up_icon

Téma

facebook twitter mail

Holčičí gang bez parfému. Pražský Fashion Week očima modelky

13.09.2018 / AUTOR: citydog.cz

Svět modelek pohledem Terezie Kovalové

Také vás vždycky zajímalo, co se děje v zákulisí módních přehlídek? O tomto prostředí koluje hodně nepravd a polopravd, často je všechno zkreslené i díky filmům. Jak je to ale doopravdy? Zeptali jsme se Terezie Kovalové, která šla letos na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku hned osm přehlídek. Jaké to bylo? Mají se modelky rády nebo se nesnášejí? Zajímá vás to? Tak čtěte!

Terezie Kovalová

Cellistka, zpěvačka, učitelka na ZUŠ, modelka

 

 

Tahle talentovaná žena s tváří víly, ale s duší rebela toho stihla už opravdu hodně. Nejspíš ji budete znát především jako hráčku na klasické i elektrické violoncello, která hostuje různým kapelám a hudebním projektům. Jen namátkou je to třeba Vladivojna La Chia, Calm Season (které s Adamem Vopičkou slíbili letos v zimě zase oživit), Boris Carloff, v minulosti Sunflower Caravan a další. Terezie ovšem hraje i klasiku. V roce 2011 si zahrála na zahájení Pražského jara pod taktovkou dirigenta Jiřího Belohlávka. Kromě toho všeho Terezie zvládá učit na ZUŠ, být modelka, vášnivá čtenářka fantasy a milovnice psů.

Zeptali jsme se Terezie na pár věcí, které nás zajímaly. A k tomu jsme dostali ještě spoustů postřehů přímo od ní. Takže jak to tedy probíhá v zákulisí MBPFW? Schválně se zamyslete, jak si asi tak představujete backstage fashion weeku. Šílený organizovaný chaos, oblaka laku na vlasy a modelky, které si navzájem nepřejí nic? Chaos a oblaka laku sedí, jen ty modelky nejsou naštěstí tak zapšklé. „Mezi modelkami a modely vzniká spousta přátelství, bylo pro mě hrozně hezké sledovat ty skupinky, jak spolu rostou, řeší, co budou dělat za školu a jaké je čekají zkoušky. Ještě zajímavější byl moment, kdy mě začlenily do konverzace a postupně zjišťovaly, kolik mi je a co vlastně dělám. Baví mě být inkognito, být součástí skupiny, holčičího gangu. V tyhle momenty totiž končí jakási rivalita mezi modelkama a najednou je důlěžité být pohromadě, vědět o sobě a pomáhat si, protože nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat pomoc.“  Jste překvapení? My popravdě trochu ano, asi bychom tak úplně netipovali, že by se holky vyloženě kamarádily. 

Když jdete na přehlídku, máte na očích modelky, které prezentují práci konkrétního designéra nebo návrháře. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, kdo celý tenhle obrovký kolos řídí tak, aby fungoval? V podstatě to mají na hrbu jen dva lidé. „Ráda bych vzdala hold těm nejdůležitějším, a to Jardovi Gazdovi a Zděnce Režkové. Jarda je vedoucí backstage a Zdeňka zase catwalku (přehlídek). Jsou jako naši „rodiče“. Co tihle dva řeknou, je svaté.  Zároveň jsou i ti nejdůležitější pro diváky. Bez nich by se to celé zhroutilo. Za ty roky, co hraju, se setkávám s různými produkcemi, ale musím říct, že tihle dva patří k absolutní špičce.“

Kromě těhle dvou, kteří to mají celé na povel, najdete v backstagi armádu stylistů, kadeřníků, makeup artistů a oblékačů. Zarazili jste se? Ano, opravdu dělají to, co se podle názvu nabízí. Oblékají modelky. „Mají velkou zásluhu na tom, jak vypadáme. Je to poměrně nenápadná skupinka, které nikdy nikdo nepoděkuje a v podstatě o nichveřejnost vůbec netuší. Navíc jsou chudáci všude ještě déle než modelky, protože jeden oblékač se stará vždy o tři lidi.“ Terezie se svoji "oblékačkou i skamarádila, a tak holky v backstagi probíraly i poměrně ožehavé téma a to je "vůně" všech modelů a modelek. „Nebojte, nejsme čuňata, ale máme zakázáno používat deodoranty a parfémy, abychom neponičily oblečení. No a teď si představte, že se třikrát, čtyřikrát ve spěchu převlékáte, kolikrát i do něčeho o dost teplejšího. Výsledek? K voňavým fialkám máte daleko! Takže omluva návštěvníkům přehlídek, pokud jste měli dojem, že úplně nevoníme, máme k tomu pádný důvod (smích).

A teď ještě pár otázek od nás...

Jak dlouho před začátkem přehlídek musíte být na místě?

Nejprve bych začla tím, že pro modelky začíná fashion week už pár dní předtím, než vůbec propuknou přehlídky. Je třeba nafittovat (vyzkoušet) oblečení, které budete nosit a je třeba nacvičit choreografie. Možná vám to přijde jako nesmysl nacvičovat choreografie, ale velmi často se stává, že má každý návrhář jinou představu a můžu vám říct, že po pár dnech strávených od rána do večera na místě, si už člověk pomalu ani nevzpomene, jak se jmenuje. Proto je tak důležité mít to nachozené, čímž získáte jistotu. Tímto vzdávám hold Adéle Stodolové, naší choreografce, která se se stoickým klidem stará nejen o návrháře a jejich potřeby, ale o nás všechny.

Abych se vrátila k tomu, kdy musíme dorazit, přehlídky letos začínaly v sobotu, ale nám modelkám ten kolotoč začal už v úterý. Každý den byl pro mou skupinu nástup mezi 7 a 8 ranní, odpoledne se buď šly choreografie, nebo jsme měli volno a zkoušela do večera druhá skupina. Chorea se nacvičovala i během přehlídek. První den přehlídek jsme měli nástup v sedm ráno a končilo se někdy kolem 9 večer. Jinak v rámci přehlídek bývá nástup tak dvě až tři hodiny předem, aby se stihl v pohodě udělat makeup a vlasy. Sice vlastní přehlídka trvá třeba jen 30 minut, ale přípravy kolem zaberou tolik času, že tam strávíte celý den.

Máte odvoz nebo se každý dopravuje sám?

Každý se dopravuje, jak umí. Já se většinou nechávala ráno vozit, protože pro muzikanta vstávat v šest, je vražda a domů jsem jezdila mhd.

Kolik jsi šla celkem přehlídek?

Letos jsem šla dohromady 8 přehlídek.

Převlékáte se během přehlídek? Pokud ano, za jak dlouho to musíte stihnout?

To většinou závisí na návrháři. V jedné skupině modelek (tady jsou dvě, plus jedna jenom kluci) je 15 holek, skupinu si sám návrhář může samozřejmě rozšířit. Ale pokud se nerozšiřuje a kolekce má řekněme 19 modelů, je jasné, že několik z nás se musí převlékat. Na převlek se počítá každá vteřina. Dost těžko se to takhle odhadne, ale samozřejmě platí, čím rychlejší, tím lepší.


Fronta na jídlo

Máte zajisťené dostatečné množství jídla a pití nebo se každý musí o sebe postarat sám?

Produkce je nastavena tak, aby nikdo z nás hlady netrpěl a divili byste se, jak hladoví modelové a modelky jsou. Produkce v rámci toho týdne přebírá roli rodičů, kdy se o nás musí postarat se vším všudy, takže ráno je snídaně, pití je k dispozici během celého dne - vody, čaje, kafe. Normálně je i oběd a večeře, protože opravdu není čas chodit se někam najíst a jste rádi, když stíháte mezi přehlídkami do něčeho kousnout, protože vás logicky ženou po skončení jedné přehlídky rovnou na přečesání a přelíčení.

Je nějaká věc, bez které se by ses v kolotoči přehlidek neobešla?

Můj župan a papučky, dobrá nálada, připravená termoska čaje z domu, moje oblékačka Klára a moji lidé na makeup a vlasy, které si vždycky vyhlédnu hned první den a pak za nimi chodím celu dobu.

Vím, že jsi šla MBPW i v minulosti, můzeš to nějak porovnat? Zlepšuje se úroveň a je něco, co je naopak horší?

Přijde mi, že se letos nešlo tolik přehlídek. Na jarním fashionweeku byl trochu problém s prostorem. Backstage byla opravdu narvaná a bylo to pro všechny dost náročné. Každoročně je to vlastně takový proces, jak se poprat s daným prostorem. Pokaždý je totiž prostor jiný, a tak se nemůže navázat na předchozí zkušenost. Letos mi přišlo, že se zásadně zlepšila kvalita jídla pro modelky, za což děkuji!

Jste jako modelky zvané i na další akce spojené s MBPFW. Jestli ano, bylas na některé?

Ha, tak to já vlastně ani nevím. Sama nejsem v kategorii „normální“ modelka, takže mě zvou na většinu večírků, které se na FW odehrávají. Ale některé lidi jsem na večírcích viděla, to ano. Musíte ale myslet na to, že ne všechny slečny a kluci na takové akce mohou chodit, už jen kvůli svému věku. Navíc je třeba myslet na to, že nemůžete úplně pařit, když máte druhý den nástup v 6:45.

 

   Fotografie: Archiv Terezie Kovalové, archiv MBPFW

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose