up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Každý sedmý obyvatel Prahy je cizinec

11.09.2019 / AUTOR: Redakce

Celkový počet registrovaných cizinců v hlavním městě překročil dvě stě tisíc.

Počet cizinců, kteří mají registrovaný pobyt na území Prahy, v roce 2018 překročil 200 tisíc osob. Celkově tak cizinci tvoří více než 15 % všech obyvatel Prahy.

Vyplývá to z analytické studie, která vznikla na půdě Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, která se snaží demograficky zmapovat cizince jako zdroje pracovní síly a poskytnout relevantní informace k jejich ekonomické aktivitě. Z analýzy vyplývá, že počet občanů ze zemí Evropské unie tvoří 1/3 všech cizinců. Zbylé 2/3 jsou občané z tzv. třetích zemí, tedy zemí mimo EU, Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Celou analýzu můžete najít zde.

Cizinci jsou ekonomicky aktivnější než „čeští Pražané“

Ekonomická aktivita je u cizinců výrazně vyšší než u „průměrného Pražana“. Je to dáno zejména demografickým a sociálním složením, ale zejména účelem jejich pobytu, kterým nejčastěji bývá nové zaměstnání. Důležitou roli hraje i jejich věkový průměr.

Cizinci jsou dnes významnou součástí pražské populace a nezbytným zdrojem pracovní síly. Zároveň se také stávají stabilní součástí i pražské populace budoucí. Tato stabilizace je nutná zejména k zajištění potřeb trhu práce, jelikož nezaměstnanost v Praze je na historickém minimu.

Mezi zeměmi EU je v Praze nejpočetněji zastoupeno Slovensko s 31,5 tisíci občany, což je dáno zejména historickým vývojem. Rovněž velmi rychle roste počet občanů Bulharska a Rumunska. Z ostatních zemí je dlouhodobě v čele Ukrajina. V Praze se nachází víc než 51 tisíc občanů této země, dále Rusko s 24 tisíci, Vietnam se 13 tisíci a USA, kdy v Praze žije více než 6 tisíc amerických občanů. Téměř 50 % cizinců má v Praze již trvalý pobyt, což potvrzuje stabilitu této pražské populace významnou zejména ve vztahu k potenciálu pracovní síly.

Fotografie: unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose