up_icon

Události

facebook twitter mail

Zapomeňte na nočního starostu. Je tu noční revizor. Praha přitvrzuje proti černým pasažérům.

10.09.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Hlavní město přichází kvůli černým pasažérům každý rok o miliony korun.

Jezdíte načerno? A je to proto, že využíváte městskou hromadnou dopravu v noci nebo v okrajových místech Prahy a předpokládáte, že revizora nemůžete potkat? Tato strategie by vás nyní mohla přijít pěkně draho.

Pražský dopravní podnik neustále vylepšuje svou taktiku v boji s lidmi, kteří jezdí bez platného jízdního dokladu. Počet odhalených černých pasažérů v Praze stoupal od roku 2014 a v roce 2016 dosáhl hranice téměř tři sta tisíc, tvrdí Dopravní podnik hlavního města Prahy. A to jsou jen ti, na které se přišlo. Loni se podařilo počet černých pasažéru snížit o téměř patnáct procent.

V první řadě pomohlo zvyšování efektivity práce. Snažíme se vyhnout snadno odhadnutelným vzorcům kontrol, kontroly provádíme mimo jiné v okrajových oblastech Prahy či v noci,” vysvětluje Aneta Řehková, tisková mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Na rozdíl od nočního starosty, který dohlíží na noční pořádek v hlavním městě a kterého si vedení hlavního města zvolilo teprve letos, noční služba revizorů úplnou novinkou není. Dopravní podnik ale na nočních službách zapracoval a vylepšil strategii, která se, jak tvrdí, vyplácí. Zkracují se směny revizorů, vyšuje se počet kontrol.

Noční služby se od těch denních liší tím, že revizoři chodí častěji ve třech a v doprovodu městských strážníků. „Kontrola probíhá rychleji. Zejména společné akce s městskou policií jsou organizovány tak, aby spoje na sebe navazovaly a snížily se neefektivní prostoje při čekání,” upřesnila k nočním kontrolám Řehková. Celkem v Praze pracuje 150 revizorů, ve službě jich je denně kolem sta.

Škody jdou do milionů

Dopravní podnik se snaží zatočit s černými pasažéry především kvůli tomu, že ročně přichází o miliony korun ročně. Letos spustil ve spolupráci se společností Pražská integrovaná doprava (ROPID) edukativní kampaň s názvem Nejedeš načerno?, která upozorňuje, že normální je za službu zaplatit.

Stále ale hledáme i další cesty, jak cestujícím připomenout, jestli nezapomněli na platnou jízdenku, nyní prostřednictvím patnácti humorných hlášek umístěných na vybraných tramvajových jízdních řádech,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.

Cestující se od letošního dubna setkávají v pražské hromadné dopravě s vizuály, které krátkými slogany pasažérům připomínají otázku, zda nejedou bez platného dokladu. Celkem jde o patnáct variant hlášek. Ty doporučují, že namísto stresu z jízdy načerno je lepší koupit si roční kupon jen za deset korun denně.

Úspěch měla i akce dopravního podniku v podobě snížení pokuty, když si cestující bez platného jízdního dokladu koupí do pěti dnů roční jízdenku. Namísto osmi stovek zaplatí černý pasažér jen čtyři sta korun. „Aktuálně této možnosti využilo 8 177 cestujících,” upřesnila Aneta Řehková.

 

Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose