up_icon

Téma

facebook twitter mail

Trápí vás vlhkost v domě? Víme, jak si s ní poradit

11.06.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Léto je ideální dobou na rekonstrukce. Co třeba jednou pro vždy vyřešit vlhké stěny?

Vlhké zdivo je nepříjemným jevem a setkal se s ním téměř každý majitel rodinného domu. Nevyhýbá se ale ani novostavbám. Tyto stavby tak postupně chátrají a vytváří se v nich nezdravé vnitřní prostředí. Jak A jak se dají odstranit příčiny, aby se vlhko v domě dál nedrželo?

Jak se vlhkost v domě projevuje?

„Nejčastěji jsou vidět vlhké stěny v přízemí a v suterénu, voda ve sklepě, solné výkvěty na fasádě, pocit zatuchliny v místnosti, odpadávající omítka, plísně kolem oken a celá řada dalších,“ říká Jiří Matějíček, majitel firmy Izosan.

Proč se drží vlhkost v domě?

Jednou z častých příčin mokrých stěn u podlahy může být vlhkost, která pochází od země. „Dům buď nemá vůbec, nebo má špatně povedenou izolaci proti zemní vlhkosti. Tu si můžete představit jako nepropustnou překážku, která brání průchodu vody. V případě, že se místnosti nacházejí nejen nad zemí, ale dům je i podsklepený, tlačí se vlhkost do domu nejen zespodu, ale i z přilehlé zeminy z boku. Vlhkost hrozí často domům postaveným ve svahu kopce. Po svahu stéká pod povrchem voda, a když ji postavíte překážku, v tomto případě dům, tak se začne tlačit dovnitř. Velké zemní vlhkosti může také čelit dům na rovině, a to v případě, že je postavený na dně rybníka nebo v blízkosti vodního toku. Rizikem jsou také záplavové oblasti.“

Zdrojem zemní vlhkosti bývá i samotný dům, například pokud nemá okap, okap je prasklý nebo vedený na terén v místě, odkud nemůže odtéct pryč od domu. V takových případech voda teče přímo pod dům, podmáčí základy, důsledkem jsou kromě vlhkosti, která se do domu tlačí i statické poruchy.

Vlhkost v domě může také vznikat běžným provozem domu - vařením, sušením prádla nebo koupáním. Ve starých domech vlhkost unikala například netěsnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve. Vzdušná vlhkost se pak sráží na chladných površích, jako jsou rámy oken nebo zasklení, v takovém vlhkém prostředí se pak dobře daří plísním. Řešením jsou kvalitnější okna, zateplení domu nebo snížení vlhkosti častým větráním nebo rekuperací.

„Některé zmíněné příčiny se dají vyřešit opravou poruchy nebo vhodným užíváním domu, vlhkost ze země ale potřebuje sanační opatření,“ dodává Jiří Matějíček.

Jak se dá vlhkost odstranit?

Některé příčiny lze odstranit svépomocí, jiné s pomocí stavební firmy. Jednou z takových firem je například Izosan, která provádí sanace vlhkého zdiva. „Jednou z nejúčinnějších metod se 100% účinkem a bez porušení statiky objektu je sanace vlhkého zdiva pomocí HW-systému. Za pomocí této metody dosáhnete výrazného a trvalého snížení vlhkosti, a to jak v podzemní části budovy, tak i v té nadzemní. Jedná se o rakouský patent z roku 1995, který je chráněn několika patenty po celé Evropě,“ popisuje Jiří Matějíček, majitel firmy Izosan.

Jak se postupuje při odstraňování vlhkosti

Tato metoda sanace vlhkého zdiva je založena na zarážení vlnitých izolačních nerezových desek, které jsou vyráběny z tvrzené ušlechtilé oceli. Tyto desky se strojně zatloukají do zdiva daného objektu s frekvencí cca 1300 úderů za minutu. „V tomto případě to znamená, že odpadá podřezání vlhkého zdiva a nedochází k porušení statiky objektu ani jinému poškození zdiva."

„Výhodou pro využití této metody je, že je tu zapotřebí pouze přístup z jedné strany objektu. Jako izolační materiál se tu používá ušlechtilá nerezavějící ocel, která má vysokou pevnost, tak můžeme provádět sanace i u silných zdí, a to až do 100 cm. Pokud je zdivo silnější, je už zapotřebí přístup z obou stran. Výška izolace se dá provádět již od 1 cm nad stávajícím terénem."

Před samotnou sanací se doporučuje:

  • odstranit staré podlahy (pokud se bude pokládat nová)
  • odsunout veškerý nábytek od zdiva
  • zjistit, kde se nachází elektřina, zjistit, kde se nachází elektřina, plyn, voda, apod., aby nedošlo k poškození

Na závěr sanace vlhkého zdiva se doporučuje:

  • v případě, že se pokládá nová podlaha, je třeba napojit podlahové izolace na HW-systém
  • pokud se sanace vlhkého zdiva provádí v suterénu budovy, musí se odkopat zemina zvenku a to až na úroveň zatloukaných plechů a provést novou vnější svislou izolaci
  • pokud je třeba nanést omítku ihned po sanaci zdiva, musí být použita sanační omítka
  • v případě, že vlhké zdivo je silně zasoleno, doporučujeme použít nátěry vázající sůl na celé vlhké zdi
  • sanační postřiky jsou potřeba, pokud se na vlhkém zdivu vyskytují houby a plísně

Další metody sanace

Jednou z dalších metod sanace, která firma Izosan využívá, je podříznutí domu. To znamená, že se nosná zeď přeruší vodorovným pásem nepropustné izolace obvykle v úrovni podlahy, a tak se zamezí tomu, aby vlhkost pronikala do části zdi nad hydroizolací. Řetězová pila pro podřezávání vlhkého zdiva se používá na cihlové zdivo s průběžnou spárou. „Pro sanaci vlhkého zdiva řetězovou pilou je nutné, aby bylo zdivo soudržné, nesmí být přezdívané, a jako materiál ložné spáry je nejvhodnější vápenná malta s nízkým obsahem cementu. Tahle metoda se hlavně používá při rekonstrukcích objektů. Oproti předchozí metodě, kde stačí přístup z jedné strany, je tady nutný přístup z obou stran."

„Výhodami podřezávání vlhkého zdiva řetězovou pilou jsou příznivá cena a dlouhá životnost, rychlost a vysoký účinek a také se řezání provádí za sucha, takže není třeba chladit vodou. V neposlední řadě je to také zdravotní a ekologická nezávadnost,“ říká Jiří Matějíček.

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose