up_icon

Téma

facebook twitter mail

K moři nebo do hor? Podle toho, kde vás bolí aneb co vyléčí jedna dovolená

12.08.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Jste „plážová smaženka" či horal?

„Holky chtějí k moři, chlapi do hor”, praví otřepané klišé. Nejen, že to není pravda, ale dovolená na pláži nemusí být jenom o smažení se na sluníčku, zatímco pobyt v Alpách o propocených cyklistických dresech a puchýřích z horských pochodů. Do těla si můžete dát i u Jadranu a kochat se pohledem na panoramata, aniž byste při tom potili krev, se dá i mezi skalními štíty. A pak je tu ještě jeden aspekt, který může rozhodnout pro tu či onu destinaci – váš zdravotní stav.

Už staří Řekové věděli, že změna klimatu dělá člověku dobře, Římané pak dotáhli tuhle myšlenku do dokonalosti. Lázně všeho druhu byly součástí každodenního života, mezi nimi i ty takzvané klimatické, už tehdy se totiž vědělo, že některé lokality mají na lidské zdraví doslova blahodárný vliv. Moře, hory, jeskyně, či obyčejný jihočeský rybník – to všechno vám udělá dobře. Dovolená v přírodě nejenže přináší kýžený relax, ale navíc má i léčebné benefity. Není tak od věci volit místo letního pobytu nejen podle toho, zda má být „válecí” či naopak nabitý sportovními aktivitami, ale také podle stavu vaší tělesné schránky.

Vzhůru do kopců!

Plíce nasávají horský vzduch jako smyslu zbavené a hltají doslova každou molekulu. Z každé kapky vody bublající přes horské kameny, z každého stromu, dýchá zdraví, energie a vitalita… Hory svědčí astmatikům i alergikům, příznivý efekt horského prostředí na nemoci dýchacího ústrojí je znám od nepaměti, i proto je řada plicních léčeben umístěna v horách. Na přelomu 19. a 20. století byla klimatoterapie, tedy léčba v místě se speciálním podnebím, dokonce nejdůležitějším léčebným postupem u tuberkulózy, i u nás bylo tehdy lázní a sanatorií přehršel. Dnes už zbyly pouze čtyři lokality, v nichž byly klimatické podmínky uznány za léčebný zdroj; tři jsou v Jeseníkách – Karlova Studánka, Dolní Lipová a Jeseník – a jedna v Kynžvartu. Podnebí hor pomáhá při nachlazení, kašli a senné rýmě. Ve výškách nad tisíc metrů nad mořem se dostáváte nad vrstvu prachové a dýmové zóny, vzduch je křišťálově čistý, bez bakterií a alergenů. Proto už jen pohyb venku má léčebné účinky. Navíc horské klima posiluje vlastní obranyschopnost organismu, který pak lépe čelí útokům bacilů. Svěží ovzduší také stimuluje množství kyslíku v krvi a v mozku, čímž se zlepšuje paměť a veškeré mentální funkce. Pobyt na horách dělá také dobře lidem s ekzémy, anémií či těm s nadměrnou činnosti štítné žlázy, jelikož stimuluje produkci červených krvinek. Zelené louky a poklidná atmosféra hor odbourávají i stres. Na druhou stranu je třeba být opatrný při změnách počasí, například prudký pokles teploty může vyvolat nebezpečné zvýšení krevního tlaku.

Jak pomáhají hory

 • Relax a samota - dovolená v horách, to je klid a ticho. Ne každému vyhovují skupinové aktivity a pobyt v kopcích je jako dělaný k procházkám a rozjímání o samotě. Vzdálit se na pár dní ruchu civilizace prospívá psychice.
 • Mentální zdraví - propojení s přírodou podporuje duševní rovnováhu. Kempování či treking v horách, vůně borovic a louky poseté pestrobarevným kobercem květů pomáhají zvýšit produkci serotoninu a zlepšují náladu. Čerstvý vzduch má omlazující efekt jak na fyzickou, tak na duševní stránku organizmu. Zvýšené množství záporných iontů v ovzduší pomáhá při depresích, úzkostech apod.
 • Lepší spánek - dovolená v horách je ideální pro toho, kdo má potíže s usínáním, prostředí bez elektronických přístrojů a technologií pomáhá regulovat srdeční rytmus a tím přispívá k nerušenému spánku. Ve vyšších nadmořských výškách je také méně kyslíku, což může přímo vyvolávat ospalost, zatímco pohybové aktivity vás dostatečně unaví.
 • Kardiovaskulární problémy - čistý vzduch, zvýšené množství negativních iontů a dostatečná dávka pohybu procvičí poctivě srdeční sval i celou soustavu. Na druhou stranu lidé se srdečními nemocemi či po infarktu by se měli raději poradit s lékařem, než vyrazí do hor.
 • Obezita - zatímco plážové aktivity typu surfování nejsou pro každého, chůzi zvládnou všichni. Většina milovníků hor ale pohyb zbožňuje, málokdy potkáte někoho, kdo rád jezdí do kopců a má přitom nadváhu.
 • Dlouhověkost - čistý vzduch a absence jakéhokoli znečištění jsou podle mnoha vědců největším tajemstvím, které stojí za dlouhověkostí lidí po celém světě.
 • Alergie - zatímco lesy v nížinách jsou plné alergenů ze stromů a divoce rostoucích květin, lokality vysoko v horách nad 1000 m.n.m. jsou pro alergiky doslova rájem.
 • Rizika pobytu na horách: riziko infekcí respiračního systému, alergií z kvetoucích pastvin a luk, chlad a vlhko není vhodné pro lidi trpící artritidou, hypoxie (kyslíková nedostatečnost), horská nemoc, srdeční příhody...

Moře na kůži i snadné dýchání

Proslulé léčebné účinky slané vody si, jak známo, dokážou poradit s většinou kožních onemocnění, dovolená u moře je tak ideální volbou pro lidi trpící lupénkou, atopickým ekzémem či plísňovými onemocněními. Intenzita slunečního záření u oceánu je přibližně dvojnásobná ve srovnání s vnitrozemskými podmínkami a významně snižuje obsah bakterií a plísní v ovzduší, což prospívá především astmatikům. Mořský příboj vytváří jemný aerosol a zabezpečuje trvalou inhalaci. Pláž je pro nemocné plíce lepší spíš oblázková, co nejvíce vzdálena od velkých přístavů nebo ústí řek.

Co léčí moře

 • Artritida - slunce a teplo, co lepšího si přát na prohřátí kostí a ztuhlých kloubů? Bolest ustupuje, napětí ve svalech povoluje, také následky zlomenin se hojí mnohem rychleji při procházkách po prohřátém písku omývaném mořským příbojem…
 • Respirační problémy - plíce si lebedí, člověku se lépe dýchá, zahlenění ustupuje, kašel mizí…
 • Astma a alergie - inhalace vlhkého slaného vzduchu u moře blahodárně působí na obnovu sliznic dýchacích cest. Téměř žádné alergeny, pyl…
 • Osteoporóza - sluneční záření je hlavním zdrojem vitamínu D, který podporuje ukládání vápníku do kostí.
 • Oslabená imunita - dětem i dospělým trpícím často nachlazením či respiračními nemocemi a nízkou imunitou pomáhá vitamín D nabíjet obranný systém organismu, zatímco slaný vzduch vytváří ochranný film na sliznicích dýchacího ústrojí.
 • Kožní problémy - dermatitida, psoriáza, akné i jiné „defekty” kůže ustupují.
 • Stres a úzkostné stavy - nastavit tvář i tělo sluníčku je samo o sobě velmi uklidňující a relaxační aktivita, která pomáhá vyplavovat více endrofinů do organismu, čímž přispívá k pocitu štěstí a celkové psychické pohodě.
 • Rizika pobytu u moře: Termický šok u astmatiků (důležitý je pomalý vstup do studené vody), mrtvice, úžeh, úpal, alergické reakce na žahnutí medúzy, spálení pokožky, a zvýšené riziko rakoviny kůže.

Jezera a rybníky na srdce a nervy

Klidnější atmosféra sladkovodních nádrží vyhovuje kardiakům. Nejsou tu zpravidla tak velké teplotní výkyvy, sluneční záření ani vítr nebývají příliš silné. To nejvíce prospívá rekonvalescentům, extrémně neklidným dětem i osobám trpícím vysokým tlakem, kardiovaskulárními problémy či onemocněním ledvin. Taky pro získání větší obranyschopnosti organismu je pobyt u jezera ideální.

Tipy, kam vyrazit za zdravím:

Slovenské lázně Štós jsou známé především díky unikátní léčbě horních cest dýchacích – tzv. speleoterapii v blízké Jasovské jeskyni. Bled, malebné klimatické lázně, jsou pro změnu chloubou Slovinska. Z hradního komplexu na 140 metrů vysoké skále je překrásný panoramatický výhled na Bledské jezero a vesničku. Uprostřed jezera je mimochodem jediný pravý ostrov Slovinska, na kterém se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie. Rakouské Alpy pak nabízejí bezpočet úžasných míst v nadmořské výšce nad 1000 metrů, jako například oblast Saalbach-Hinterglemm nebo Sankt Johann in Salzburk s hučícími vodopády proslulé bouřlivé soutěsky Liechtensteinklamm a dětským parkem ve výšce 1050 m.n.m. na hoře Geisterberg, případně světoznámý Bad Gastein, který je vyhlášenou lázeňskou lokalitou a má k tomu ještě jednu klimatickou specialitu – radonové štoly, v nichž se léčí nemoci pohybového ústrojí (například Bechtěrevovy choroby) a nemoci horních cest dýchacích a kožních onemocnění. Pokud chcete, aby i samotné ubytování bylo zážitkem, vydejte se do rodinného hotelu Kaiserblick v rakouském Ellmau. Pohled na Wilder Kaiser z hladiny nového vyhřívaného bazénu Sky pool na střešní terase hotelu stojí za to! Také Chorvatská Opatija získala status klimatických lázní a to už v roce 1899 a brzy se stala oblíbeným přímořským místem především pro zimní pobyty evropské společenské smetánky – a je jím dodnes, ačkoli teď už je dostupná pro všechny.

 

Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose