up_icon

Téma

facebook twitter mail

Pošlete psího mazlíčka do školky a nenechávejte ho doma. Kolik zaplatíte a kde mají ještě volno?

10.07.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Počet psích školek a hotelů na území hlavního města roste.

Jste celý den pryč, váš čtyřnohý kamarád se doma nudí a vy se cítíte se provinile? Anebo se bojíte, že vám zničí gauč či poškrábe dveře? Zkuste psí školku. Mazlíček si užije psí kamarády a pěkně se socializuje. A vyjde to levněji, než když vám rozkouše půlku bytu.

Je krátce po sedmé hodině ráno a na telefon mi přijde zpráva. Jsme u vás, píše mi Ondřej Bambas. Seběhnu tři patra a odevzdávám Ondrovi pětiletou boxerku Báru. Nakládá ji do zadního částí své dodávky s výrazným logem Školka pro pejska. „Svážíme pejsky do školky brzo ráno, abychom se vyhnuli zácpám,“ vysvětluje mi Ondřej, majitel Školky pro pejska a zároveň řidič psího taxíku. Každý pes v něm má svou cestovní klec. Bára nastupuje a vítá se s Vašíkem, tříletým mopsem a zkušeným školkařem, co chodí třikrát týdně. Dodávka pokračuje pro další školáky a odpoledne je zase pěkně přiveze zpět svým páníčkům.

Přivést a odvést, vykoupat, ostříhat

Ondřej založil školku se svou ženou Markétou v roce 2012. Koupili dům v pražské Písnici a celou nemovitost zrekonstruovali, aby byla k dispozici pouze psům. Vnitřní prostory původně rodinného domku upravili na několik psích pokojíčků, velký obývací pokoj, salon a recepci. „Denní pobyt stojí 400 korun, když si ale koupíte permanentku, můžete se dostat s cenou až na 280 korun za den,“ říká Markéta Bambasová. Zájem je obrovský. Za mytí, stříhání, masáže nebo třeba aromaterapii si ale majitel musí připlatit. Ceny začínají na 250 korunách. Zvolíte-li nejdražší variantu, která zahrnuje střih, koupel, fénování, zastřižení drápků a parfém, připravte si pět až sedm stovek podle velikosti pejska.

V areálu nenajdete žádné kotce, jen dva velké výběhy. Když nestíháte pejska ráno odvézt, anebo odpoledne vyzvednout, můžete využít psí autobus. „Jsme schopni ubytovat deset až třicet psů, záleží na tom, o jaké pejsky jde. Vždy jde o to, abychom se psím klientům zvládli věnovat, ” popisuje Markéta.

Chystáte se na dovolenou a nevíte, co se čtyřnohým kamarádem? Areál funguje i jako hotel. „Byli jsme první hotel, kde pejsci spí ve vnitřních prostorách domu. Buď v oddělených pokojíčcích nebo ve společném psím obýváku,” chlubí se Bambasová. Během července jsme úplně plní, ale v srpnu by se ještě místo v hotelu našlo, poznamenává.

Přijímání psů do školky i hotelu má svá přísná pravidla. Kromě povinného očkování, dobré zdravotní kondice a nulové tolerance psí agresivity je nutné nejprve vyzkoušet kontakt s ostatními pejsky přímo ve školce. Každý nový pes u nás musí přijít na zkušební návštěvu, upozorňuje Markéta Bambasová. Chce-li váš mazlíček společnost, běhá s ostatními pejsky po zahradě nebo ve vnitřních prostorách domu. Vyžaduje-li klid, má k dispozici privátní pokojíček. „Inspirovali jsme se v zahraničí, kde je taková nabídka zcela běžná,“ říká Markéta Bambasová.

Konkurence roste

Podobný koncept jako Školka pro pejska má i areál Dogpark v Roztokách u Prahy, který vznikl také před sedmi lety. Majitelka Dogparku Iva Janoušková mi ukazuje rodinný domek s psí klubovnou, spací místností a výběh s hřištěm o rozloze velkorysých 2800 metrů čtverečních. Školka si účtuje si 350 korun za den a 480 korun za pobyt v hotelu kratší než sedm dní. Opět platí, že čím víc si předplatíte, tím níže se s cenou za jeden pobyt dostanete. Měsíčně vyjde školka okolo šesti tisíc. Ale v průměru pejsci docházejí na dva až tři dny v týdnu.

Během hlavní sezony má Dogpark plně obsazeno. „Už ani nepotřebujeme dělat reklamu, většina nových psů přichází na doporučení,” poznamenala Janoušková. Hlavní sezónou myslí zimu a léto. „Pokud by k nám někdo ještě chtěl pejska dát, ve školce místo máme, ale u hotelu by hodně záleželo, co je to za pejska, zda už u nás byl a jak je socializovaný. Většinou máme obsazeno,” popisuje situaci.

Zájem o školky je obrovský. Už ani nepotřebujeme dělat reklamu, většina nových psů přichází na doporučení.”

Hotel prý využívají lidé z celého Česka. „Máme klienty z Brna, z Liberce. Když odjíždějí na dovolenou, cestou na letiště nám pejska odevzdají,” dodává „psí máma“, jak se na stránkách školky Janoušková označuje. „Skoro polovina školkových pejsků tvoří pejsci cizinců, ti jsou na tuto službu zvyklí ze zahraničí,” upřesňuje.

Co Čech, to pejskař

Zatímco v roce 2012 existovaly v Praze pouze tři psí školky, nyní jsme jich napočítali devět. „Velmi často mívají školky kotce. V nich jsou pejsci celý den zavření a personál je několikrát denně venčí. Proto mohou brát všechny psy. Vlastně si školku může udělat skoro každý, legislativa v tomto směru není nijak omezující. U nás jsou pejsci celý den na volno, za to si ale vybíráme, koho vezmeme,” upozorňuje Iva Janoušková, na co si při výběru školky dát pozor.

Úplně první školku pro psy otevřela v Praze před jedenácti lety Lenka Šetková, bývalá realitní manažerka a průvodkyně, která žila sedm let v Tunisku. „Začínala jsem hlídáním tří čtyř psů na pražském Žižkově. Kvůli velkému zájmu jsme se ale přesunuli do Dolních Počernic,“ popisuje svou zkušenost majitelka psí školky Happy Dog Počernice. Na rozdíl od zmíněné konkurence v Písnici a Roztokách provozuje Šetková školku v pronajaté nemovitosti. Sehnat pronájem na tento podnikatelský záměr prý bylo hodně složité. „V drtivé většině nás majitelé nemovitosti odmítli, když jsme jim sdělili, jaký je náš plán,“ vypráví. „Nyní se nám rýsuje něco vlastního, ale zatím nebudu nic prozrazovat,“ dodává.

V průměru má prý každý druhý Čech psa. Zatímco ale v menších obcích do tisíc obyvatel je 63 pejskařu ze sta, v Praze je to jen pětatřicet, jak nedávno ve svém průzkumu zjistila Česká spořitelna. Jenže obyvatelé hlavního města zase neváhají za mazlíčka více utrácet. Podle průzkumu Pražané v průměru vydají za péči 16700 korun ročně, což je nejvíc ze všech krajů. Ale zpátky ke školkám.

Správná školka by neměla přijímat hárající feny, feny březí a kojící nebo psy s onemocněním. A nesmí mít blechy, ale i odblešení si můžete za příplatek objednat. Obecně také platí, že nesmí být pes příliš bázlivý a agresivní, shodují se školkaři. Zájem o ubytování přes den i o to hotelové je obrovský, potvrzují oslovení majitelé školek bez výjimky. Další školky se podle nich uživí, přestože počáteční investice do projektu jsou značné.

 

A co vy, dopřáli byste svému pejskovi výlet do psí školky?

Fotografie: Školka pro pejska, Dogpark, Unsplash

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose