up_icon

Události

facebook twitter mail

100. výročí založení republiky. Jaké akce se chystají v Praze?

22.09.2018 / AUTOR: citydog.cz

Pražské ulice plné zajímavých akcí a happeningů. Otevřou se i některé běžně nepřístupné památky.

Celoroční oslavy k příležitosti výročí 100 let založení Československé republiky vyvrcholí měsíčním festivalem zajímavých akcí, který odstartuje v pátek 28. září a bude trvat přesně měsíc. Během měsíce září a října se uskuteční tematicky zaměřené výstavy, koncerty, divadelní a scénická představení, happeningy, dny otevřených dveří a spoustu dalších akcí.

„Hlavním cílem národních oslav v Praze je důstojně a s hrdostí oslavit sto let naší malé velké země. Jsme pyšní, že se při přípravě programu podařilo navázat úzkou a konstruktivní spolupráci s aktéry občanské společnosti a zachovat zcela apolitický ráz oslav, které připomínají naši společnou historii a vyzývají nás k jednotě,“ uvedl koordinátor Národních oslav 100 let republiky v Praze Robin Čumpelík.

Měsíční festival v ulicích Prahy bude zahájen v pátek 28. září otevřením Staroměstské radnice po její několikaměsíční rekonstrukci a dojde k slavnostnímu spuštění orloje. V předvečer státního svátku je pro všechny Pražany a návštěvníky hlavního města připraven tematický videomapping na budovu Národního muzea, která se pro veřejnost otevře 28. října 2018. Návštěvníci muzea se mohou těšit nejen na zrekonstruované prostory, ale i na speciální Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu, která bude až do konce roku 2018 přístupná pro všechny zdarma.  

Dne 27. října budou probíhat žánrově rozmanité koncerty na třech pódiích v Praze, a to na náměstí Republiky, Staroměstském náměstí a Václavském náměstí. Dále se uskuteční slavnostní pochod za republiku, kterého se budou účastnit zástupci z řad studentů, Sokolů, legionářů a dalších organizací a spolků.

„Pro občany České republiky jsme jako Praha připravili co nejatraktivnější program, který se bude skládat mimo jiné z živých scén z historie Československa přímo v ulicích Prahy, či mobilní aplikaci hiSTOries, která je určena pro teenagery a rodiny s dětmi a nabízí netradičního průvodce místy, kde se psala československá historie v Praze,“ dodává k programu tiskový mluvčí Magistrátu hl. města Prahy Vít Hofman.

Všechny akce a události spojené s národními oslavami 100 let Československa v Praze jsou k dispozici na webové stránce Spolecnestoleti.cz . Návštěvníci národních oslav v Praze se mohou také těšit na živé obrazy v ulicích hlavního města. „Na různých místech v Praze budou k vidění historické scény zobrazující československou historii. Jedním z těchto obrazů bude i scéna v duchu 30. let, kde budou k vidění historické automobily a dojde k připomenutí automobilové tradice v Československu,“ uvedl prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

A na jaké akce se podle nás vyplatí zajít? Pár jsme jich pro vás vytipovali.

1Den otevřených dveří Clam-Gallasova paláce

Adresa: Husova 158/20, Praha 1

Kdy: 28. 9. 2018 od 09:00

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě je po většinu roku zavřená. Letos se zde opět konal MBPFW, o kterém si můžete u nás také přečíst.

Clam-Gallasův palác je jedna z nejvýznamnějších barokních palácových staveb v Praze. Jedná se o nádherný příklad monumentálního šlechtického sídla situovaného do drobné městské zástavby středověkého typu. Palác byl vystavěn ve vrcholně barokním slohu na místě starší zástavby v letech 1714–18 podle projektu J. B. Fischera z Erlachu pro Jana Václava hraběte Gallase. Na výzdobě stavby se podíleli mimo jiné M. B. Braun a jeho dílna. 

Otevření Staroměstské radnice

Adresa:
Staroměstské nám. 1/3,
Praha 1

Kdy: 
28. 9. 2018 od 17:45 otevření radnice, videomapping od cca 20:30

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září. Zrestaurované sochy apoštolů vyjdou poprvé z nových vitrážových okének v 18 hodin. V rámci oslav výročí republiky oslaví i orloj své výročí. Letos mu bude rovných 600 let. 

Apoštolové dostali v restaurátorských dílnách novou povrchovou úpravu. Vycházet budou z nových okének, která jsou tvořena skleněnými vitrážemi v modrých barvách. Před demontováním byla na orloji plechová okénka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě. Na astroláb se vrátí soumrak, který na něm podle historických dokumentů dříve byl.

3 Interaktivní procházka českou historií v budově ND

Adresa: Národní 2, Praha 1

Kdy: 1. 10.–31. 10. 2018

Tematická procházka kolem klíčové výzdoby, která je spjata s českou historií, respektive byla jedním z impulzů pro vznik Českého státu. Mobilní aplikace pro chytré telefony umožní virtuální procházku místy a okamžiky, které se možná ani nestaly, ale jsou součástí české mytologie.

 

Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět

Adresa:
Kostelní 1320/42

Kdy: 18. 10. 2018 09:00–30. 6. 2019 18:00

Výstava Made in Czechoslovakia představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. Prostřednictvím vybraných sbírkových předmětů budou živou formou vyprávěny příběhy významných československých firem i předních osobností československé techniky a průmyslu, budou prezentovány zajímavé fenomény i unikátní výrobky, které se prosadily nejen v Československu, ale také v zahraničí.

Stranou nezůstanou ani slepé cesty vývoje. Součástí výstavy bude rovněž katalog prezentovaných exponátů, a to nejen v rámci vlastní výstavy, ale také sbírkových předmětů, které se nachází ve stálých expozicích Národního technického muzea.

5 Ukázka současné i historické techniky Armády ČR a složek IZS

Adresa:
Letenská pláň, Praha 7

Kdy: 26. 10. 08:00–28. 10. 18:00

Součástí prezentace Armády ČR a složek IZS v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude kromě Přehlídky 2018 na Evropské třídě také třídenní průřezová ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti. Na Letné tak bude k vidění 153 kusů současné, historické a speciální techniky. 

Otevření Národního muzea

Adresa:
Vinohradská, Praha 1

Kdy: 28. 10. 2018

Národní muzeum po náročné generální rekonstrukci otevře své dveře návštěvníkům 28.října 2018 – přesně v den 100. výročí vyhlášení samostatného státu Čechů a Slováků. Návštěvníci se mohou těšit nejen na krásně zrekonstruované interiéry Historické budovy Národního muzea a komentované prohlídky, ale především na 3 výstavy rozkládající se na ploše bezmála 2000 m2.

 

7 Koncert k založení republiky

Adresa:
Štěpánská 61, Praha 1

Kdy: 28. 10. 2018

28. října 2018 proběhne ve Velkém sále pražské Lucerny velký koncert na oslavu 100 let založení Československé republiky. Hlavním hostem večera bude Pražský Výběr, který zde odehraje jediný koncert v Praze v tomto roce. Před vystoupením Výběru zahrají známé rockové hvězdy, a to David Koller a Kollerband, Vladimír Mišík a ETC..., Ivan Hlas Trio, Vltava a večer zakončí legendární Garage s Tony Ducháčkem. 

8 Czech Innovation Expo

Adresa:
Rytířská 31, Praha 1

Kdy: 6.–28. 11 2018

Czech Innovation Expo – nový projekt Českých center přináší ohlédnutí za stoletou historií naší země, a to v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Využívá k tomu špičkové technologie. Na první pohled výstava nabízí abstraktní hru tvarů na stěnách a dřevěné přepravní bedny. Obsah expozice se ukáže až v druhém plánu – při použití tabletů a smartphonů vybavených aplikací pro rozšířenou realitu. Projekt rovněž mapuje stávající inovační ekosystém České republiky a jako bonus skýtá možnost virtuálního setkání s nežijícími vědci, inovátory a průmyslníky. Jedná se o jeden z oficiálních programů k oslavám československé státnosti.

Po Pekingu a Brně se výstava přestěhuje na celý listopad i do Prahy.

 

9 Paměť národa

Adresa: Stalin

Kdy: 1.10.–9.12. 

Paměť národa bude unikátní expozice umístěná v podzemí pod tzv. Stalinem. Tvůrci prostřednictvím nových technologií vyvolají působivé iluze – například dojem, že sedíte v kokpitu Spitfiru přímo v Bitvě o Británii jako příslušník čs. stíhací perutě RAF nebo že stojíte v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942. V přeneseném slova smyslu se návštěvník ocitne v dobytčím vagonu v transportu do koncentračního tábora, či výslechové místnosti Státní bezpečnosti.

Výstava návštěvníkům představí symbolicky přesně sto příběhů z 2. sv. války, holokaustu, domácího a zahraničního odboje, příběhy Pražského povstání, někdejších politických vězňů 50. let, disidentů, ale i udavačů StB a svědectví někdejších komunistů. S příběhy se návštěvník potká nejen v podzemí Stalina, ale i na výstavních věžích kolem bývalého pomníku a na různých místech v celém parku na Letné.

Na realizaci výstavy zatím chybí část peněz a společnost Post Bellum se proto obrací se na veřejnost s prosbou o pomoc. Na účet veřejné sbírky lidé a nadace zaslaly už téměř pět milionů korun. Tři miliony na výstavu poskytl magistrát. Organizátorům stále chybí 2,1 milionu korun. Pokud budete mít chuť, můžete přispět libovolnou částkou. Více informací najdete zde.

 

   Fotografie: unsplash, wikimedia commons, spolecnestoleti.cz

commentkomentáře
27.09.2018 18:55
Filosofo
20.02 09:20
Co se to slaví? Vznik republiky? A co takhle raději slavit vznik monarchie?

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose