up_icon

Události

facebook twitter mail

Nová pražská kulturní instituce Kunsthalle se hlásí s první akcí

14.06.2019 / AUTOR: Stanislav Hampl

Na Nové scéně proběhne první vystoupení umělců pod hlavičkou nově vznikající kulturní instituce.

Kunsthalle je čerstvý projekt, který se bude nacházet v budově bývalé Zengerovy trafostanice. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit.

Na Nové scéně Národního divadla uvede Kunsthalle Praha svou první akci již tuto neděli 16. června 2019 od 19:00 pod názvem Living Kunsthalle, během níž šestice umělců různých národností promění na jeden večer Novou scénu v uměleckou laboratoř.

Prostřednictvím projektu Living Kunsthalle naznačuje Kunsthalle Praha charakter své budoucí výstavní činnosti, vycházející z živého setkávání se současným uměním. Hosté Living Kunsthalle budou moci celý večer sledovat a prožívat umělecké performance, zvukové sochy, projekce a další experimentální díla. Všechna díla spojuje jedno nosné téma, kterým je zvuk a jeho vizuální ztvárnění.

Pozvaní umělci zkoumají vedle performance také další umělecké formy a média, sahající od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování. 

Christelle Havranek, kurátorka Kunsthalle Praha.

Přes svou pomíjivou a nehmotnou povahu je to právě zvuk, který v lidech vyvolává silné emoce a oživuje staré vzpomínky. „Pozvaní umělci zkoumají vedle performance také další umělecké formy a média, sahající od sochy k videu, od instalace ke kresbě, od hudby k vědě. Living Kunsthalle je dočasný formát, který předjímá zaměření Kunsthalle Praha jako místa propojujícího různé disciplíny a poskytujícího prostor pro přemyšlení, sdílení a objevování,“ vysvětluje koncept Christelle Havranek, kurátorka Kunsthalle Praha.

Projektu Living Kunsthalle se zúčastní zahraniční hostující umělci Hicham Berrada a Xavier Veilhan z Francie, spolu s Linou Lapalyte z Litvy a Haroonem Mirzou z Velké Británie. Francouzský umělec marockého původu Hicham Berrada představí v Praze dílo s názvem Présage, umělecko-vědecký experiment postavený na vizuálně fascinujících reakcích chemických sloučenin promítaných na obří plátno a evokujících surreálný podmořský svět. Lina Lapelyte, litevská umělkyně působící ve Vilniusu a v Londýně, uvede v rámci Living Kunsthalle performance s názvem Candy Shop – the Circus, v níž tematizuje genderové stereotypy a mocenské hry ukryté v popkultuře. Jedná se o hudební performance pro sedm ženských hlasů, akustické i elektronické nástroje, mužský sbor, sólovou bubenici a pochodovou kapelu, které doprovází velkoformátová videoprojekce. Třetím zahraničním hostem bude Xavier Veilhan, francouzský umělec a autor audiovizuální performance SYSTEMA OCCAM, která je svébytným vizuálním přebásněním skladby Occam I francouzské průkopnice elektronické hudby Eliane Radigue. Celý večer uzavře Haroon Mirza z Velké Británie multimediální improvizací Emerging Paradigm, v níž eklekticky kombinuje světlo, zvuk a video.

Českou výtvarnou scénu reprezentují na Living Kusthalle Adéla Součková a Roman Štětina, kteří oba vytvořili nová díla přímo pro tuto příležitost. Videoinstalace Landing od Adély Součkové bude obsahově navazovat na její předchozí umělecký projekt Exit the Loop, který je nyní k vidění na fasádě budovy Kunsthalle Praha. Roman Štětina, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, připravil pro Living Kunsthalle performanci Centones, jejímž jádrem je skupinová recitace básnické formy známé jako „cento“. Living Kunsthalle je dynamickým formátem, tudíž se nebude konat jen na jevišti Nové scény, ale také v dalších prostorách této ikonické budovy, jako jsou foyer, mezzanine, šatny a galerie.

 

Fotografie: Archiv festivalu

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose