up_icon

Téma

facebook twitter mail

Praha, vínu zaslíbená

27.07.2018 / AUTOR: Veronika Foltová

První vinice zakládal už kníže Václav.

První pražské vinice na Pražském hradě založil podle pověsti už kníže Václav. Později se o rozmach vinařství zasloužil Karel IV. Nebyl v tom ale sám, významnými zakladateli vinic byly i kláštery. Vůbec k prvním vinicím v Praze patří ty na Strahově, Petříně či Újezdu. V současné době už funguje jen několik málo z nich, ale byla by škoda na ně zapomenout, a tak jsme se rozhodli, že vám je trochu přiblížíme.

Vinice Salabka

K BOHNICÍM 2, PRAHA 7

Salabka se nachází na jihozápadním svahu mezi Trojou a Bohnicemi a svojí rozlohou patří mezi největší v Praze. První zmínka o trojské vinici se datuje do roku 1228 a nalezneme ji v archivech Jiřského kláštera na Pražském hradě. Víno pro české krále se zde tehdy pěstovalo po generace. V 16. století pozemek začal spravovat první z pánů Salabů. Od 18. století nese malý pozemek jméno právě po svém prvním majiteli – Janu Kašparu Salabovi. Vinici zničenou komunistickým režimem pomohl zachránit před 15 lety profesor Vilém Kraus. Na základě jeho doporučení byl zachován starý klon Ryzlinku Rýnského. Později byly vysázeny především odrůdy Rulandského modrého, Müller Thurgau a Scheurebe. Po nějakém čase byly přidány odrůdy Pinot Blanc, Hibernal, Neronet a Tintet. 

Aby se udržela kvalita, vinice neprodukuje v současné době více než 18 000 lahví ročně. Nejen že tedy můžete víno ze Salabky koupit, můžete si zde objednat i degustaci. Krom vína zde nedávno začali dělat i vynikající pálenky. Do palírny si můžete také objednat prohlídku.

NÁŠ TIP: Jestli sháníte místo na svatbu, oslavy narozenin nebo firemní večírek, Salabka je skvělou volbou. Kromě jiného se zde totiž můžete ubytovat v apartmánech, které jsou poeticky nazvané podle jednotlivých vůní: Cassis, Levandule a Rozmarýn, nebo po révě: Rulanda, Rosé a Ryzlink.

Vinice svaté Kláry

POD HAVRÁNKOU 34/7, PRAHA 7

Tato památkově chráněná vinice zde byla pravděpodobně již za vlády Václava II. Podle listiny napsané přibližně roku 1228 náležely vinice klášteru sv. Jiří na Pražském hradě. Až do roku 1925 zde byla vinice nepřetržitě, poté byla přeměněna na zahradu. K obnovení vinice došlo v letech 1950–1953. Nynější podobu získala v 70. letech. Vzhledem k prudkému svahu pozemku, kde nejsou žádné terasové úpravy, je možné ošetřovat víno pouze ručně. Od roku 1995 spadá tato vinice pod správu Pražské botanické zahrady.

Produkují se zde jak vína odrůdová jakostní, tak vína přívlastková. V současné době jsou k dostání vína odrůd Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské šedé a Rulandské modré. Specialitou je pak každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské šedé. Posedět u sklenky vína můžete u vinotéky, kde se nachází i prodejna místních vín.

NÁŠ TIP: Na vinici svatá Klára je od roku 2004 vybudovaná naučná stezka. Její součástí jsou především popisky téměř všech odrůd vinné révy. Najdete zde také informace o historii světového i českého vinohradnictví a vinařství, dozvíte se vše o zpracování hroznů i o výrobě šumivých vín. Nechybí ani informace o zásadách degustace a hodnocení vína. Na vinici jsou také k vidění historické vinařské předměty, jako jsou staré lisy, kádě a sudy.

Vinice Máchalka

PÍSKOVCOVÁ  738/7, PRAHA 9 – PROSEK

První písemná zmínka o vinicích v této vysočansko-prosecké lokalitě, zvané „Na nebeských horách“, pochází z počátku 12. století. Během staletí vinice měnily majitele, byly poničeny a opět obnoveny. V pozdějších dobách pak ustupovaly rozvíjejícímu se městu a průmyslu. Definitivní konec zdejší vinice (pojmenované po jejím posledním majiteli Josefu Máchalovi) přineslo dvacáté století, kdy byla nahrazena meruňkovým sadem. Novou kapitolu vinařství ve Vysočanech pak začalo psát Vinařské družstvo sv. Václav. Družstvo je spolek dobrovolníků, kterým se v letech 1996–2000 podařilo vinici Máchalku za podpory městské části Praha 9 znovu obnovit a které ji vlastními silami spravuje.

NÁŠ TIP: Prodej vína z Máchalky probíhá ve stánku za branou vinice, hned vedle bobové dráhy na Proseku. Každý týden středa až pátek od 15:00 do 18:00.

Vinice Grébovka

 HAVLÍČKOVY SADY, PRAHA 2

Koncem 16. století vznikly na území dnešního parku usedlosti Horní a Dolní Landhauska. Mořic Gröbe provedl úpravy strmého svahu a součástí parku se stává i vinice. Pod Horní Landhauskou vznikly také i velké sklepy. V roce 1906 se park otvírá pro veřejnost a vinice se nechává oplotit. S vinicí to nevypadalo dobře a v roce 1926 se dokonce uvažovalo o jejím zrušení. To se ale rozhodl změnit mělnický vinař Srba a začíná vinici znovu osazovat. Od roku 1933 se začínají pěstovat specifické odrůdy severních vinařských oblastí: Burgundské bílé, modré a šedé, Sylvánské, Ryzlink, Tramín, Portugalské a Svatovavřinecké. Z těchto hroznů jsou připravována přírodní bílá vína značky Radniční hrozen a červená Primátorský hrozen. Od roku 1938 už tato vína neslouží pouze jako vína pro pohoštění na radnici, ale dostávají se volně do prodeje. Koncem druhé světové války začíná po vybombardování Gröbeho vily a sklepů opět vinice upadat. V osmdesátých letech 20. století vinici opět hrozilo zrušení.

Vše se začalo obracet k lepšímu v roce 1992, kdy se o historickou vinici začala starat MČ Praha 2 ve spolupráci s vinohradníkem Antonínem Turečkem. Ten osázel vinice téměř třinácti tisíci keři a kromě typických odrůd zvolil i odrůdy nové jako Dornfelder či Hibernal. Od roku 1997 se hrozny začínají sklízet již pro výrobu vína. 

Zásadní změna nastala v roce 2009 vybudováním výrobního sklepa ve východní části vinice. Sklizeň se tedy už neodváží, ale zpracovává se na místě (po letech konečně na Vinohradech).

NÁŠ TIP: Pokud chcete chutnat místní produkci, můžete si víno koupit v místním sklepě, a to každý pátek od 14:00 do 22:00.

 

Svatováclavská vinice na Pražském hradě

STARÉ ZÁMECKÉ SCHODY 192/8, PRAHA 1

Svatováclavská vinice je jedna z nejstarších vinic v Čechách. Nachází se ve východní části areálu Pražského hradu, mezi Starými zámeckými schody a ulicí Na Opyši. Její historie je spojena s legendárním vyprávěním o svatém Václavu, který zde podle legendy osobně sázel révu a sklízel hrozny pro výrobu mešního vína. Za Karla IV. byla kolem pozemku vinice postavena zeď. Ve 30. letech 19. století zde vznikla také klasicistní vila –  pojmenovaná podle jejího stavitele Emanuela Richtera. Ta je dokonce druhou nejznámější klasicistní stavbou v Praze, hned po Letohrádku Kinských. Veřejnosti byla zpřístupněna až v roce 2008.

Ve stejné době zde byly vysazeny dvě základní odrůdy. Bílá vína zastupuje Ryzlink rýnský, červená vína pak Rulandské modré.

NÁŠ TIP: V Richterově vile se nachází i restaurace, kterou si můžete pronajmout třeba na svatbu. Pokud ale nejste megalomané, zajděte si sem třeba jen na dvě deci a staňte se na chvilku turistou ve vlastním městě. Ty výhledy za to opravdu stojí!

Modřanská vinice

NAD VINICÍ 1954/11, PRAHA 12 – MODŘANY

První zmínky o modřanských vinicích pocházejí z roku 1178, kdy Soběslav II. v darovací listině vyšehradské kapitule prohlašuje: „dávám také těmže bratřím území v městečku Modřany na dva pluhy s vinicí.“ V roce 1921 koupil vinici soukromník s podmínkou, že ji zachová, ale v roce 1929 velké mrazy vinici zničily. Následovalo bezmála asi sedmdesát let, kdy vinice nebyla obdělávaná a byly na ní vysázeny pouze ovocné stromy.

V roce 1987 byl pozemek převeden do bezplatného užívání Českému svazu zahrádkářů ZO Vinice. Ti ho převzali v dosti zuboženém stavu, a tak trvalo nějakou dobu, než se podařilo uvést vinici do současné podoby. Nyní se tento historicky cenný pozemek terasové vinice, s památkově chráněným viničním domem, těší podobné slávě jako v dobách minulých. Hlavními pěstovanými odrůdami jsou v bílých vínech Rýnský ryzlink, MOPR (moravský muškát), Müller Thurgau, Tramín červený, Kerner, Rulandské bílé, v modrých odrůdách pak Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigelt a nově osazené Rulandské modré.

Víno z místní vinice bohužel nekoupíte. Vše co se vyrobí z místních zdrojů je určeno jen pro nejbližší okruh svazu zahrádkářů, kteří se o vinici starají.

Vinice Vyšehrad 

V PEVNOSTI, PRAHA 2

Na strmé skále nad Vltavou vzkvétalo v polovině 10. století raně středověké hradiště Vyšehrad. V 11. století zde sídlil první český král Vratislav I. O tři století později nechal Karel IV. založit na jižních svazích vinohrady. Vinná réva se tu pěstovala až do konce 17. století, kdy bylo území královského paláce proměněno v barokní vojenskou pevnost. Tradice středověkého vinohradnictví se na Vyšehrad vrátila opět po třech stoletích. V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Všechny jsou střešními zahradami nad pozůstatky někdejších palácových budov.

 

Viniční kultura je v Praze hluboce zakořeněná. Možná si i vzpomenete na náš článek o pražských viničních usedlostech. Pokud ne, o těch smíchovských si můžete přečíst zde.

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: wikimedia commons

commentkomentáře
favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose