up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Z boho karavanu na Střeláku do pohádkové kavárny na Malé Straně. Představujeme vám Cocovanku

12.12.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Nový projekt dvou bohémů a kočovníků, kteří se právě usadili pod Pražským hradem.

Na Baronku a Davida si možná vzpomenete z našeho rozhovoru, když jsme je navštívili v jejich boho království na Střeleckém ostrově. COCO VAN se během léta stal jedním z nejoblíbenějších míst v Praze, ale tenhle bohémský pár se prostě nezastaví před ničím. V neděli úspěšně otevřeli nový podnik, který vznikl zcela v jejich režii a poznáte to hned, jak do něj vstoupíte. Vstoupíte totiž do pohádky. Do Cocovanky!

U Lužického semináře 34, Praha 1-Malá Strana

PO–NE 10:00–22:00

Kdo ještě nezná COCO VAN, jako by snad ani tohle léto nežil v Praze. Oáza pohody, klidu, krásy a odpočinku, kterou Baronka s Davidem vytvořili na Střeleckém ostrově, si nás všechny velmi rychle získala. A věříme, že to nebude jinak ani s jejich prvním kamenným projektem – s pohádkovou kavárnou Cocovanka. Ta otevřela v neděli 9. prosince a my jsme ji rozhodně museli hned navštívit. 

Jak se to tak stane, že se dva nomádi rozhodnou usadit na Malé Straně? „On si nás ten prostor našel. Věděli jsme o něm už před rokem, ale tenkrát ho získal do pronájmu jiný majitel. My se pustili do COCO VANu na Střeláku, ale pořád jsme doufali, že to jednou vyjde a ono to skutečně vyšlo,“ říká Barbora Obozněnko alias Baronka, která spolu se svým partnerem Davidem kavárnu stvořila. 

V srpnu už věděli, že budou novými nájemníky právě oni. Když dostali 15. září klíče, rovnou se sem vrhli s nářadím a s dělníky a začalo se pracovat. „Máme za sebou tři měsíce šílenství. Dělali jsme opravdu kompletní rekonstrukci včetně nových podlah, vody, topení a elektriky. Škrábali jsme barvu na stěnách a doufali jsme, že se nám ukážou právě tyhle nádherné původní zdi. Chtěli jsme tomuhle prostoru znovu vrátit jeho ducha,“ říká David.  

Nábytek sháněli všude možně. „Snažili jsme se co nejvíc věcí zrecyklovat a dát jim nový život. Některé židle jsme dokonce našli vyhozené u kontejneru. Lidi si občas neuvědomují, jaké poklady doma mají a hrozně rychle se s nimi rozloučí, aniž by jim dali druhou šanci. Vymysleli jsme si tu třeba sezení na lavicích, které nám jeden náš známý truhlář vyrobil na zakázku ze starých trámů,“ říká Baronka. 

David udělal ze starých dveří obložení baru, které vypadá, jako kdyby tady bylo odjakživa. Cocovanka si v sobě jednoduše nese Barončin a Davidův podpis. Má svoje kouzlo, které je typické pro všechny jejich projekty. Je vidět, že se kromě svých představ ale řídili i geniem loci, které toto místo rozhodně má. Je to pohádkově bohémská kavárna, ve které nechybí macramé polštářky, perleťový lustr z Bali nebo indiánská čelenka na dřevěné polici. Cítíte tu především snahu o vytvoření domácí atmosféry a útulna.

„Toužila jsem po hřejivém prostoru, kde lidi najdou zázemí a pocit domova. Cílem bylo vytvořit příjemnou kavárnu, kde bude lidem dobře a odpočinou si tu,“ říká Baronka. Se spoustou věcí si tu opravdu vyhráli. Jednou z nich je například jejich ručně psané a malované menu ve starých školních sešitech po Barončině dědečkovi. 

Odkazy na českou tradici tu zůstávají i v nabídce jídel. V Cocovance je jen relativně malý prostor pro přípravu jídel, ale Baronka vyřešila celý koncept menu velice šikovně. „Odebíráme čerstvé pečivo a hlavně croissanty z pekárny Petite France. V nabídce budou také moje sendviče, které většinou tvořím ve stylu, na co mám zrovna chuť, když nakupuju potraviny. Domluvila jsem nám spolupráci s Danielou Tureckou alias Nalož to, která pro nás bude připravovat nejrůznější nakládané dobroty jako hermelín se sušenými švestkami, ale i klasické utopence,“ říká Baronka.

Velkým lákadlem by pro vás mohly být také dezerty a zákusky, které v Cocovance podávají. Jedná se totiž o tradiční české recepty, které Baronka našla po své prababičce. „Předala jsem celý sešit naší cukrářce, která nám podle něj do Cocovanky peče nejrůznější bábovky, zázvorové sušenky nebo makovec,“ říká Baronka. Menu prý bude ještě nejspíš krystalizovat, ale chtějí, aby vycházelo ze sezónních surovin a odkazovalo na českou klasiku. Nechybí tu například ani chleba s máslem a medem!

Co se kávy týče, mají ji od brněnských Rebel Bean. Espresso tu stojí 49 Kč, cappuccino 55 Kč, flat white 75 Kč a macchiato 55 Kč. Kromě toho můžete vyzkoušet i jejich horkou čokoládu – karamelovou, masala chai, chili, zázvorovou nebo klasickou (65 Kč). 

V nabídce nápojů jsou samozřejmě také čaje, ale i horké nápoje ze svařených bylin. Další barončinou vášní jsou právě byliny. Pokud se v nich tolik nevyznáte, můžete si objednat intuitivní mix bylin, který vám Baronka na míru připraví (u nás to byla kombinace lípy a řebříčku). 

Otevřeno mají každý den do 23:00, takže Cocovanka nefunguje jen jako kavárna, ale můžete sem zajít s přáteli klidně na skleničku vína. Mají tu 20 druhů vín z moravských, německých, italských i španělských vinařství.

Když budete mít chuť na domácí limonádu, najdete ji v menu pod názvem Candrbálky. „S tímhle slovem jsem se už hodně dlouho nesetkala a teď jsme na něj narazily s kamarádkou. Mě to tolik okouzlilo, že jsem ho nějak chtěla zapojit i do našeho menu. Protože mi už delší dobu vadilo, jak všichni používají spojení „domácí limonáda“, řekli jsme si, že to pojmeme trošku s humorem, takže naše limonády jsou prostě Candrbálky,“ vysvětluje se smíchem Baronka.

Mají bezinkovou, grepovou, levandulovou, višňovou, citrónovou, okurkovou nebo medovou s vanilkou. Až na poslední stojí všechny 69 Kč. 

V Cocovance najdete spoustu kousků z bazarů a antiků. Nádobí například postupně nakupovali na sbazaru od babiček, které je tam prodávaly. Spoustu věcí mají také z jejich oblíbeného antiku ve Spomyšli. Milovníci kvalitních retro kousků si tu přijdou na své. Doporučujeme posezení ve vínových křesílkách Halabala nebo u industriálního stolu z továrny na textil. 

Cocovanka má podle Baronky také svého patrona. „Václav Havel byl takovou mojí dětskou platonickou láskou. Moje maminka mi od něj jednou nechala podepsat památníček. A i když by se z něj nemělo trhat, já jsem to udělala a vzpomínku na něj tady máme vystavenou. Přišlo nám to vlastně takové symbolické, když jsme pod Pražským hradem.“ 

Až budete hledat útulné místo, kde posedět s přáteli nebo nebudete vědět, kam si vzít práci, Cocovanka je k tomu jako stvořená. Je tu wi-fi, zásuvky jsou prakticky u každého stolu a budete odcházet nabití pozitivní energií. Baronka s Davidem tu mají i další plány. „Chceme tu dělat pravidelné koncerty nebo promítání na protější zdi ulice,“ vysvětluje David.

To, že je na světě Cocovanka, ale nijak nenaruší chod COCO VANu na Střeleckém ostrově. Na konci dubna prý začnou pracovat na jeho otevření pro letní sezónu a vypadá to, že se máme na co těšit. Tahle dvojice má totiž pořád spoustu nápadů, jak to v Praze oživit. 

Cocovanka je prostě pohádková (a není to jen díky olejové malbě se Sněhurkou a sedmi trpaslíky, která má čestné místo na stěně)! Když budete chtít na chvíli zvolnit a užít si krásný zážitek z posezení nad šálkem kávy nebo horké čokolády, zajděte sem a uvidíte, že se budete chtít vracet.

 

Jak se vám Cocovanka líbí? Napište nám do komentářů.

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
Jana
05.01.2019 23:00
Jana
20.02 09:20
Úžasné místo, mohu jen doporučit !

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose