

Snížení hluku Listy stromů dokáží pohltit až čtvrtinu vzniklého hluku. Pásy stromů a keřů kolem silnic tak působí jako protihluková bariéra.

Voda – Stromy svými kořeny zpevňují půdu, brání sesuvům půdy, lavinám, povodním... Hrají klíčovou roli při zachycování dešťové vody.

Zdraví – Stromy nám pomáhají snižovat stres, úzkost, mají prokazatelné léčivé účinky.

Biodiverzita – Stromy jsou domovem pro desítky druhů živočichů, zejména hmyzu.

Klima – Pomáhají ochlazovat planetu. Ve městech mohou stromy snížit teplotu až o 8 °C.

Earth Karma

Pomoct planetě a zasadit strom můžete například koupí náramku pod projektem Earth Karma, který vzniknul v únoru letošního roku. Jeho zakladateli jsou dva velcí milovníci přírody a cestování. A jak sami říkají, dlouho přemýšleli nad nějakým projektem, který by byl spojený právě s přírodou. „Nakonec jsme se rozhodli právě pro ruční výrobu achátových náramků, za které se navíc zasadí strom. Design jsme zvolili minimalistický s pravým achátem. Ukázali jsme je našim známým a blízké rodině a ti byli nadšení.“

Tihle nadšenci spolupracují s neziskovou organizací Plant for the Planet, která už funguje více než deset let a je známá po celém světě. Za cíl si kladou hlavně zvýšit povědomí dětí a dospělých v otázkách změny klimatu a globální spravedlnosti. Organizace také pracuje na výsadbě stromů a považuje to za praktický a symbolický krok v úsilí o snížení vlivu změny klimatu. Další organizací, která je s Earth Karma propojená, je neziskovka OneTreePlanted, která působí v Severní Americe, Jižní Americe, Asii a Africe.

Pokud si koupíte náramek, určitě vás taky bude zajímat, kde se strom vysadí. V současné době je největší výsadba v oblasti amazonského pralesa, který za poslední roky utrpěl obrovské ztráty. Těží se tu dřevo pro celý svět, což má za následek vymření stovek živočišných druhů a oteplování planety. Stromy se také vysazují v chudých oblastech jako Haiti a Indie. Partnerské organizace také zasílají pravidelné reporty o počtu zasazených stromů spolu s fotodokumentací.

Nadace Yves Rocher sází i v českých lesích

Do sázení stromů se s nadšením zapojila i Nadace Yves Rocher. V rámci iniciativy Sázejme pro planetu vysazuje ve spolupráci s neziskovými organizacemi stromy po celém světě. Cílem projektu není vysazování nových lesů, ale obnova těch stávajících, oslabených dlouhodobým sázením jednoho druhu dřevin. Do roku 2020 se nadace zavázala dosáhnout cíle 100 milionů zasazených stromů. „Iniciativa Sázejme pro planetu a její realizace v Česku má pro nás obrovský význam, a to nejen pro naši komunikaci se zákazníky a influencery, ale i pro každého z nás osobně,“ říká Michaela Zábranská, Manažerka PR a komunikace pro ČR a SR zodpovědná za realizaci projektu v České republice.

Jak se zapojit?

Podpořit dlouhodobou iniciativu nadace může kdokoliv a kdykoliv, ať už to má do lesa jakkoliv daleko. A jak se můžete zapojit vy? Můžete si třeba zakoupit produkt s logem I love my planet, za který bude vysazený jeden strom.

Za jedno auto jeden strom

Za jedno auto jeden strom! Protože si Škoda Auto uvědomuje negativní vlivy automobilů na životní prostředí, rozhodli se udělat opatření v rámci Strategie GreenFuture a taky programem „Za každý prodaný vůz jeden strom.“

Program funguje od roku 2007 a až do loňského roku vysadili více než 820 000 stromů a do konce roku plánují přidat ještě zhruba 100 000 dalších. To odpovídá více než 170 hektarům nového lesa. Je to jako by bylo pokryto novou zelení 280 fotbalových hřišť ve více než 100 lokalitách po celé České republice. Z více zeleně těší Kvasiny, Vrchlabí, Solnice, Plazy, Boseň, Řepov a mnoho dalších míst kolem jejich závodů, ale i v jiných regionech jako je například jižní Morava a výsadba v Rohatci u Hodonína či v Národním parku Šumava.

Společnost ŠKODA AUTO si zvolila výsadbu stromků za velké podpory svých zaměstnanců jako symbol firemní orientace na společensko-ekologické hodnoty.

Tip redakce:

 

Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose