up_icon

Téma

facebook twitter mail

Těšte se, čeká nás nejšťastnější den v roce! Už brzy!

08.07.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Radujme se, veselme se! Už tento víkend.

Jste nešťastní? Nespokojení, smutní, mrzutí, sklíčení? Cítíte se rozmrzele, bezútěšně, zkrátka pod psa? Nebojte se, už tuhle neděli se to změní. Nastane totiž nějšťastnější den v roce!

Pokud se 14. července vzbudíte s až podivuhodně dobrou náladou, pak vězte, že důvodem je právě ono datum – v půli července totiž zažíváme nejšťastnější den v roce! Proč? Inu, protože to jeden chytrý vědátor spočítal.

„Rovnice pro výpočet nejšťastnějšího dne“, která britského psychologa a údajně i matematika Cliffa Arnalla k tomuto výsledku dovedla, vypadá nějak takto:

E + M + K + H + (A x F3)

———————————

U - C2

= nejšťastnější den v roce

Přičemž E značí emoční spokojenost, M pak Mindfullness neboli Bytí v přítomnosti, K jako Kindness je Laskavost, H Health čili zdraví, A Autenticita, F Friends, Family and Fun neboli Přátelé, Rodina a Zábava, U Nejistota a C Klid a Kontrola. Jedním z hlavních důvodů, proč to všechno sedí, je, že je léto; prázdniny a dovolené už jsou v plném proudu, což celkově snižuje hladinu stresu jak v rodinách, tak ve městech, v nichž se znatelně zmenšil provoz na silnicích. Dlouhé letní dny vybízejí k pobytu venku a lidé tráví čas dlouho do noci v příjemné společnosti svých blízkých a přátel na čerstvém vzduchu. „Rodinný život běží v úplně jiném, mnohem poklidnějším režimu, po ránu nikdo nehoní děti do školy, nikdo se neřítí hystericky ulicemi a neztrácí nervy v zácpě, nikdo nikam nespěchá,” říká profesor.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? No jistě, vždyť také vyděšení vědci a matematici s hrůzou už léta poukazují na nesmyslnost vzorce a rovněž na velmi pochybnou profesní kvalifikaci údajného kolegy. Tím spíš, když takových zaručených datumů vzešlo z jeho výpočtů víc! Někdy se totiž jako nejšťastnější den v roce uvádí také datum 23. června. Zhruba. Protože by to měl být pátek. V tomto případě je to však jen reklamní trik. Arnall ho „vypočítal“ na zakázku pro výrobce zmrzliny Walls, to, aby na konci června mohl prodat co nejvíc zmrzlin a nanuků. V tomto případě profesorova rovnice vypadá takto:

O + (N x S) + Cpm/T + He

O přitom dle slova Outdoor značí aktivity pod širým nebem, N jako Nature je propojení s přírodou, S společenské akce, Cpm jsou pozitivní vzpomínky z dětství, T je stoupající teplota a He vyjadřuje těšení se na prázdniny. Všechny tyto veskrze pozitivní veličiny stoupají na hodnotě právě předposlední pátek v červnu – čímž z něj údajně dělají nejšťastnější den celého roku. „Zvolil jsem tento den také proto, že přichází víkend a lidé už myslí na dovolenou,“ řekl psycholog. Aby se neřeklo, vyzpovídal také hromadu lidí, takže dospěl k závěru na základě pohovoru se třemi tisícovkami účastníků, které podepřel trochou matematiky. I přes obluzování prodavačů zmrzlých kornoutů a sladkého ledu na tyčce na tom ale přece jen něco asi bude, minimálně děti jsou ten den každoročně radostí bez sebe – známky jsou uzavřeny a prázdniny na obzoru!

Mimochodem pan profesor přišel i s výpočtem pro den zcela opačného charakteru – dobře známé Modré pondělí neboli Blue Monday, jak nazval nejdepresivnější den v roce – a i v tomhle případě šlo o pouhý marketingový trik! Britská cestovní kancelář Sky Travel potřebovala v roce 2005 oživit každoroční lednový propad zájmu o dovolené a rozhodla se vytvořit den jako žádný jiný. Cliff Arnall tak na objednávku vytvořil vzorec, kterým se snažil dokázat, že právě 23. leden je tím nejšílenějším v roce, a proto měl donutit lidi, aby právě v tento den zatoužili po dovolené na prosluněných plážích a začali opět skupovat zájezdy. Arnall později skutečně přiznal, že to všechno byl jen obchodní tah a neexistuje žádný vědecký důkaz, proč by právě třetí lednové pondělí mělo být horší, než jakýkoli jiný den v roce. Jenže pozdě. Veřejnost se celé historky chytla a většina lidí se dodnes těší na 23. ledna asi tak jako na pátek třináctého. Sice vznikla řada iniciativ, které se snaží celou báchorku o Blue Monday uvést na pravou míru – ovšem nic naplat. Konec konců, důvod k depresi se vždy najde, stačí si zapnout přímý přenos z parlamentu…

Ať tak či onak, stejnou měrou se dá tento přístup aplikovat i na přívaly štěstí. Nakonec je celkem jedno, že pan profesor je nejspíš pěkný šarlatán a vykuk – vždycky je něco, kvůli čemu stojí za to usmívat se na svět. 14. července nebo kdykoli jindy!

 

Fotografie: Unsplash

commentkomentáře
Přestat odpovídat
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose