up_icon

Téma

facebook twitter mail

Nejvíc rozvodů připadá na leden

07.01.2021 / AUTOR: Kateřina Horáková

Leden – měsíc rozvodů.

Nejvíce podaných žádostí o rozvod a nejvíce rozchodů se prý děje v lednu. Je vůbec možné, aby byl tento měsíc tím nejkritičtějším? Proč tomu tak je a je rozvod opravdu vždy tím nejlepším řešením? 

Vánoční stres jako předzvěst

Prosinec a zejména čas kolem Vánoc by měl být naplněný klidem, ztišením a rodinnou pohodou. Často to ale bývá naopak. Lidé se předhání v obchodních domech a zažívají více stresu než kdykoli jindy. Také je to doba, kdy se oba partneři zdržují spolu doma delší čas. Musejí řešit nejrůznější konflikty a rozhodnutí. Možná proto se i údajně v prosinci páry častěji hádají. Lidé jsou vyčerpaní, mají špatnou náladu ze všech těch úkolů a zařizování a vánoční stres střídají finanční problémy.

Proč právě leden?

Spousta lidí má také chuť jít do nového roku s čistým stolem, začnou řešit svoje vztahové problémy, a to často rozvodem. Že se nejedná o mýtus, potvrzuje JUDr. Lucie Kolářová. „Nejvíce návrhů na rozvod bývá tradičně podáváno v měsíci prosinci, čemuž pak odpovídá probíhající soudní řízení v měsíci lednu a dále. Ostatně měsíc prosinec bývá nejen v advokátních kancelářích velmi zátěžovým, neboť se všichni snaží mít tzv. čistý stůl, tedy se snaží zařídit vše ještě na konci roku.“

Je také nutno si uvědomit, že zima je období, kdy se cyklus roku uzavírá a příroda nás obrací od vnějšího dění do nitra. V dnešní době orientované směrem ven na to většina lidí není zvyklá, natož připravená. „Lidé si často myslí, že příčiny jejich starostí a problémů leží ve vnější situaci, partnerech a jejich chování. Začnou se mylně domnívat, že nejsou s tou pravou osobou, a proto nemůžou být šťastní. Chtějí se zbavit trápení, nespokojenosti a mít konečně klid. To může probudit naléhavou potřebu nechat se rozvést. Je to však začarovaný kruh, který se snaží rozseknout touto vnější změnou. Ta však může být unáhlená a někdy dokonce zbytečná. Určitý vliv má i tradice novoročních předsevzetí, kdy lidé chtějí začít znovu s čistým štítem. Je to sice krásná představa, ale nefunkční, pokud společně s tím nedojde k pochopení a vnitřní transformaci. Někdy ovšem rozchod/rozvod může být tím nejlepším řešením a oba posílí,“ říká transformativní kouč Michal Švec.

Je rozchod či rozvod vždy jedinou možností?

Má smysl se unáhlovat a hned váš vztah razantně ukončovat? A co když budeme mít v novém vztahu ty samé problémy? Co je opravdu ten nepřekonatelný problém? „Otázka je, jak je možné, že jsou vztahy často neuspokojivé a končí rozvodem? Když jsou lidé ve vztahu s nerealistickými očekáváními a nevědomi si toho, jak funguje lidské prožívání, tak to zpravidla ani nemůže dopadnout jinak. Přirozeně jsme a budeme ve vztazích vystavováni situacím, které lze nazvat „krizí“. Vždy jsou to však příležitosti k překročení vlastních podmíněností. Když lidé lépe porozumí vlastnímu prožívání, tak jsou schopní zvládat takové situace s větším nadhledem a pokorou. Jsem přesvědčený o tom, že díky většímu pochopení může v konečném důsledku rapidně klesnout i rozvodovost,“ dodává Michal Švec.

Jak je to s čísly? 

Podle statistik ČSÚ se pořád téměř polovina manželství rozpadá. Jako hlavní důvody se uvádí rozdíly povah a názorů, ale třeba také neuvážené sňatky, alkoholismus či nevěra. Průměrná doba manželství je 13 let.

Češi v tom nejsou sami

Podle Office For National Statistics končí ve Velké Británii rozvodem 42 % manželství a v lednu zaznamenávají nárůst žádostí o rozvod až o 25 %.  Na 7. ledna připadá dokonce The Divorce Day, kdy právníci v celé zemi očekávají, že budou zahlceni žádostmi o rozvod.

Statistiky Spojených států zase ukazují, že u nich rozvodem končí téměř 50 % manželství. Blíže to znamená, že k rozvodu dochází každých 13 sekund, což odpovídá 277 rozvodům za hodinu, 6 646 rozvodům za den, 46 523 rozvodům za týden a 2 419 196 rozvodům za rok. 

Žádají o rozvod více muži, nebo ženy? 

Nejrůznější statistiky také ukazují, že o rozvod žádají více ženy, což ale např. JUDr. Lucie Kolářová ze své praxe nepotvrzuje. „Za sebe mohu uvést, že mám více mužských klientů, kteří ke mně přijdou s tím, že by si přáli zastupovat v rozvodovém řízení. U žen spatřuji více váhavých momentů, které souvisí se snahou o zachování rodiny, tím spíše, pokud v ní jsou nezletilé děti. Je však otázkou, nakolik děti tímto uměle udržovaným vztahem trpí.“

K tomu Michal Švec dodává: „Když se trápí rodiče, děti to vycítí. Mohou se navenek tvářit, že je vše v pořádku, ale není-li to pravda, tak to nakonec nikomu neprospěje. Je klíčové, aby dospělí byli ve vztahu, protože skutečně chtějí, nikoli proto, že by měli a nebo musí kvůli dětem či jiným „rozumným“ důvodům. Když dospělí přijímají plnou zodpovědnost za danou situaci a své prožívání v ní, tak jedině pak mohou dělat rozhodnutí v souladu se sebou a nacházet optimální řešení. Snaha „(u)držet se čehokoliv“ bývá jen příčinou dalších problémů. Lidé se nevědomky drží svých utkvělých představ a přesvědčení „jak by se měli chovat“ a „co se od nich očekává“, a v důsledku toho jednají z pozice oběti a vymlouvají se na vnější situaci. To vše jen udržuje onen začarovaný kruh při životě.“

 

   Fotografie: Unsplash.com, Pixabay.com, Pexels.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose