up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Poslední skaut v Atriu na Žižkově je kombinací skvělého jídla, pití, hudby i báječné atmosféry

19.08.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Místo, kde dostanete burger s cheddarovou espumou klidně k snídani.

Přiznáváme, že už je to delší doba, co jsme vám naposledy přinesli tip na nový podnik na Žižkově. O to radši vám ale představíme podnik, který se otevřel během tohoto léta, a to přímo pod Žižkovskou věží. Poslední skaut je bistro a bar, který najdete v prostorách kulturní instituce Atrium na Žižkově. Žije to tu skvělým jídlem, pitím, hudbou, snídaněmi od rána do večera a jedinečnou atmosférou.

Čajkovského 12/12a, Praha 3

PO–NE 10:00–2:00

Ať už na Žižkově žijete, pracujete poblíž nebo nedáte dopustit na zdejší farmářské trhy, neměli byste si nechat ujít návštěvu podniku, který vybízí k posezení na zahrádce v atriu s výhledem na Žižkovskou věž a kostel Povýšení svatého Kříže. Bistro a bar Poslední skaut se nachází v prostorách kulturní instituce Atrium na Žižkově, která v renovované barokní kapli pořádá koncertní vystoupení, umělecké filmové premiéry nebo vernisáže mladých progresivních umělců.

V Atriu na Žižkově se teď díky Poslednímu skautovi perfektně propojuje umění, hudba a gastronomie. „Dříve se v těchto místech nacházela kavárna, ale ta zavřela a zřizovatelé Atria hledali někoho, kdo by měl zájem tu otevřít něco nového. Řekl jsem o tom svému kamarádovi, který už má zkušenosti s vedením dvou vlastních kaváren a on mě přesvědčil, abychom do toho šli společně,” vypráví Ondřej Hanzal, jeden ze spolumajitelů.

Zřizovatelem Atria na Žižkově je příspěvková organizace Prahy 3, Za Trojku. Ta návštěvníkům celoročně přináší zajímavý kulturní program. V jedinečné barokní kapli, která má kapacitu až 120 míst, účinkují nejvýznamnější soudobí hudebníci. Výstavní síň v měsíčních cyklech poskytuje to nejlepší z mladého výtvarného umění. Princip vernisáží výstav je založen na rovnocenném propojení s koncerty hudby mladých progresivních umělců, která vždy koresponduje se stylem výtvarného pojetí. V těchto dnech můžete až do 1. září navštívit výstavu malíře Dalibora Davida s názvem „Uvidíme...” a 23. srpna proběhne koncert Lenky Lichtenberg, která patří k nejzajímavějším a nejodvážnějším představitelkám klezmerové scény.

Co vás čeká v samotném bistru? Především dobré jídlo a pití. Zdejší kuchyně funguje od 10:00 do 22:00 a v nabídce najdete americkou brunch klasiku, šťavnaté burgery, ale i vegetariánské pochoutky. Snídani si můžete dát klidně večer, protože je tady servírují po celý den. Americké lívance se slaným karamelem a limetkovou pěnou k obědu? Není problém. Mac a Cheese a Bloody Mary k snídani? Taky není problém!

Milovníci avokádových toastů si tu přijdou na své, ale stejně tak i ti, kteří nedokáží odolat Peanut Butter and Jelly toast aneb opečenému chlebu s burákovým máslem, marmeládou, banánem a skořicí (69 Kč). Samozřejmostí pak jsou také vajíčka na několik způsobů.

Protože jsme dorazili v době oběda, rozhodli jsme se sáhnout po jejich větším kalibru v podobě Posledního burgera s cheddarovou espumou, opraženou koložvarskou slaninou, karamelizovanou cibulkou a koriandrovou majonézou (189 Kč) a musíme říct, že tenhle burger nás hodně bavil! (Pozor, mají i vegetariánskou verzi burgeru). Vzhledem k tomu, že je jejich menu založené na americké brunchové klasice, i ostatní jídla jsou více méně inspirovaná Amerikou. Nedat si tu jejich Mac a Cheese (155 Kč) by nám přišlo vyloženě trapné. Jejich makarony se sýrem jsou dochucené parmezánem a muškátovým oříškem a zasypané nezbytnou dávkou cheddaru, takže téhle volby jsme taky nelitovali.

Vyzkoušeli jsme i jejich salát s červenou čočkou, cizrnou, sušenými rajčaty a avokádem, což je perfektní jídlo do horkých letních dní. Grilled cheese sandwich (155 Kč) je podávaný se salátem Coleslaw a za nás ideální na večerní posezení s osvěžujícím drinkem (případně pak s některou z jejich skvělých limonád).

„Při vymýšlení konceptu kuchyně jsme si všichni řekli, co bychom tu rádi měli. Po konzultaci s šéfkuchařem jsme to zúžili na několik jídel, která teď u nás najdete, ale nabídka se bude samozřejmě dál vyvíjet a obměňovat,” říká Ondřej Hanzal.

Poslední skaut připravuje i vlastní akce, které propojují hudbu s jídlem. Eat to the Beat je označení pro jejich pravidelné večeře za hudebního doprovodu vybraného DJe. Při zařizování interiéru se prý inspirovali hlavně v Londýně, Budapešti a Berlíně. „Líbily se nám hlavně tmavé barvy, zelené květiny a neony. V takovém stylu jsme se to snažili směřovat,” říká Ondřej.

Poslední skaut je perfektní místo, kde můžete pracovat, posedět s drinkem, dobře posnídat nebo kam můžete vzít drahou polovičku na večeři. Sezení na zdejší zahrádce je tak fajn, že si ani neuvědomíte, že tady sedíte od rána do setmění.

 

Co říkáte na Posledního skauta?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose