up_icon

Místa

facebook twitter mail

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší čajovny a čajové obchody v Praze

19.10.2018 / AUTOR: Stanislav Hampl

Nová čajová vlna i nestárnoucí klasika.

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na celém světě. Dostává se na náš stůl v mnoha podobách a bývají mu často připisovány až zázračné vlastnosti. Bohužel i přes to všechno mnozí z nás nezřídka sáhnou po pytlíkové variantě. My jsme ale pro vás vybrali čajovny, ve kterých čajové pytlíky nepotkáte: z přípravy čaje se tam stal rituál a o čaji se tam dozvíte tolik zajímavostí, že často neodoláte a nakoupíte si i vážený čaj domů.

Tea Mountain

KŘIŽÍKOVA 488

Tahle karlínská čajovna v Křižíkově ulici ukazuje, že čajovna v moderním pojetí vůbec nemusí být přeplněná koberci, pálit vonné tyčinky a nabízet šíšu. Tea Mountain vyniká hlavně svojí vlídnou tváří a otevřeností, se kterou pro vás barmani vybírají čaje takřka na míru. „Pro vás bych doporučil Oolong lehce pečený na dubovém dřevě,“ doporučil mi místní barman Honza Rubín. „Nejsme jen čajovna. Distribuujeme čaje do gastro provozů a školíme personál, aby s čajem uměl zacházet,“ doplnil ještě Rubín.

Otevírací doba: Po–Pá 11:00–20:00, So–Ne 14:30–20:00

Meetea

ŠKOLSKÁ 32

Meetea je čajové studio kousek od Vodičkovy ulice ve Školské. Není to úplně typická čajovna, kde byste se mohli dlouhé hodiny zašívat. Spíš je to místo, kde se vám dostane veškeré potřebné péče a rad ohledně přípravy čajů. Kromě toho zde nakoupíte i mnoho zajímavé čajové keramiky. „Jezdím na čajové plantáže jednou až dvakrát do roka a vždy se snažím přivézt to nejzajímavější, co jsem ochutnal. Praha se teď stala takovým čajovým hubem Evropy, je tu několik čajových nadšenců, se kterými sdílíme své úlovky. I proto jsme založili čajové předplatné, ve kterém vám každý měsíc domů doručíme 3 různé čaje po 15 g, které každý měsíc obměňujeme,“ řekl majitel krámku Tomáš Rajnoch.

Otevírací doba: Po–Pá 14:00–20:00

Amana

ŠKOLSKÁ 38, ÚJEZD 9

Amana je čajový obchod, který naleznete taktéž ve Školské ulici a na Újezdě. Čaj si zde můžete hlavně koupit, ale naleznete tu i místo, kde se můžete posadit a čaj si v klidu vychutnat. Nabídku tvoří široká škála čajů z celého světa od Indie až po Vietnam. „Čajovna, to jste se, pane, spletl o 10 let,“ řekl nám jeden ze zákazníků. „Klasická čajovna Amana byla dřív v Jinonicích, ale už mají jenom dva krámy. Za to tady je jeden z nejlepších čajů v Praze vůbec,“ dodal ještě.

Otevírací doba: Po–So 9:00–20:00, Ne 13:00–20:00

U Dvou šálků

BLANICKÁ 750/8

U Dvou šálků je čajovna poblíž Náměstí Míru, kde nabízí poměrně širokou škálu čajů a zároveň se zde můžete uvelebit a naslouchat klokotání vody ve své vodní dýmce. Tato čajovna také patří spíš ke starší čajové vlně, ale je určitě stálicí mezi pražskými podniky. „U Dvou šálků je klasická čajovna z devadesátých let. Rád se tam vracím, když si chci zavzpomínat,“ řekl nám její návštěvník David Vazda.

Otevírací doba: Po–Pá 13:00–23:00, So–Ne 14:00–23:00

Čajovna U Džoudyho

JUGOSLÁVSKÁ 670/7

Čajovna U Džoudyho je kouzelným místem, okolo kterého každý Pražan projde několikrát za měsíc a kromě zvláštního názvu se kolikrát nad ničím nepozastaví. Krámek a čajovna U Džoudyho totiž sídlí na I. P. Pavlova přímo u zastávky tramvají. Když ale vejdete dovnitř, tak se před vámi otevře téměř až pohádkový svět, ve kterém se v několika místnostech můžete nechat unášet snovou a příjemně klidnou atmosférou. Hned za vstupem vplujete do místního krámku, kde si můžete nakoupit spoustu náramků, vonných tyčinek a knih. V další části pak je prostor samotné čajovny, kde se kromě čaje můžete i dobře a zdravě najíst.

Otevírací doba: 11:00–21:00

Dharmasala

PECKOVA 296/15

Dharmasala je čajovna uprostřed pražského Karlína, která se zaměřuje hlavně na tibetskou kulturu a čaje, které v této zemi rostou. Interiér je zde laděný do typických tibetských barev. „Snažíme se zde zprostředkovat tibetskou kulturu a zvyky nejen čajem, ale i různými akcemi, jako jsou slepé degustace, nebo oslava tibetského nového roku,“ sdělila nám obsluha místní čajovny. Dharmasalu určitě navštivte.

Otevírací doba: Po–Pá 11:00–23:00

Dobrá čajovna

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ 778/14

„Dobrá čajovna je taková naše pramáma. Je to jedna z prvních čajoven v Praze a všichni jsme tam chodili se učit,“ řekl nám Martin Špimr z karlínské Tea Mountain. Dobrá čajovna otevřela hned po revoluci a do dnešních dnů má několik poboček po České republice, ale i ve světě. Není tedy náhodou, že si zde drží svoji klientelu i kvalitu, ale trošku si připadáte, že jste se vrátili v čase, což je pro mnoho zákazníků spíše přidanou hodnotou.

Otevírací doba: Po–Pá 10:00–21:30, So–Ne 14:00–21:30

Květinová čajovna

MYSLÍKOVA 257/6

Jestli vám chybí staré čajovny z devadesátých let se vším všudy, tak neváhejte zajít do Květinové čajovny v Myslíkově ulici. Při vstupu do vnitrobloku domu si všimnete dveří a skromné zelené zahrádky, která vás přivítá ještě před vstupem. Kromě široké nabídky čajů se zde můžete dozvědět mnoho o kurzech východní filozofie, dát si něco malého na zub, nebo si můžete bafat a bublat ve vodní dýmce, přesně jako za starých dobrých časů.

Otevírací doba: Po–Pá 10:00–21:30, So–Ne 16:00–21:30

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose