up_icon

Místa

facebook twitter mail

Objevte kouzlo malých pražských kin. Která to jsou a kolik v nich stojí lístek?

14.03.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Kam do kina za 60 Kč nebo na filmový brunch?

Jsou malá, ale ví, jak diváka okouzlit. V Praze se nachází několik menších nemainstreamových kin, která byste rozhodně měli znát. Cena vstupenek v nich není tak vysoká jako v multikinech. Filmová nabídka je často mnohem zajímavější a kromě toho se tu pořádá spousta akcí, které vás prostě budou bavit. Kam můžete zajít na filmový brunch? Kde pořádají cyklo kino? A kde můžete vidět film už za 60 Kč? 

 

1Kino Lucerna

Adresa: Vodičkova 36, Praha 1
Vstupné: 135 Kč
Kino Lucerna oslaví příští rok 100 let od svého otevření. Kromě některých filmů, které se promítají i v multikinech, je Lucerna známá především díky nespočtu filmových festivalů, které zde můžete navštívit. Skandinávská filmová zima, Festival bulharských filmů, Dny evropských filmů a mnoho dalších.
 
V nádherných prostorách historického kina se konají také různé přednášky a koncerty. Nechybí zde ani speciální promítání pro seniory v odpoledních hodinách (za 50 Kč). Druhý kinosál je využívaný pro komornější promítání. Před filmem se můžete občerstvit v dobové Kavárně Lucerna a naladit se tak na krásné prostředí samotného sálu. Sledujte program kina zde

2BIO OKO

Adresa: Františka Křížka 460/15, Praha 7
Vstupné: od 120 Kč
Holešovické kino Bio Oko patří k těm nejoblíbenějším místům v Praze. Tady to prostě pořád žije. Kromě toho, že se zde zaměřují převážně na netradiční a artovou produkci filmů, můžete v Oku navštívit samé skvělé akce – filmové maratony, festivaly (nejen ty filmové, např. Zažít město jinak), ale i bazary, koncerty a přednášky.
 
Velmi populární jsou tu různé cykly. Baby Bio pro rodiče s dětmi, Bio Senior je dopolední promítání nejen pro seniory (za 60 Kč), Diáky – cestovatelské přednášky, cyklus Naslepo, kdy nevíte, na jaký film vlastně půjdete, ale necháte se překvapit. Pokud chcete spojit dobré jídlo s dobrým filmem, tak přijďte na nedělní Filmbrunch. Posadit se můžete klidně do lehátek v prvních řadách a občerstvení najdete ve zdejším baru. Aktuální program kina je zde

3Kino Atlas

Adresa: Sokolovská 371/1, Praha 8
Vstupné: 120 Kč
Kino Atlas nabízí divákům dva kinosály, ve kterých se promítají jak mainstreamové filmy pro ty, kdo dávají přednost komornějšímu prostředí, tak snímky z nezávislé produkce nebo ukázky z národních kinematografií. V rámci cyklu 3Kino můžete v současné době každý měsíc vidět jeden polský film, který se u nás nedostal do běžné distribuce. 
 
Nechybí zde ani Bio Senior, v rámci kterého se promítá většinou kolem 15. hodiny za zvýhodněné vstupné (60 Kč), nebo naopak Bio Junior, což jsou speciální projekce pro děti. Ty probíhají ve středu a o víkendu. Po povodních v roce 2002 prošlo kino rozsáhlou rekonstrukcí a pod vedením společnosti Cinemart Plus došlo k výrazné změně k lepšímu také v kavárně Atlas Café. Buďte v obraze a sledujte, co se promítá zde

4 Kino Světozor

Adresa: Vodičkova 791/41, Praha 1
Vstupné: od 100 Kč
V pasáži Světozor najdete kromě oblíbeného baru Ovocný Světozor také kinosál z roku 1918. Dvousálové kino Světozor představuje výhradně nejnovější uměleckou tvorbu, proto tu najdete zajímavou alternativu k běžné nabídce multikin. Prostor zde dostanou také dokumentární filmy – v pondělí od 20:45. Denně se promítá až 12 filmů.
 
Ze speciálních cyklů tu nechybí Bio Senior nejen pro seniory (60 Kč). Právě začínají také přímé přenosy z Metropolitní opery, které se budou promítat do 28. dubna. Ke kinu patří také bar a nápoje z něj si pak můžete klidně vzít s sebou do sálu. Aktuální program najdete zde.

5Kino Aero

Adresa: Biskupcova 31, Praha 3 - Žižkov
Vstupné: 120 Kč
Aero je žižkovské artové kino, které právě oslavilo 20 let svého působení. Návštěvníci sem chodí nejen na promítání skvělých filmů, ale také na zajímavé akce, které se tu téměř neustále pořádají. Cyklo kino, filmové kvízy, cestovatelské přednášky, ale i cinema cuisine, kde se propojuje kulinářské umění s filmem.
 
Další výhodou Aera je jeho dvorek, na kterém to žije. Pořádají se zde cykly sousedských akcí, jako třeba degustace vína, fashion markety nebo společné taneční večery v rytmu argentinského tanga. Od 9. do 11. dubna si nenechte ujít festival Belmondo v Aeru. Samozřejmě se můžete občerstvit v místním baru. Sledujte aktuální program kina zde.

6Komorní kino Evald

Adresa: Národní 60/28, Praha 1
Vstupné: 120 Kč
Komorní kino Evald najdete hned vedle obchodního domu My. V roce 1997 odstartovalo přehlídkou filmů režiséra Evalda Schorma, po kterém je také pojmenováno. Kromě zahraničních artových snímků sem můžete přijít také na české novinky, které se promítají i ve větších kinech. Tady si je ale užijete v příjemném prostředí kinosálu pro 72 diváků.
 
Ve všední dny je první odpolední představení za snížené vstupné (60 Kč) v rámci Bio Senior. O víkendu jsou připravené projekce pro děti a každý měsíc máte možnost vidět film z produkce skandinávské kinematografie, což je projekt Severský filmový čtvrtek. Před kinem nebo po něm můžete navštívit také Restaurant Evald. Program kina najdete zde.

7Kino MAT

Adresa: Karlovo náměstí 19, Praha 2
Vstupné: od 119 Kč
Kino MAT je nejmenším kinem v České republice. Komorní kinosál pro 46 diváků najdete na Karlově náměstí. Promítají se zde filmové klasiky, novinky, artové snímky i filmy pro děti. Během dne bývá na programu 3–5 snímků. 
 
Od 14:00 se promítá odpolední Kino za babku (60 Kč). Do 21. března můžete zajít na některou z klasik v rámci akce Bruce Willis v MATU. Čekají vás filmy jako Pátý element, 12 opic nebo Šestý smysl. Součástí filmového klubu MAT je kromě kina také restaurace, kavárna a dokonce i půjčovna filmů. Sledujte aktuální program zde.

8Kino Pilotů

Adresa: Donská 168/19, Praha 10
Vstupné: 120 Kč
Kino Pilotů najdete ve Vršovicích. Má dva sály, které se jmenují Luk a Han a dohromady se sem vejde 150 filmových diváků. Při výběru promítaných filmů se nekladou žádné meze a hlavní slovo má vždy vkus dramaturgů. 
 
Právě dnes můžete zhlédnout několik tematických filmů v rámci Tour sv. Patrika a dát si k tomu speciální drink (P.S.: Jameson bude!). Můžete se těšit také na další akce, jako Festival bulharských filmů nebo Dny evropského filmu. Drinky z baru v prostorách kina si můžete vzít s sebou i do sálu. Aktuální program najdete zde.

9Kino NFA Ponrepo

Adresa: Bartolomějská 291/11, Praha 1
Vstupné: 80 Kč
Kino Národního filmového archivu Ponrepo najdete v historickém refektáři staroměstského Konviktu. Svůj prostor zde dostanou filmy, které běžně neuvidíte jinde. Jedná se především o snímky ze sbírek NFA. Během července a srpna se promítání přesouvá pod širé nebe na Nákladové nádraží Žižkov.
 
V Ponrepu připravují také spoustu zajímavých cyklů, např. Film před sto lety, Ponrepo dětem, Midnight movies nebo Paralelní kino, což jsou projekce studentských a experimentálních filmů. Nechybí zde ani vlastní kavárna Ponrepo, kde si můžete dát také skvělou polévku nebo quiche. Sledujte celý program kina zde.

10Kino Dlabačov

Adresa: Bělohorská 24, Praha 6
Vstupné: od 80 Kč
Kulturní prostor na Břevnově, který zahrnuje kino, divadlo i kavárnu. Do Kina Dlabačov můžete zajít na filmy, které zrovna běží v multikinech, ale zároveň zde připravují řadu zajímavých cyklů nebo akcí. Tento víkend je například věnovaný oscarovým filmům. 
 
V kavárně kina pro vás 25. března přichystají nedělní brunch, po kterém se vám rozhodně nebude chtít domů. Vyberte si, na jaký film vyrazíte. Kompletní program najdete zde

11Kino 35

Adresa: Francouzský institut, Štěpánská 644/35, Praha 1
Vstupné: od 80 Kč
Kino 35 je kinosálem, který najdete v budově Francouzského institutu v Praze. Promítají se tu především artové snímky evropské kinematografie a samozřejmě také francouzské a frankofonní filmy. Všechny filmy (až na některé pro děti) jsou v původním znění s českými titulky. V rámci filmových večerů můžete vzít své mezinárodní přátele na promítání s anglickými titulky.
 
Do konce března budou probíhat Dny frankofonie. Do programu Kina 35 také patří operní projekce. Můžete se tak pohodlně přenést například do Národní opery v Paříži a užít si některé z aktuálních představení z kinosálu v Praze. Sledujte program Kina 35 zde

Chodíte radši do menších kin, nebo se těšíte na popcorn a kolu v multikině?

katka

Food Editor 

Rozhodně chodím do malých kin. Nechrastí tam popcorn a nevypadá to tam tak sterilně jako v multikinech. Můžete si před filmem, po něm nebo klidně i během něj dát drink za rozumnou cenu a sednout si v přilehlém baru. A vlastně i ceny vstupenek jsou sympatičtější. Takže vybírám z mých oblíbených – Bio Oko, Aero, Světozor, Lucerna, Mat, Evald nebo Atlas. Jestli mám z puberty z něčeho trauma, jsou to rozpačitá rande v multikině. 

jakub

autor projektu Book’s Calling, pracuje pro Creative Dock

Rád navštěvuji oba typy kin. Rozhodující je pro mě především druh filmu, na který se zrovna chystám. Na hollywoodské filmy chodím do Cinema City a na ostatní (hlavně festivalové a alternativní) zásadně do menších – Lucerna, Světozor, Evald, Bio Oko, méně často Atlas a Ponrepo.

Karolína

studentka Pedagogické fakulty UK

Nejčastěji navštěvuji kino Lucerna – velký i malý sál. Ačkoliv je v centru, tak je cenově dostupne úplně všem. V kině se promítají aktuální filmy, ale také staré klasiky, a pořádá se tu mnoho festivalů, např. francouzských nebo japonskych filmů. Právě to mě baví asi nejvíc. Oceňuji, že v kině neprodávají popcorn, a tak se můžu soustředit na samotný film. Ve velkém sále panuje neskutečná atmosféra díky krásné historické výzdobě. V malém sále mi vyhovuje komorní prostředí a velice pohodlné sedačky. Je také výhoda, že hned u kina je skvělá kavárna, ve které trávím čas, než film začne.

 

Jaké je vaše oblíbené pražské kino? Máte radši kouzlo menších kin, nebo flexibilitu multikin? Napište nám do komentářů.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: kinolucerna.cz, facebook.com/biooko, facebook.com/kinoatlas, kinosvetozor.cz, facebook.com/kinoaero, facebook.com/evald.cz foto Mirek Ráž, mat.cz, kinopilotu.cz, facebook.com/kinoponrepo, facebook.com/dlabacov.cz, facebook.com/InstitutFrancaisdePrague.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose