up_icon

Lifestyle

facebook twitter mail

Nejlepší novoroční tradice? Vylezte na kopec, dejte si čočku a nevynášejte koš!

30.12.2018 / AUTOR: Martina Háchová

Mnohý tráví první den roku s mokrým hadrem na hlavě. Pozor ale, abyste si nepřivodili špatný rok!

Zatímco půlka národa úpí doma s kocovinou, ta druhá se raději v duchu hesla „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ snaží trávit první leden smysluplně – a dobře dělá. Protože jak dí tradice, mnohá znamení v tento den ukazují na to, co člověka v následujících dvanácti měsících čeká. I různé zvyky měly podle našich předků přinést kýžený výsledek – peníze, zdraví, ženicha; co si kdo přál. Není to nic složitého, tak proč si nezajistit štěstí zdraví po celý rok, koneckonců co kdyby na tom něco bylo?

Ať vám neuletí štěstí!

V první řadě zapomeňte na lopatku a smetáček, i kdyby vám na zem upadlo cokoli – to abyste si nevymetli z domu štěstí. Vlastně by se z domu nemělo vynášet vůbec nic, ani odpadkový koš, a už vůbec nepůjčovat nikomu peníze! Podle tradice by vám to totiž mohlo příští rok chybět. I proto byste měli mít na Nový rok v kapse nějaký ten peníz, pak se vás korunky budou držet celý rok! Štěstí by vám taky mohlo uletět, tudíž na stůl nesmí přijít drůbež, ani ryba, aby neuplavalo, ani zajíc, aby neuteklo. Hospodyňka nesmí prát ani uklízet, aby se do roku neupracovala a smrt domů nepřinesla. Na novoroční tabuli naopak patří čočka, která přináší něco mnohem lepšího – peníze! K ní se skvěle hodí vepřové maso, protože prasátko symbolizuje štěstí. Jinde se za stejným účelem pečou koláče, do nichž se zapéká mince nebo hrášek. Kdo je najde, bude mít štěstí a hromadu peněz k tomu! To přece stojí za tu chvilku u plotny, no ne?

Babi, přijď až zítra

1. ledna se taky chodívalo koledovat, pro nějakou výslužku si přišli i kněží, obecní sloužící anebo kominíci, dokonce i ženy. Ty měly hlavy zahalené šátkem a nosily s sebou husí křídlo a hrneček s kolomazí. Kdo si nedal pozor, tomu načernily obličej. Jako výslužku dostávaly sklenku něčeho na zahřátí nebo něco k jídlu, nejčastěji vdolky. Hospodyně rozhazovaly po světnici hrách, aby v novém roce nikdo nezbloudil. A taky se hledala znamení, která člověku poodhalí budoucnost. Věštilo se například podle toho, kdo přišel jako první na návštěvu. Stařena znamenala hádky, mladá dívka či mládenec štěstí a dítě lásku.

Naši předci také předpovídali počasí na celý rok podle toho, na který den připadl 1. leden:

Pondělí prorokuje krutou zimu, vlhké jaro, povodně a těžké nemoci

Úterý znamená, že bude zima ještě krutější, ale zato rok úrodný

Středa značí příznivý rok, mnoho vína, ale žádný med.

Čtvrtek předpovídá mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, krásný podzimek, mnoho ovoce a hojnost obilí

Pátek – nutno se obávat očních nemocí, také lidé budou hojně mříti, a dokonce hrozí válka

Sobota předpovídá málo obilí, málo větrů, mnoho ovoce, ale také mnoho zimnic

Neděle přináší mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto

Proč zrovna 1. leden?

Bujaré silvestrovské juchání, jak ho známe dnes, je ve skutečnosti relativní novinkou – až v druhé polovině 19. století začalo nabírat podoby, jakou má v současnosti. Ačkoli, je pravda, že před příchodem křesťanství se slavilo taky s velkou parádou, i když mnohdy v úplně jiný den. 1.leden se totiž jala většina Evropy slavit jako začátek nového roku až v druhé polovině 16. století. Do té doby to byl například 1. březen, 25. březen, 1. září, 25. prosinec či Velikonoce. Dokonce se stávalo, že v jedné zemi se rok odpočítával podle několika různých dat. Například ve Francii v některých oblastech začínal nový rok o Velikonocích, zatímco jinde se slavil 1. březen, tak jako tomu bylo ve starém Římě ještě před reformou kalendáře, kterou v roce 46 n.l. provedl císař Gaius Julius Caesar. Právě juliánský kalendář se stal základem toho dnešního. Římané do té doby používali velmi komplikovaný systém vycházející z řeckého lunárního kalendáře – měl 354 dnů rozdělených do dvanácti synodických měsíců, k nimž se v určitém cyklu vkládal jeden navíc. Ještě než se Římané inspirovali tímto kalendářem, měl jejich rok pouze 304 dnů a deset měsíců. Zbývající dny byla zima a počítat čas prý bylo zbytečné. Jak by s podobným přístupem asi vypadal kalendář ve Finsku?! Jakkoli byl ovšem juliánský kalendář pokrokový, nebyl zdaleka tak přesný, jak se zdálo. Během několika staletí datum už dávno neodpovídalo astronomické konstelaci, například Velikonoce, tolik důležité pro křesťany, se posouvaly stále více do zimy. Proto po sérii neúspěšných pokusů přišel s reformou papež Řehoř XIII a bulou Inter gravissimas stanovil na základě návrhu bratrů Aloigiho a Antonia Gigliových 24. února 1582 coby počátek nového kalendáře. Následoval trochu chaos, protože mnozí se nemínili hned tak přizpůsobit, například němečtí protestanti, Velká Británie se s ním smířila až roku 1782, Rusko přijalo gregoriánskou reformu až v roce 1918, Řecko dokonce až v roce 1924!

Pojďme se hýbat!

Datum už naštěstí řešit nemusíme, zbývá jen způsob, jakým nový rok začít. Co takhle se zase trochu hýbat, abyste shodili kila nabraná pojídáním cukroví a bramborového salátu?

Turistické novoroční výšlapy na vrcholky hor a rozhledny mají slušně dlouhou tradici a jsou mezi lidmi oblíbené. Se stejně naladěnými lidmi můžete pokořit horu Říp, liberecký Ještěd, Praděd, nebo se zahledět do daleka z ochozu rozhledny Štěpánka anebo Černá Studnice. Třeba spatříte v dáli i nějaký ten náznak věcí budoucích...

Novoroční výstup na Říp

Trasa: Roudnice nad Labem - Krabčice - Říp - Ctiněves (vlakem ve 14:55 hodin do Roudnice nad Labem), od 17:00 hodin v Roudnici nad Labem tradiční novoroční ohňostroj s hudebním doprovodem. Délka trasy: 10,4 km. Občerstvení: Krabčice, Říp, Roudnice nad Labem. Odjezd z České Lípy:  z hlavního nádraží v 8:30 hodin, předpokládaný příjezd do Roudnice nad Labem v 10:11 hod, předpokládaný návrat do České Lípy  v 19:24 hod (odjezd z Roudnice nad Labem v 17:42 hod). Sraz účastníků na hlavním nádraží v České Lípě v 8:20 hodin nebo dle domluvy na ostatních zastávkách. Jízdné: podle počtu účastníků, od 145 Kč. Vstupné zdarma.

Pražský novoroční vejšlap 2019

Letos se koná již 48. ročník tradičního Pražského novoročního vejšlapu. Start: 9–10 h v Klánovicích ž. st. Trasy: 5 km: Klánovice - Úvaly, 16 km: Klánovice - Uhříněves, ž. st., 20 km: Klánovice - Říčany, 22 km: Klánovice - Mukařov, 24 km: Klánovice - Kostelec nad Černými Lesy

Na Nový rok na rozhlednu na hoře Blaník

Vypravte se na Nový rok zkontrolovat, zda blaničtí rytíři stále ještě nevyjeli, vyšplhejte na rozhlednu na hoře Blaník. Otevřeno je od 10:00 do 16:00. Při dobré viditelnosti zahlédnete i na kraj Prahy. Po výstupu na věž jistě každý rád uvítá malé občerstvení, které rozhledna nabízí. Také si zde můžete koupit nějaký ten suvenýr.

Novoroční výstup na Ještěd

Už čtyřiačtyřicátý ročník Novoročního výstupu na Ještěd proběhne první lednový den roku 2019. Registrovat se můžete od 8:30 do 10:30 v Horním Hanychově u infocentra na konečné tramvaje. Trasa vede po modré turistické značce, pochod je dlouhý asi čtyři kilometry a časový limit je do 12:30. Každý účastník obdrží na vrcholu Ještědu pamětní medaili a originální novoroční razítka. Startovné 20 Kč.

Novoroční výstup na Kozákov v Českém ráji

Cílem tradičního hvězdicového výstupu na vyhaslou sopku Kozákov je Riegrova chata na vrcholu hory. Sraz a prezentace účastníků se uskuteční v turistické chatě 1. ledna 2019 od 9 do 15 hodin. Už 41. ročník hvězdicového výstupu na vrchol Kozákova můžete absolvovat pěšky, na lyžích na kole, na koni. Vyrazit můžete z jakéhokoliv místa, které si zvolíte (např. Turnov, Železný Brod, Semily, Lomnice.Pop., Rovensko p. Tr.), záleží na vaší zdatnosti. Účastníci obdrží diplom, odznak a vrcholové razítko. Startovné 20 Kč. Občerstvení zajištěno v Riegrově chatě.

Novoroční výstup na Stezku korunami stromů

Tradiční akce na Lipně se bude konat již posedmé. Protáhněte si po silvestrovském veselí těla a vydejte se na Stezku korunami stromů. Pro všechny návštěvníky bude přichystán nealkoholický novoroční punč, hudební veselí zajistí originální harmonikářské duo Hrajeto z Českého Krumlova a děti rozesměje lišák Fox. Každý účastník novoročního výstupu obdrží účastnický list. V restauracích Chata Lanovka a U Yettiho bude navařena novoroční čočka.

 

   Fotografie: Unsplash.com, Pixabay.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose