up_icon

Téma

facebook twitter mail

Potřebuji napít a vyvenčit. Chytré misky a obojky mohou prodloužit život psa až o dva roky.

13.08.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Po třech letech vývoje začala značka Actijoy prodávat na českém trhu.

Přestavte si, že vám na telefon přijde vtipná zpráva jménem vašeho psa, kde si stěžuje, že ho ještě dnes ještě nikdo pořádně nevyvenčil. Anebo že by potřeboval vyměnit vodu v misce. Přesně tak funguje aplikace v kombinaci se sadou chytrých misek a čidlem na obojek značky Actijoy. Od minulého měsíce je k dostání na českém trhu.

Cílem značky Actijoy je zlepšení zdravotní kondice čtyřnohých kamarádů. Původně byl tento projekt určen především pro americký trh, jenže snaha zatočit s psí obezitou a lépe hlídat zdraví zvířecího mazlíčka zajímala i zákazníky z jiných zemí. „Kromě Spojených států amerických jsme získali certifikaci i pro Kanadu a Evropu. Registrujeme silný zájem v Polsku a Velké Británii,” říká Robert Hašek, jeden ze zakladatelů českého startupu Six Guys Lab, který stojí za značkou Actijoy. „Nyní se chystáme se na vánoční sezonu,” zdůrazňuje. Cílem je prodávat tisíce kusů celých sad.

A jak to funguje? Sada chytrých misek monitoruje příjem krmiva a vody. Data se přes wi-fi odesílají do aplikace, která vše vyhodnocuje. Na základě strojového učení dokáže odhalit i hrozící zdravotní komplikace čtyřnohého mazlíčka.

Na nedostatek vody upozorní aplikace notifikací, ta se tváří jako zpráva od vašeho pejska. Anebo vás takto upozorní, že čtyřnohý kamarád neměl dostatek pohybu. „Mám zprávy i od známých, že ta forma, kdy aplikace vám sděluje nějakou zprávu ústy vašeho psa, je hodně motivační a opravdu vás donutí jít se psem ven,” popisuje Hašek.

Na začátku stála snaha motivovat sám sebe k běhání, říká Hašek. A jako parťáka jsem si sebou vzal svého psa. Jenže ten začal po prvním běhu kulhat, nebyl na takový pohyb zvyklý. „Začal jsem vymýšlet zařízení, které by monitorovalo pohyb psa. Na trhu byly ale nevyhovující řešení,” vzpomíná Hašek. Nápad vznikl už v roce 2015, celý vývoj a vyladění veškerých detailů trvalo tři roky.

Startupu si všiml i miliardář a majitel společnosti Vafo Praha Pavel Bouška. Před dvěma lety, tehdy ještě ve stádiu vývoje, nakoupil čtvrtinu firmy za pětadvacet milionů korun. „Mám rád vytváření nových věcí a vidím velkou synergii mezi chytrou technologií používanou k monitorování života psů a jejich zdravou výživou. A taky se mi líbí ambiciózní plány, které značka má,“ uvedl před dvěma lety Pavel Bouška pro Forbes.

Po třech letech vývoje konečně značka přišla se svými produkty na trh. Hašek tvrdí, že firma bude nyní potřebovat další investici v podobné výši, kterou už napumpoval do značky Actijoy Bouška. „Potřebujeme nyní investovat do prodeje a rozšířit produkt po trhu,” vysvětluje Hašek. „A chystáme i další novinky, které představíme v lednu na největším veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas,” dodává. Tam už ostatně projekt Actijoy byl před dvěma lety, kdy mu z tamní prezentací pomohla státní agentura CzechInvest.

Přestože konkurence v podobě zvířecích trackerů existuje, zatím ještě nikdo nevyvinul zařízení, které by spolu komunikovalo dohromady. „Jeden čínský výrobce tvrdí, že prodává tracker s miskou, jenže tracker přestal dodávat, protože nefungoval dobře. A jejich chytrá miska spočívá v tom, že vám na displeji ukáže, kolik jste nasypali granulí. Do aplikace si to musíte napsat sami,” upozorňuje Hašek.

Hašek rozjel projekt se svou partnerkou Janou Rosenfelderovou. Aktuálně pro ně pracuje přes dvacet lidí včetně vývojářů. Jedna miska stojí padesát dolarů a tracker 129 dolarů. Celou sadu dvou misek a trackeru lze aktuálně koupit za 290 dolarů, což je v přepočtu 6670 korun. Aplikace, kterou si lze zdarma stáhnout, slouží jako zdravotní knížka, připomene vám třeba, že už jste pejska dlouho nezvážili, můžete si tam poznamenat, kdy máte jít na očkování nebo cokoli, co se týká zdravotního stavu psa. Podle Haška dokáže taková péče prodloužit život vašeho mazlíčka až o dva roky.

Původní cíl směrovat produkt na Spojené státy americké byl dán tím, že obezitou tam trpí 54 procent psů, zatímco v Česku je to jen 18 procent. „Lidé totiž nevědí, jak psa správně krmit,” myslí si Hašek. S Janou Rosenfelderovou se dokonce na nějaký čas přestěhovali do Států, kde svůj nápad testovali. Během testovacího období prý přesvědčili své sousedy a kamarády, aby se zapojili. Původně beználadoví psi se prý po trackování, posouzení výstupů a dodání do té doby nedostatečné aktivity proměnili v aktivnější a šťastnější stvoření.

 

Fotografie: Actijoy

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose