up_icon

Téma

facebook twitter mail

Pivní jóga, korzetová dieta či virtuální máchání mečem aneb nejbizarnější fitness trendy a hubnutí

15.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Je nejvyšší čas dát se po zimě do kupy, léto je tu co nevidět a na pláži se nic neschová!

Plavková sezóna se blíží! Kdo má postavičku jako ze žurnálu? Nezoufejte, máme pro vás pár trendy způsobů, jak shodit zimní pneumatiku a zpevnit, co je třeba. Jen vám nesmí vadit, že jsou mírně řečeno tak trochu praštěné!

Víme, že je to nesmysl, a stejně to pořád děláme. Rok co rok, nejvíc po Vánocích a koncem jara. Propadáme davové hysterii pod heslem „Ježišmarjá, s tímhle tělem nemůžu mezi lidi!“ (jako kdyby partner či milenec nepatřili k Homo sapiens), odhodlaně se soukáme do elastických oblečků a cedíme pot ve fitku, funíme v parku, případně s čelovkou po nocích kolem chalupy, aby nás nedejbože někdo neviděl, obědy jíme z krabiček, večeře ucucáváme rozmixované z kelímků v zoufalé snaze konečně už jednou provždy ZHUBNOUT!

A nemyslete si, jedou v tom i chlapi! Ne že by to u některých nebylo ku prospěchu věci…

Po těle Twiggy snad většina z nás ani netouží, spíš aby to všechno tak nějak pevně drželo pohromadě a nikde moc nepřetékalo, netřáslo se a neklesalo pod tíhou gravitace, však víme všichni, o čem je řeč. Zkrátka aby to vypadalo dobře. A za tímto účelem zkoušíme ledacos. Čehož se samozřejmě chytají nejrůznější rádoby odborníci. A poslední dobou jejich fantazie skutečně nezná mezí...

Ásány s půllitrem v ruce

Někdo si (konečně) všimnul, že do tělocvičny se lidem dvakrát nechce, zatímco skáknout s kamarády na jedno nemají problém. A tak vymyslel pivní jógu. V království zlatavého moku snad nemůže být typičtější aktivity! Tohle cvičení totiž spočívá v tom, že při drezuře svalstva zároveň popíjíte pivečko – případně vínko – které máte vedle sebe na trávníku či na podlaze u karimatky. Občas pozvednete číši, nebo spíš plechovku, nikoli k přípitku, ale v rámci některého z cviků, občas usrknete a osvěžíte vysílené tělo i ducha a potěšíte mysl. Prostě skoro jako byste popíjeli s partičkou štamgastů v oblíbené hospůdce, ovšem s tím rozdílem, že nevysedáváte, nýbrž poctivě makáte na své fyzičce. Pivní jóga je velmi populární v západní Evropě a Spojených státech, a nikoho nepřekvapí, že se rychle uchytila i u nás. Nejedná se ale o žádnou pijatiku, při níž byste každý pozdrav slunce prokládali napěněným půllitrem, drink má spíš funkci zpestření a pobavení hlavně pro ty, kteří si ke cvičení teprve hledají cestu.

Ještě bizarněji působí jóga, k níž si místo piva přiberete svého mazlíčka. Třeba pejska nebo dokonce kozu. Ty vám prý při protahování budou poskakovat po zádech jako malí roztomilí maséři. Ano, svět je, zdá se, pestřejší, než si kdo dovede představit...

Sešněrujte se

Hollywoodské hvězdy ji vychvalují do nebe. Korzetová dieta skutečně dělá divy. Ovšem lékaři jsou z ní zděšení. Je to skutečně poněkud zvrácený módní trend a rozhodně nikoli zdraví prospěšný. Bohužel příklady hvězd táhnou. Herečky se šněrují zvlášť po porodu, aby se co nejdřív vrátily k původní postavě. Na korzet nedá dopustit například Jessica Alba nebo Kim Kardashian, ta údajně ztratila za dva týdny čtyři kila. Jessica Alba přitvrdila, po svých dvou těhotenstvích nosila dokonce dvojitý korzet! „Bylo to brutální a určitě ne pro každého. Nosila jsem to tři měsíce, den i noc. Bylo to vyčerpávající, ale stálo to za to,“ podělila se o zkušenost. „Středověké” šněrovačky si oblíbily také Gwyneth Paltrow nebo Jennifer Garner. A přestože stahovací obinadla či pásy se doporučují například ženám, které rodily císařem, protože pomohou rychlejší rekonvalescenci, lékaři důrazně varují před stahováním po dobu delší než deset hodin denně. Hrozí totiž snížení kapacity plic až o 60 % a deformace orgánů. A dietologové dodávají: „Nošením nepohodlného korzetu sice člověk ani nemá možnost, aby se pořádně najedl, nicméně tukové buňky se takovým způsobem rozhodně nezredukují.“

Zhubněte virtuálně

„Prosedíš u toho počítače celé hodiny!“, hudrují matky puberťáků v marné snaze odehnat dospívající potomky od hypnoticky blikajících monitorů a displejů. Počítačové hry jsou mor! Existují ale i videohry, které vás donutí hýbat se. A při tom shodit možná i nějaké to kilo. Jednou z nich je třeba česká hra Beat Saber určená pro virtuální realitu, kterou hrají lidé po celém světě. Když v ní budete svědomitě trénovat každý den, nějaký ten kousek špeku jistě odhodíte. Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Vladimír Hrinčár a Jaroslav Beck láme všechny dosavadní rekordy a během necelého roku se stal vůbec nejprodávanějším herním titulem na poli virtuální reality v historii. Sází na popularitu světelných mečů ze Star Wars, kterými hráč odráží nejrůznější předměty v pohybu. Po nedávném představení v americké televizní show Jimmyho Fallona, kterou sledují miliony diváků, se právě v těchto dnech po dlouhém testování na konzoli PlayStation hra dočká plné verzi také na PC. „Zapojením několika smyslů najednou a kombinací krásného herního vizuálu se skvělou hudbou se člověk do virtuálního prostředí vnoří naplno a uvědomí si sílu této technologie,“ říká Martin Kotek, prezident Asociace virtuální a rozšířené reality. Rytmické máchání světelnými meči je opravdová zábava a při vyšších rychlostních stupních i pořádná dřina. O tom se přesvědčil i jeden z hráčů, Robert Long. Po úrazu a dlouhodobé léčbě výrazně přibral na váze. A zatímco lékaři mu neuměli s jeho bolavými zády pomoci, objevil Robert svou metodu sám – ve hře. Zjistil, že cvičení ve virtuální realitě je nejen efektivní, ale že ho dokonce velmi baví. Za dva měsíce, během nichž držel dietu a cvičil půlhodinový denní program, zhubl více než šedesát kilogramů! Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré.

Přerušovaná hladovka

Intermittent fasting neboli přerušovaný půst je „utrpení“ jenom chvilkové, i z toho důvodu se těší čím dál větší oblibě. Spočívá totiž ve střídání časových úseků, kdy nejíte, s těmi, kdy jíte. Tento stravovací režim není zdaleka tak náročný jako dieta, protože vás v ničem neomezuje, jen si musíte hlídat, kdy zasednete ke stolu. Praktikuje se v několika modelech, těmi nejpopulárnějšími a nejefektivnějšími jsou 16/8 pro muže a 14/10 pro ženy. První číslo je počet hodin, kdy nejíte, to druhé představuje okno, kdy se můžete nadlábnout, jak je libo. Samozřejmě by to mělo být něco zdravého, ale je jedno, zda jste masožravec či vegan, prostě konzumujete, na co jste zvyklí. Počítá se přitom i spánek, takže strávíte-li 8 hodin v posteli, stačí povečeřet trochu dřív a snídat o něco později a doba hladu vám uteče jako nic. Pozor, je třeba hodně pít, ideálně čistou vodu bez bublin. Tato metoda hubnutí má čím dál tím víc příznivců i proto, že nemusíte nakupovat žádné speciální potraviny, a jíte v podstatě dle libosti. Kromě spalování tuků zrychlí váš metabolismus a údajně umí zpomalit i stárnutí buněk. Krátké půsty jako detox nezavrhují ani lékaři, nedoporučují se jen těhotným ženám a dětem.

Shazovat nadbytečná kila jde zkrátka všelijak – dietou, cvičením, hladovkou, vynecháním cukru. Něco je lepší, něco horší. A něco naprostá šílenost. Je na vás, zda podlehnete, anebo si zachováte selský rozum. Taky se můžete vykašlat na diktát módních žurnálů a užívat si života tak, jak vás příroda stvořila! 

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose