up_icon

Téma

facebook twitter mail

Obří pandy zmizí ze Staromáku do dvou týdnů. Praha má novou vyhlášku

19.09.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Po několika měsících diskuzí schválilo vedení Prahy novou vyhlášku.

Plyšová zvířata v nadživotní velikosti už brzy opustí centrum hlavního města. Po několika měsících diskuzí schválilo vedení Prahy novou vyhlášku. Novou podobu už odsouhlasili radní a dnes má materiál na stole zastupitelstvo hlavního města.

Podle radní hlavního města Prahy pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Hany Třeštíkové, která novou vyhlášku iniciovala, se počítá se s tím, že vyhláška by měla začít platit do patnácti dnů.

Materiál nově zakazuje vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her. Jde o zákaz převleků, které svými rozměry zjevně přesahují proporce dospělého člověka. Obří pandy nebo krtek s medvědem zmizí z centra dřív než v polovině října. Převleky velikosti dospělého člověka zůstávají bez zákazu.

Vyhláška rovněž přesně vyjmenovává místa, kde je tato pouliční umělecká produkce zakázána. Díky připomínkám městských částí Praha 1 a Praha 2 se nově staly místem s absolutním zákazem zmíněného pouličního umění například lokality Nerudova a Spálená v prostoru mezi křižovatkou s ulicí Purkyňova a křižovatkou s ulicí Národní. Nově je tam rovněž celé Staroměstské náměstí, Velkopřevorské náměstí a v městské části Praha 2 lokalita náměstí Míru.

Příprava nové podoby vyhlášky tak, aby nedošlo k poškození klasického pouličního umění, trvala několik měsíců

Obří maskoti se začali v historickém centru Prahy objevovat už loni. Vedení hlavního města je chtělo zakázat s tím, že se jedná o vizuální smog. Jenže dostat plán do konkrétní podoby vyhlášky tak, aby nedošlo k poškození klasického pouličního umění, trvalo několik měsíců. „Jsem si jistá, že bez pand, krtků a medvědů se bude Praze lépe dýchat,” říká Třeštíková.

Pouliční umění vyhláška definuje jako busking. Některým umělcům ale nové znění usnadní fungování. Například tím, že budou smět zabrat o něco větší prostor ke svému představení. Vyhláška se dotkne i muzikantů. Pikola a hoboj už nebudou na seznamu zakázaných nástrojů. Naopak skotské dudy jsou tam nově. A saxofon zase zmizí ze seznamu nástrojů, na které bylo potřeba dusítko.

Gigantická plyšová zvířata sice bylo možné podle Třeštíkové zakázat i podle staré vyhlášky, jenže tamní formulace byla příliš vágní a bylo také potřeba konkrétněji vytyčit místa, kterých se úplný zákaz týká.

Zájem mezi turisty o focení s velkými plyšáky je obrovský. Například na Staroměstském náměstí lze zcela běžně vidět kolem šesti obřích maskotů. Za focení se vybírá dobrovolný příspěvek. Dle zjištění serveru City-dog.cz dokáže jedno zvíře vydělat za den i několik tisíc korun.

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
21.09.2019 19:24
David Johnes
20.02 09:20
Moji dceri se pandy libily :-) Naopak z Karlova mostu byla uplne zklamana.......

24.09.2019 05:56
Stace Hihi
20.02 09:20
Nechte nam pandy a medvedy. Deti je milují

24.09.2019 12:36
Rachel Fryčar
20.02 09:20
Moc dobře že ty hrůzy zmizí ❗❗ Je to příšerný hnus v Praze ❗

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose