up_icon

Místa

facebook twitter mail

Nejkrásnější motýly světa můžete vidět i v Praze

31.01.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Nekrásnější motýlí druhy naší planety v centru Prahy.

Představte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace. Stromy tu zarůstají do zdí, liány se pnou po bezbranných sochách. A teď si představte, že právě na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž přímo v centru Prahy. To je totiž Papilonia – motýlí dům Praha.

Když sestoupíte do suterénu největšího hračkářství v centru Prahy v ul. Na Příkopě, ocitnete se před nenápadnými dveřmi vedoucími do džungle. Při teplotě 28–30 °C a relativní vlhkosti 80 % se ocitnete v prostředí, ve kterém se motýlům dobře daří, a vy se tak přenesete do podmínek, které vládnou v exotických dovolenkových místech.

V Papilonii simulují podnebí přirozeného výskytu přítomných motýlích druhů, což jsou deštné pralesy např. Mexika, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie či Subsaharské Afriky. 

V letové zóně motýlího domu Papilonia žije na 150 m² celoročně cca 600 motýlů až čtyřiceti druhů. Jednotlivé druhy motýlů tu v průběhu roku obměňují, např. dle ročního období. 

Řecká bohyně Psyché dostala jméno, které Řekové používali pro duši. Zároveň toto slovo znamenalo motýl. Motýl je symbolem změny, duše, kreativity, svobody, radosti a barev. Je poslem přítomného okamžiku a upomíná nás, abychom nebrali věci příliš vážně, vzchopili se a pokračovali. Má schopnost růst a měnit se, opouštět bezpečí svého zámotku, aby objevil nový svět v nové formě, beze strachu, s důvěrou ve svá nevyzkoušená křídla, kdy létá bez jakýchkoli pochyb v jeho mysli.

Motýl Caligo memnon kresbou na křídlech precizně imituje oko sovy. Mnoho jeho nepřátel se totiž tohoto dravého ptáka bojí a při pohledu na oko sovy se dává rychle na útěk. 

„A takhle vypadá motýlí sex," popisuje nám provozovatel Motýlího domu Michael Kučera a dodává: „Žádná romantika to teda není, jsou k sobě otočeni zády."

Ochrana před predátorem – motýl Kalima inachus vypadající jako uschlý list. 

Pomíjívá krása – život motýla u většiny druhů trvá 2–4 týdny.

Někteří motýli umějí létat rychlostí cválajícího koně. 

Chuťové receptory mají umístěny na nohách – lidé chuť vnímají jazykem, motýli svými chodidly. 

Některé druhy nemají vyvinuté zažívací ústrojí a nemohou tedy přijímat potravu. Tito motýli žijí jen z tukových zásob, které si nastřádali ve formě housenky. 

Všechno to začíná malým vajíčkem, které samička naklade na list živné rostliny budoucích housenek. Uvnitř vajíčka se z uložených živin formuje tělo malé housenky. Vajíčka můžete spatřit jako malé světlé kuličky na listech. 

Když se zastavíte u líhně s kuklami, možná budete mít štěstí a spatříte na vlastní oči líhnutí motýla a jeho první životní let. 

Po vylíhnutí musí motýl musí nejprve osušit a napnout svá křídla, která byla v kukle velmi zmačkaná. Dospělý motýl má jediný úkol – spářit se a dát vzniknout dalšímu pokolení. 

Motýli nemají vrozený strach z lidí. Naopak – přitahují je výrazné barvy oblečení i parfémy. Ale i když si zrovna nevezmete nic pestrobarevného, nic není ztraceno. Mně si například sednul i na šedočerný svetr. 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
Přestat odpovídat
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose