up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

V Národní 38 jsou stěny z mechu, ze stolů rostou květiny a vejce Benedikt mají chuť Asie

15.07.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Objevte s námi novou kavárnu v překrásném vnitrobloku v centru Prahy.

Milujete posezení v kouzelných pražských vnitroblocích? Žijete pro kafe a skvělé snídaně? Potom máme tip právě pro vás. Kousek od Národní třídy se totiž otevřela nová kavárna, která je schovaná v jednom z nejkrásnějších vnitrobloků v Praze. Stěny jsou tu z mechu, ze stolů rostou květiny a jmenuje se to tu přesně podle místa, kde kavárnu najdete. Národní 38.

Národní 38, Praha 1

PO–NE 8:00–20:00

Když jsme na sociálních sítích poprvé zahlédli, že se chystá nová kavárna u Národní třídy, hned jsme zbystřili. Už podle prvních fotek jsme věděli, že se na ten krásný prostor s obloukovými klenbami a stěnami z mechu budeme muset přijít podívat osobně. A vám to doporučujeme taky.

Národní 38 je společný projekt dvou mladých Vietnamců, kteří se rozhodli otevřít vlastní kavárnu. Huy Do Quang a Robin Nguyen se poznali na vysoké škole a zjistili, že tohle je to, čemu se oba chtějí věnovat. „Moji rodiče vlastní několik klasických vietnamských bister, ale já jsem byl vždycky přesvědčený o tom, že by Vietnamci měli ukázat, že jsou schopní udělat i něco jiného. My jsme druhá generace a nechceme večerky nebo klasická bistra,” říká se smíchem Huy.

„Oba dva jsme pracovali v korporátu, ale mnohem víc nás lákalo vytvořit si vlastní brand přesně podle našich představ,” říká Robin. Potom zničehonic na internetu narazili na tento prostor v překrásném vnitrobloku kousek od Jungmannova náměstí. „Přihlásil jsem se do výběrového řízení, které jsem po několika kolech nakonec vyhrál,” popisuje Huy.

Interiér si z velké části navrhli sami – své nápady ale konzultovali se známým, který se věnuje interiérovému designu. „Vymysleli jsme si spoustu šíleností, které nám pomohl zapracovat do projektu tak, aby šly zrealizovat. Chtěli jsme nějaký prvek, který každého upoutá hned při vstupu do kavárny a prakticky okamžitě jsme se rozhodli pro mechové stěny. Další zajímavostí jsou například naše tajné dveře na toalety alias posuvná knihovna,” říká Huy.

Skutečně, když si chcete odskočit na toaletu, tak jen mírně odtáhnete dřevěnou knihovnu a je to. Skoro jako Sezame, otevři se. Proto ani nikoho nepřekvapí, že tu zelené pokojovky rostou přímo ze stolů. Také to byl jeden z důvodů, proč si nechali všechen nábytek vyrobit na míru podle svých představ. Celému prostoru vládne bílá, zelená a hnědá barva. „Chtěli jsme vytvořit zajímavý kontrast k prostředí, ve kterém se nacházíme. Jsme v barokní budově a současně v historickém centru, kde je zeleně málo. Proto jsme chtěli jít cestou přírodních prvků a navodit atmosféru toho, že se lidé ocitli někde jinde než v centru Prahy,” říká Robin.

Od 6. června jste mohli do Národní 38 přijít na kávu a dortík, ale od půlky července už zde odstartovali také přípravu báječných snídaní, které servírují po celý den až do 17:30. „Nechtěli jsme nic uspěchat, ale zároveň už jsme se nemohli dočkat, až budeme moct kavárnu představit okolí, proto jsme otevřeli nejdříve v rámci zkušebního provozu. Teď postupně začínáme realizovat koncept bistra, do kterého můžete zajít na snídani, ale do budoucna plánujeme připravovat v době oběda také jedno hlavní jídlo a polévku. Menu nám pomohl připravit náš kuchař Lubomír Malík, který se nebojí našich nápadů a dokáže tradiční jídla okořenit příměsí Asie. Protože je zatím v kuchyni sám, bude naše kuchyně v provozu od středy do neděle, ale na začátku týdne se můžete kdykoliv zastavit na kávu od Candycane Coffee a výborný cheesecake,” říká Huy.

Samozřejmě jsme neodolali vůni, která se linula z kuchyně a dali jsme si „menší” brunch. Začali jsme medovou ovesnou kaší s kokosovým mlékem a čerstvým ovocem (120 Kč). Ačkoliv si kaši asi spousta z nás běžně dělá doma a v kavárnách pak raději dává přednost jiným dobrotám, tuhle bychom si mohli objednávat zas a znovu. Pokračovali jsme avokádovým toastem (185 Kč), který byl ovšem vylepšený chorizem, cherry rajčaty a koriandrem. Na závěr jsme ještě ochutnali jejich Eggs Benny alias vejce Benedikt s Teriyaki holandskou omáčkou a nakládanou mrkví (170 Kč). Mňam! PS: V jejich nabídce najdete také Vegan Poke Bowl nebo francouzské toasty s tropickým ovocem.

Robin a Huy chtějí mít v kavárně také výklenek, ze kterého udělají „karma shop”. „Rádi bychom alespoň tímhle způsobem podpořili vybrané lokální neziskovky. Chtěli bychom tu mít v prodeji několik jejich produktů, případně tu bude i speciální kasička, do které budou moci lidé přispět na aktivity daného projektu. Naši rodiče berou své podniky víc jako byznys. Pro nás je to srdcovka,” říká Huy.

Možná jste si všimli, že jejich posuvná knihovna zatím není úplně zaplněná. Kluci samozřejmě mohli zajít do antikvariátu, nakoupit několik knížek a přinést je sem. To oni ale nechtěli. „Naše knihovna je vyloženě v režii hostů. Ti sem můžou přinést knížku, která jim doma zbytečně leží, ale někomu jinému by se mohla líbit. Dokonce teď máme akci, že kdo donese knížku, dostane od nás kafe zdarma. Přijde nám to mnohem osobnější,” říká Robin.

Národní 38 je perfektní místo na pracovní schůzku. Můžete se tu také schovat s notebookem a na chvíli si udělat vlastní kancelář. Všude je dostatek zásuvek, wi-fi a k tomu všemu jejich výborná domácí limonáda, kterou servírují se slámovým brčkem. Večer můžete na zahrádce posedět se skleničkou vína (už teď ale chystají i několik signature drinků). „Zahrádku ještě čeká několik změn, ale rozhodně se máte na co těšit. Nebudou chybět ani světelné řetězy v markýzách, které večer udělají skvělou atmosféru” říká na závěr Huy.

 

Jak se vám líbí nová kavárna Národní 38?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose