up_icon

Téma

facebook twitter mail

Mluvené slovo je trendy! Tyhle podcasty si rozhodně zamilujete

24.01.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Kolik podcastů posloucháš, tolikrát jsi člověkem!

Podcasty. Někteří si bez nich svůj život už nedokáží ani představit. A pak jsou tady ti, kdo jejich kouzlo ještě ani neobjevili. Řídíte zrovna auto? Jedete tramvají nebo čekáte u doktora a zapomněli jste si vzít knížku? Vytáhněte sluchátka a poslouchejte svůj oblíbený pořad, zajímavý rozhovor nebo se zlepšujte v angličtině. Jak na podcasty, a které stojí za to odebírat?

Mluvené slovo místo hudby může být příjemným oživením vašich každodenních rituálů. Čištění zubů, procházka s kočárkem, čekání v dopravní zácpě nebo jízda v metru – během dne máte spoustu příležitostí, kdy můžete strávit chvilku se svým telefonem, sluchátky a oblíbeným pořadem. Dozvíte se spoustu nových informací, vyslechnete rozhovory s odborníky nebo se pořádně zasmějete. Rádio ani nemusíte zapínat, stačí jen odebírat ty správné podcasty a zaposlouchat se.

Co je podcast?

Podle IT slovníku je podcast série audio nebo video souborů šířených přes internet na principu syndikace (přihlášení se k odběru těchto souborů). Výraz „podcasting“ se užívá ve významu „způsob šíření audioinformací“
a „převod textu na zvuk“.

Pokud jste podcasty nepolíbení, vězte, že se jedná o skvělou a jednoduchou věc. Tvůrci podcastů nahrávají svou audio a video tvorbu na internet, kde k nim mají všichni volný přístup. Máte svůj oblíbený rádiový pořad? Díky podcastům nemusíte čekat na přesný čas, kdy se bude vysílat. Stačí ho začít odebírat a okamžitě po jeho odvysílání se objeví ve vašem počítači, tabletu, mobilu nebo MP3 přehrávači. Zvukový soubor si můžete stáhnout do svého zařízení a poslouchat ho, i když jste nejste na wi-fi nebo už nemáte data, což je hlavní výhodou. 

Díky podcastům se můžete pohodlnou cestou vzdělávat, ale také hledat inspiraci nebo se díky nim zaměřit na rozvoj svojí osobnosti. To za pokus stojí!

Jak na to?

Než s posloucháním podcastů začnete, je potřeba udělat dvě maličkosti – stáhnout si některou z podcastových aplikací a vybrat si témata nebo pořady, které chcete pravidelně odebírat. To druhé je přitom tou náročnější záležitostí, protože v současné době jsou na internetu stovky zajímavých pořadů, které můžete ve formě podcastingu poslouchat. Probrat se jejich záplavou vám určitě chvilku zabere. 

Pro svůj mobilní telefon s operačním systémem Android si můžete stáhnout například aplikaci Podcast Addcit. Apple je na poslouchání podcastů připravený, protože součastí každého iOS je také aplikace Podcasts (Podcasty), která funguje samozřejmě i na iPadu. Na počítačích Mac i Windows můžete podcasty pohodlně odebírat díky iTunes

Aplikace Overcast patří mezi oblíbený přehrávač podcastů, který je v základní verzi (s reklamami) zdarma. Výhodou této aplikace je její skvělá synchronizace, kterou využijete hlavně při přechodu z telefonu na počítač. Dalším plusem je skutečnost, že pokud máte rozposlouchaný delší pořad, můžete si ho pozastavit a druhý den začít přesně tam, kde jste skončili. 

Po stažení aplikace si pouze pomocí uživatelského jména a hesla vytvoříte vlastní účet a můžete začít s výběrem audiopořadů. V nabídce máte ty nejoblíbenější podle tématu: společnost a kultura, zprávy a politika, věda, obchod, umění, zábava, technologie a spoustu dalších. Pokud víte, co přesně hledáte, stačí si pořad klasicky najít ve vyhledávači. 

Tipy na zajímavé podcasty

Chcete začít s něčím osvědčeným? Vybrali jsme pro vás 13 skvělých podcastů různorodých témat. Věříme, že si mezi nimi najdete i vy své oblíbence.

Jak to vidí... – Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás. Jeden z pořadů Českého rozhlasu, který je nepřebernou studnicí zajímavých témat, hostů a komentářů. Kompletní přehled jejich podcastů najdete zde

bistro digital – Video rozhovory Petra Máry s osobnostmi nejen z oblasti digitálního života. Jeho prvním hostem je Jarda Homolka, který má dlouholeté zkušenosti nejen se sportovním koučinkem. Jejich povídání o fair play i o výchově dětí vás určitě osloví.

Proti Proudu – Český podcast pro ty, kteří věří, že jediným limitem jejich života jsou oni sami. Inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu a boří stereotypy. Dan Tržil se ptá, vy posloucháte. 

Ve vlastní šťávě – Trendy v současné gastronomii. Současné dění ve světě vaření, pečení a smažení, které vám zprostředkuje Maškrtnica. Povídání nejen o tom, jak se peče chleba, ale také o dietách, které držíme ze strachu.

6 Minute English – Každý den 6 minut angličtiny od BBC. Vychází vždy ve čtvrtek.

Radio Wave – Publicistika (nejen) pro mladé. Kultura, móda, cestování, technologie a společnost. Najdete zde také pravidelné příspěvky Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové, moderátorek povrchního pořadu o všem a o ničem, pořadu s výstižným názvem – Buchty

Jak to bylo doopravdy – Pořad pro milovníky historie. Pořad, ve kterém se odhalují mýty, polopravdy, dezinformace nebo dokonce lži z naší historie. 

Magic Lessons with Elizabeth Gilbert – Jestli hledáte něco příjemného pro poslech v angličtině, tohle může být ta správná volba. Autorka bestselleru Jíst, meditovat, milovat se tu zaměřuje především na rozvoj vaší kreativity.

BroCast – Podcastová série dlouhých rozhovorů se zajímavými osobnostmi na nejrůznější témata. V rozhovorech se objevil například fotograf a lektor Jakub Fišer, cukrfree foodblogerka Janina D. Černá a spousta dalších.

Host Lucie Výborné – Lucie Výborná si zve do svého pořadu na Radiožurnálu zajímavé osobnosti, které mluví o věcech, jimž rozumí. 

Matematika zločinu – První český podcastový krimi seriál, který se odehrává v soudních síních a vězeňských celách. 

Travel Bible podcast – Podcastová nezbytnost pro všechny cestovatele. Travel bible, to je pořádná dávka cestovatelské inspirace a praktických tipů. Uslyšíte také rozhovory s dobrodruhy nebo získáte informace o digitálním nomádství. 

Vaše jméno je Vaše značka – Tomáš Sobel radí kreativcům, jak se v jejich práci vyhnout klasickým chybám a jak můžou nejlépe dosáhnou svých záměrů. Pokud jste živnostníkem, který se věnuje kreativní tvorbě, odebírejte i tento podcast.

 

Co vy a podcasty? Posloucháte? Jaké?

 

   Fotografie: unsplash.com, city-dog.cz

commentkomentáře
17.07.2019 17:45
Tereza Staňková
20.02 09:20
Ahoj, každých 14 dnů vychází Hrdinská hodinka! Pokud máte rádi Dračí Doupě, improvizované příběhy nebo fantasy, je to podcast přesně pro Vás :) Vítejte v první kapitole Hrdinské hodinky! Je to náš nový seriál, v němž Pavel, Kalík, Terka a Jace zahajují dobrodružství v Dračím doupěti pod taktovkou Pána jeskyně Ondry. https://nahravkyovcibabicky.wordpress.com/2018/12/04/zahada-cestanskeho-pivovaru-kapitola-i/

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose