up_icon

Téma

facebook twitter mail

Praha už nebude na plevel používat chemii

16.09.2019 / AUTOR: Redakce

Město se má o trávníky starat ekologicky, říkají odborníci z magistrátu.

Hlavní město po velké veřejné diskusi přistoupí na ekologičtější způsoby hubení plevele. Upustit se má zejména od glyfosátu, který je známý pod komerčním názvem Roundup.

Na městských pozemcích v Praze by se měl k likvidaci plevele přestat používat glyfosát. Městským společnostem a radnicím to chce doporučit výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí pražského zastupitelstva. Členové výboru to odhlasovali na posledním jednání, uvedla to agentura ČTK.

Praha 12 na svých pozemcích glyfosát nepoužívá od roku 2011, řekla místostarostka modřanské radnice a členka výboru Eva Tylová (za Piráty). Údržba veřejné zeleně je možná i bez chemie, například předsedkyně výboru Jana Plamínková (STAN) zmínila zařízení, kterým lze čistit chodníky pomocí horké vody a páry.

Přestat používat glyfosát se rozhodlo loni Brno, letos se odstraňování trávy z chodníků pomocí prostředku Roundup vyhýbá také Liberec. Olomoucká radnice v červenci zadala zpracování analýzy alternativního hubení plevelů. Na stole by ji měla mít do konce listopadu.

Stát loni plošný zákaz nejpoužívanějšího herbicidu Roundup schválil. Později od něho ustoupil a omezil zákaz na použití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky, o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Evropská komise na konci roku 2017 prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let. Komise to zdůvodnila prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává.

 

Fotografie: unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose