up_icon

Téma

facebook twitter mail

Malý rodičovský průvodce světem pohádek

27.06.2019 / AUTOR: Eva Liliana Matásková

Jak zabavit děti na dlouhých cestách autem a nezbláznit se.

I když se za normálních okolností snažíte děti držet dál od televizních obrazovek a tabletů, občas prostě není zbytí. Třeba zrovna při cestování, které zrovna teď v létě čeká mnoho z nás – věřte tomu, že vhodně zvolená pohádka už zachránila nervy spoustě rodičů… jenže co z dostupného pohádkového repertoáru vybrat, aby vás zvuky ze zadních sedaček nedohnaly k šílenství a neměli jste výčitky svědomí z toho, čemu děti vystavujete?

Vyberte si z našeho krátkého přehledu pohádek z českých luhů a hájů, které neuráží vkus a estetické cítění. Možná se dokonce přistihnete, že svým dětem zaujatě koukáte přes rameno!

Krysáci

Tento loutkový seriál popisuje život dvou krysích kamarádů, Hodana a Huberta, a pražského laboratorního potkana Edy, kteří žijí na smetišti poblíž Vizovic spolu s trpaslíkem Ludvíkem. Všechny postavy seriálu skvěle namluvili Bolek Polívka a Jiří Pecha, a díky vtipným dialogům a scénáři bude bavit i vás. Připravte se na neustálé špičkování mezi pražským a moravským dialektem a vypointované příběhy s ponaučením. Písničky k seriálu nahrála skupina Už jsme doma – vsaďte se, že je z hlavy jen tak nedostanete (a vlastně vám to ani nebude vadit).

TIP: Čistě analogoví rodiče ocení, že na motivy seriálu byly vydány také dvě knížky.

My jsme dvě krysy a ne potkani.
Nám v noci často není do spaní
a jako správní krysí ogaři
máme vousy na tváři.

Žížaláci

Modelínoví Žížaláci se dokážou proměnit v cokoli na světě. Je vám to trochu povědomé? Ano, tak to přece bylo i u medvědů v kultovní pohádce „Potkali se u Kolína“. Tyto žížalí postavičky ale mají trochu jinou cílovku, a to tu nejmladší. Příběhy jsou beze slov, děj snadno pochopitelný a použité barvy výrazně kontrastující. Připojte k tomu převážně klavírní hudební doprovod a všechny uřvané animované příšerky se můžou jít zahrabat

TIP: V rámci offline zábavy si s dětmi můžete zkusit vymodelovat žížaláky z plastelíny.

Povídání o mamince a tatínkovi

Máte rádi loutkovou tvorbu? Pak by vás mohl bavit tento kouzelný sedmidílný Večerníček, jehož příběhy vypráví, a to přímo z břicha své maminky, ještě nenarozený Toník. O tom, jak se jeho rodiče seznámili, měli svatbu a tak dále… díly s názvy jako „Jak tatínek zapomněl po sobě uklízet“ nebo „Jak se tatínek s maminkou naučili šetřit“ zpracovává témata, která zaujmou i rodiče. Hlasy ústředním postavám propůjčili Tatiana Vilhelmová a David Novotný.

TIP: I tato pohádka vyšla v Edici ČT také jako bohatě ilustrovaná kniha.

Než se narodíme, rozhlédneme se, kde na nás čeká štěstí a kde nám bude na světě nejlíp.

Lichožrouti

Svou stopáží se řadí k těm delším – je to vlastně klasický celovečerní film. Ponožky se ztrácejí v každé rodině, na celém světě. A vždycky jenom jedna z páru. Měli jste za to, že je zákeřně požírá pračka? Tento „animáč“ vás vyvede z omylu. Držte si ponožky, pojedeme z kopce! Víte, kdo může za to, že lidstvu z každého páru ponožek vždy zůstane jen jedna – lichá? Přeci Lichožrouti! Ponožkami se totiž živí. Těšte se na parádně zpracovanou animovanou Prahu a nevídaně povedený dabing.

TIP: Knižní předlohy Pavla Šruta a Galiny Miklíkové se skvěle hodí na čtení jako pohádka před spaním a vyšly také jako audioknihy.

Základní pravidlo lichožroutů je: nikdy nevezmeš celý pár! Já ponožky nekradu, já se s lidma dělím: oni jednu, já jednu.

O krtkovi

Kdo by neznal Krtečka… sympatický černý hlodavec Zdeňka Millera je nedílnou součástí dětského světa už přes 60 let. Hudbu pro všechny díly složil Vadim Petrov a v pohádkách se (až na citoslovce) nemluví, nemusíte tedy trpět žádné uječené nebo rádoby roztomilé dialogy.

Vřele doporučujeme, abyste dětem důsledně zamlčeli nové díly, které vznikly po roce 2014 v čínské koprodukci pod názvem Krtek a Panda. Ohavná 3D grafika má s původním konceptem pramálo společného.

TIP: Otrlé povahy se zálibou v bizarnostech jistě ocení díl „Krtek a maminka“, kde je vcelku realisticky ztvárněn porod.

Matricaria chamomilla?

TvMiniUni

Proč mají včely jenom jedno žihadlo a vosy několik? Proč se čerti žení? Proč má zebra pruhy? Má Yetti na léto sundavací kožich? Proč, proč, proč…? Máte doma dítě v této oblíbené vývojové fázi, kdy se všechno točí kolem jednoho jediného slova? Odlehčete na chvíli svým nervům a vysvětlovacím schopnostem, vtipné postavičky z TvMiniUni vám pomohou odpovědět na některé ze záludných otázek malých chytrolínů. To vše s pomocí písniček, které si za chvíli budete broukat taky. A beze studu, klidně i na veřejnosti! V některých dílech se na písničkách spolupodíleli také hvězdní hudební hosté, jako třeba Vojta Dyk, Bára Poláková, Xindl X nebo Lenka Dusilová.

TIP: Pokud si tento formát a zpracování oblíbíte, můžete děti také vzít do kina na nový celovečerní film TvMiniUni: Zloděj otázek.

Ve vaně pod pěnou pískají delfíni
Plyšák si pročítá nápisy na tričku
Bubák dnes naštěstí zabloudil ve skříni
Budík ti nabízí pomocnou ručičku

 

Jaké české pohádky si oblíbily vaše děti?

 

Fotografie: city-dog.cz, ceskatelevize.cz, unsplash.com

commentkomentáře
05.07.2019 08:16
jaromersky
20.02 09:20
Jája a Paja, Krkonošske pohadky

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose