up_icon

Lifestyle

facebook twitter mail

Něco modrého, něco starého, něco půjčeného... Znáte svatební tradice?

15.06.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Chcete si pojistit štěstí? Tyto zvyky na svatbě nevynechejte.

Se svatbou je spojeno hned několik tradic. Některé jsou novější, jiné se dodržovaly už od pradávna. V dnešní době už se na nich možná nelpí tolik, jako tomu bylo dříve, ale několik tradic byste přece jen mohli do svého velkého dne zakomponovat. Mít spokojené a šťastné manželství nemusí být samozřejmostí, tak proč si to trošku nepojistit roztomilými svatebními zvyky. Jedno oko nezůstane suché a vaše babičky budou zářit radostí. Tyhle navíc hravě zvládnete.

Bílá pro nevěstu

Všichni moc dobře víme, že svatební šaty mají být bílé, což značí nevinnost. Věděli jste ale, že kromě toho má tato barva ještě jiný, možná mnohem zajímavější význam? Tím, že se nevěsta oblékne do bílé, totiž dává najevo, že pro ni začíná něco nového a vstupuje do této životní etapy s čistým štítem. V dnešní době se ale najdou i takové nevěsty, které se nebojí sáhnout po jiné barvě svatebních šatů. Pokud na tradicích tolik nelpíte, krásně vypadají například světle růžové. Mohli jste třeba vidět i nevěsty v červených šatech. Co se ale nedoporučuje, jsou modré nebo fialové šaty. Ty podle tradice značí modřiny v manželství.

Závoj není jen krásnou ozdobou, ale podle starých zvyků ho měla nevěsta mít, aby ji ochránil od zlých duchů. Jednou z nejklasičtějších tradic je ta, že by ženich neměl svou nastávající vidět před samotným obřadem. Jinak by to mohlo přinést smůlu. Jestli jste pověrčivé, tak si raději pořiďte závoj a hlídací družičky, které nedovolí, aby vás váš budoucí muž viděl dříve, než před oltářem.

Něco modrého...

Toto sice není ryze česká tradice, ale získala si celkem velkou oblibu. Nevěsta by ve svatební den měla mít u sebe 4 věci. Něco modrého symbolizuje nevinnost, věrnost a čistotu. Něco starého poukazuje na spojení s rodinou, ze které nevěsta přichází. Často to je například šperk po mamince nebo babičce, který jí bude připomínat její minulost a rodinné zvyky. Něco nového naopak značí nový začátek (s novým jménem a s novými doklady!). Něco půjčeného – nejlépe od šťastně vdané ženy, má přinést manželům štěstí. Také to symbolizuje, že se nevěsta stále bude moci opřít o své blízké, kteří budou i nadále stát při ní. Mluví se i o páté věci, která by měla být darovaná a opět má přinést štěstí. Často se ale nahrazuje vložením čtyřlístku nebo stříbrné mince do boty – mince má přinést páru bohatství. I kvůli pohodlí bychom volili raději čtyřlístek!

Kytice od ženicha

Podle tradice by nevěsta správně měla svoji kytici vidět až v den obřadu, kdy ji dostanete od ženicha. Ten by měl kytice předat také oběma maminkám jako poděkování. Jak je to tedy s tím viděním nevěsty před obřadem? Ženich by neměl nevěstu vidět během svatebních příprav. Domluvte se ale předem a až budete oba nachystaní, sejděte se třeba sami v soukromí. Váš nastávající vám mezi čtyřma očima předá květinu a vy si budete moct užít tu nezapomenutelnou chvilku, kdy bude v jeho očích překvapení, láska i dojetí a uchováte si ji napořád. Pak už jen směle k oltáři.

Pozor, už letí!

Házení svatební květiny je velmi oblíbeným zvykem, do kterého se zapojují všechny mladé dívky, které zatím nejsou vdané. Všichni dobře víme, jak to funguje. Ta, která kytici chytne, se také brzy vdá. Proto není divu, že se o ni občas strhne i menší bitka. Když ale spadne na zem, tak to prý přináší smůlu. Pozor na to. Nevěsty si často chtějí nechat svatební květinu na památku a nechají si od floristky uvázat druhou (klidně menší), kterou budou házet. Určitě ale bude tohle „kouzlo“ fungovat lépe, když hodíte pravou kytici. Štěstí, které potkalo vás, se tak předá i na tu, která ji chytí.

Kdo bude příští ženich?

Aby to pánům nebylo líto, také ženich jim může připravit podobnou zábavu. Svobodní muži nejčastěji chytají nevěstin podvazek, který jí sundá sám ženich. Pokud nevěsta žádný nemá, tak se hází ženichova bota. Toho, který ji chytne, brzy čeká svatba. Takový úlovek zaručeně ocení především přítelkyně šikovného chytače. Pánové, botu pak ale ženichovi vraťte.

Z jednoho talíře

Knedlíčková polévka a její pojídání z jednoho talíře patří mezi jeden z nejznámějších českých zvyků. Ženich a nevěsta dostanou jeden talíř, jednu lžíci, jsou spojeni jedním ubrouskem a krmí se polévkou navzájem. Mají si tak uvědomit, že v manželství je důležitá spolupráce obou dvou. Zároveň v této tradici můžete vidět jeden ze svatebních slibů. Ten, že se jeden o druhého postaráte v dobrém i ve zlém, v nemoci i ve zdraví.

Záleží na stylu svatby, ale v současné době se snoubenci často odklání od klasické svatební hostiny a rozhodnou se pro raut. Pokud raut polévku zahrnuje, je většinou na svědcích, aby na tuto tradici nezapomněli a donesli vám pořádnou porci pro vás dva.

Kdo má navrch?

Svatební dort je symbolem plodnosti. Říká se, že aby manželství vydrželo, musí ho ochutnat oba dva. Stejně tak by neměli kousek odmítnout ani ostatní svatebčané, jinak by to mohlo přinést smůlu. Ženich s nevěstou mají dort rozkrojit společně, což znovu značí spolupráci v manželství. Podle tradice se ale také kouká na to, kdo má při krájení ruku nahoře. Ten prý bude mít ve vztahu navrch. Jiný výklad zase říká, že nůž by měla držet nevěsta a ženich by měl mít ruku na její, což je symbolem jeho opory.

Nehynoucí klasikou jsou také svatební koláčky. Podle staré tradice by se ale nevěsta měla držet dál od jejich přípravy (to samé platí i pro svatební dort), protože by ji pak mohly v budoucnu čekat zlobivé děti. Takže ruce pryč od těsta i trouby.

A co dál?

Mezi další hezké tradice, které jsou snadné na provedení, patří přenesení nevěsty přes práh – jak na hostinu, tak k vám domů. Svatebčané hází na novomanžele rýži nebo okvětní lístky, aby bylo jejich manželství plodné. Protože každý ví, že střepy přinášejí štěstí, na svatbě nesmí chybět ani společné zametání střepů z rozbitého talíře. Tato tradice má čerstvým manželům ukázat, že je potřeba řešit problémy společně. Navíc má hluk zahnat zlé duchy.

Co vy a tradice? Znáte nějaké další? Které jste dodrželi vy? Napište nám do komentářů.

 

Fotografie: Unsplash.com, pixabay.com.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose