up_icon

Téma

facebook twitter mail

Dejte sbohem věcem, které vám doma zbytečně zabírají místo. Pusťte se do jarního úklidu

13.03.2020 / AUTOR: Redakce

Válčíte doma s nepořádkem? Stejný problém řeší dvě třetiny Čechů.

Zima se pomalu loučí a přichází jaro, což je ideální impuls pro očistu domácnosti. Kdy jindy se pustit do sezónního úklidu, dát věcem jejich vlastní místo a případně se rozloučit s těmi, které už delší dobu místo zbytečně zabírají. Ne všichni to ale umí. Celá polovina Čechů má pocit, že uklízí prakticky celý život, a přesto má doma nepořádek a spoustu nepotřebných věcí.

Uklízíme, ale nepořádek se neustále vrací

Jak si správně zorganizovat domácnost? Právě na tohle téma se dlouhodobě zaměřuje firma IKEA. V novém průzkumu se Čechů zeptala, co je pro ně při úklidu největší výzvou. Uklizený domov je základ – pro tři čtvrtiny lidí (76 %) je důležité, aby každá věc měla své místo a domov tak měl řád. Často ale žijeme v domácnostech, které jsou zahlceny věcmi. Uklízíme pravidelně a často, přesto se nepořádek neustále vrací. Do úklidu se 61 % Čechů pouští minimálně jednou týdně a 22 % uklízí dokonce každý den. 61 % dotazovaných zároveň přiznalo, že se jim přesto doma hromadí nepotřebné věci a rádi by s tím něco dělali.

Světový úspěch guru úklidu Marie Kondo dokazuje, že se lidé snaží hledat řešení, jak mít doma krásně a trvale uklizeno. Obklopovat se věcmi, které skutečně využíváme a dělají nám radost, je hezká myšlenka. Ne vždy je ale jednoduché zbavit se těch neužitečných. Nejčastěji nám v tom brání pocit, že budeme danou věc v budoucnu ještě potřebovat (54 %) nebo k ní máme nějaký citový vztah (30 %).

Co s vytříděnými věcmi? Dejte jim druhou šanci

Zbavit se neužitečných věcí neznamená, že je musíte vyhodit do koše. Když jim dáte šanci na nový život, nemusíte se ani cítit provinile. Nejčastěji vyhazují nepotřebné věci mladí lidé do 30 let (64 %). Starší lidé naopak přemýšlejí, kde by mohly být jejich kousky ještě užitečné, a věnují je charitě (65 %). Ženy se častěji snaží dát věcem druhou šanci, ať už darováním, prodáním na bazarech nebo využitím na jiný účel. Muži je častěji jednoduše vyhodí (60 % ku 47 % žen). V Praze více než jinde lidé využívají možností jako výměna na SWAPu nebo s přáteli (16 %), případně zkouší věci renovovat (37 %).

Udělejte si doma pořádek jednou provždy 

Základní pravidla metody „konmari” jsou jednodušší, než si možná myslíte.

1. Neuklízejte podle místností, ale podle kategorií. Zvlášť oblečení, knihy, dokumenty nebo drobnosti. Věnujte se vždy jen konkrétní kategorii, abyste pak nenacházeli nejrůznější papíry nebo vánoční dekorace po celém bytě.

2. Nechte si ty kousky, které vám dělají radost.

3. Zbavte se nostalgie i nepotřebných papírů. V době digitalizace není nic snazšího, než si vše potřebné uchovat v elektronické podobě.

4. Věci, které nejčastěji používáte, mají být na viditelném místě.

5. Využívejte organizéry a malé úložné prostory. Každá věc tak bude mít své vlastní místo a vy se ve vaší domácnosti už nikdy neztratíte.

 

Reprezentativní online výzkum pro společnost IKEA provedla agentura STEM/MARK v únoru 2020 na vzorku 500 respondentů.

Fotografie: unsplash.com, IKEA.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose