up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Po vlastní ose: Jonáš Motyčka – zakladatel projektu Správný Start

29.03.2018 / AUTOR: citydog.cz

Projekt, který má za cíl připravit děti z dětských domovů na realitu všedního života.

Víte, že 9 z 10 dětí žijících v dětském domově vůbec není připraveno na samostatný život, který je po opuštění domova čeká? S tímto problémem se Jonáš Motyčka rozhodl něco udělat a založil Správný Start  projekt, který je financován z vlastních zdrojů a prostředků třetích stran. Hlavním cílem projektu je připravit mladé lidi na reálný a plně soběstačný život, který je po opuštění dětského domova čeká. K tomu by jim měl pomoct propracovaný systém školení, práce psychologů a mentorů a v neposlední řadě získání praxe v oboru. 

Kdy jste projekt Správný start založili?

Projekt se mi začal v hlavě formovat již před mnoha lety. S dětmi z dětských domovů pracuji již téměř 5 let a od první chvíle jsem věděl, že bych jim rád nabídl více pomoci. Nakonec jsem v květnu 2017 svoji vizi dotáhl k faktickým krokům a začal jsem jednat s potenciálními partnery. V lednu letošního roku jsme platformu spustili naostro. 

Proč jste se rozhodli angažovat zrovna v této oblasti?

V podstatě se jedná o velký celospolečenský problém, kterému se nedostává tolik pozornosti, jakou by si zasloužil. Samozřejmě, že problematice dětských domovů se věnuje spousta organizací, ale primárně se zaměřují na děti, které v domově žijí. Co se s nimi stane po opuštění DD, se už moc neřeší. 

Co bývá nejčastějším problémem, se kterým se děti po opuštění DD potýkají?

Nejčastější problém je ten, že se nemají na koho obrátit, proto se často vracejí k rodičům. Sám jsem překvapen, jak silné pouto, vzhledem situaci, ke svým rodičům mají. Ti se ale o ně nebyli schopni postarat dříve a většinou se jejich situace nijak nezměnila. Děti pak nemají šanci pochytit jiné vzorce chování a v podstatě opakují stejné chyby jako jejich rodiče a dostávají se do začarovaného kruhu. Dalším problémem, se kterým se u dětí z dětských domovů setkávám, je nedostatek sebedůvěry. Nevěří, že mohou konkurovat na trhu práce a nevěří si ani v osobním životě.

S dětmi z dětských domovů pracuji již téměř 5 let a od první chvíle jsem věděl, že bych jim rád nabídl více pomoci.

Mohou se na vás obracet i jednotlivci? Respektive jaký je nejlepší postup k navázání spolupráce?

Jistě, my ve Správném Startu chceme fungovat jako systémová platforma. Snažíme se vybudovat něco, co tady dnes ze strany státu zcela chybí. Jsme tu pro všechny děti, které opouštějí dětský domov. Mohou se na nás obrátit i pokud mají jakýkoliv dotaz a rozhodně se nemusí jednat pouze o informace, jak vstoupit do projektu. Kontaktovat nás mohou prostřednictvím formuláře na www.spravnystart.cz nebo přes náš Facebook.

Jaké jsou konkrétní kroky při pomoci se začleněním do společnosti?

Především jde o poskytnutí pracovního místa, potažmo příjmu, zajištění bydlení a nadstavbové vzdělávání. A to jak v oboru, tak i v dalších oblastech, jako je třeba finanční gramotnost. Dále bude zajištěná podpora psychologů a terapeutů, kteří s nimi budou celý rok pracovat. Během tohoto ročního programu chceme docílit, že si našetří finanční prostředky, získají praxi, naučí se hospodařit s penězi a stanou se soběstačnými. Po ukončení programu jim pomůžeme najít vhodnou práci, kde budeme vědět, že zaměstnavatel bude využívat určitou metodiku, kterou jsme s naším týmem vytvořili a na kterou jsou děti zvyklé.

Spolupracujete s konkrétními DD? S jakými?

Správný Start si domovy nevybírá, my jsme tu pro děti/mladistvé, kteří dětský domov opouští. Samozřejmě, že s některými DD máme navázaný užší kontakt, ale obrátit se na nás může opravdu kdokoli.

Máte nějaké podmínky, které děti musí splnit, aby se projektu mohly účastnit?

My svou podporu nezakládáme na podmínkách. Chceme pomoci těm, kteří o to stojí a mají zájem na sobě pracovat. Jistě, máme pravidla, jako je například účast na kurzech nebo zodpovědný přístup k práci, ale hlavní je pro nás pracovat s pozitivní motivací, ne se zákazy, příkazy apod. 

Pomáháte sehnat dětem i práci. Spolupracujete v této oblasti s konkrétními firmami/soukromníky?

Součástí projektu Správný Start je i platforma Můj první job, ve které jde především o zprostředkování práce. Máme spoustu nabídek spolupráce, ale my si firmy vybíráme hlavně podle toho, jak ke svým zaměstnancům přistupují. Ze zkušeností víme, že děti potřebují, zvlášť ze začátku, specifický přístup. Z dětského domova mají zažité určité vzorce chování (třeba, že po chybě automaticky následuje nepřiměřený trest) a to se projevuje i v práci (když něco zkazí, bojí se následného trestu a další den už třeba nepřijdou). Proto je důležité, aby u sebe měli mentora, který je bude vést a tyto vzorce se bude snažit odbourat.

Jakému oboru se děti nejčastěji chtějí věnovat?

Z našich statistik vyplývá, že je velké zastoupení gastronomických oborů a kadeřnictví. Proto jsme naše hlavní aktivity zaměřili na založení restaurace a barber shopu. Další obory jsou například recepční, strážní nebo asisteční služby, které jsme schopni zprostředkovat skrze platformu Můj první job.

Jednou z vašich aktivit je i otevření vlastní restaurace. V jaké fázi se zrovna nacházíte?

Přistupujeme k tomu metodicky. Děti mají výuční list a my chceme fungovat tak, abychom navázali na jejich vzdělání. V této fázi jsme se rozhodli otevřít jídelnu,  která nejenže zaměstná mnohem více dětí, ale také se zde naučí „řemeslo“ opravdu od základů. Další fazí bude restaurace, kde již půjde o „vysokou gastronomii“. V současné chvíli ladíme lokace a jednáme s developery. Vše směřujeme k tomu, aby byl podnik otevřený s koncem školního roku, kdy budou děti DD opouštět.

Jste s dětmi v kontaktu, i když už odejdou žít na „vlastní pěst“?

Určitě. S dětmi, co již součástí projektu nebudou, chceme být v kontaktu i nadále. Když po roce skončí ve Správném Startu, pomůžeme jim najít práci i bydlení a samozřejmě budeme moc rádi, když s námi zůstanou v kontaktu, i když nás třeba již nebudou potřebovat. Bude to pro nás takové zadostiučinění, když se jim bude dařit dobře. A když ne, rádi jim poskytneme pomocnou ruku.

Je něco, co vás za dobu fungování opravdu příjemně překvapilo?

Za těch 5 let mě nejvíce překvapila ochota firem a lidí pomáhat. Byl jsem až zaskočen solidaritou a empatií, kterou nám firmy i jednotlivci projevují. A z druhé strany to, jaký mají děti obrovský zájem na sobě pracovat. Kolikrát to „dotáhly“ mnohem dál, než by si kdy mohly připustit.

Pokud vás projekt Správný Start zaujal a máte třeba chuť se na něm podílet, nebo se chcete na něco zeptat, využijte ke kontaktu formulář na www.spravnystart.cz nebo Facebook.

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose