up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Luďan na Hrad! Jaký bude Shakespeare v podání Martina Hofmanna a Veroniky Arichtevy?

21.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Z televizních seriálů na divadelní jeviště.

Jsou herci, kteří si jednou zahrají prince – a už hrají prince napořád. Spadnou do škatulky „mladý kralevic”, či nějaké jiné, a s ambicemi na cokoli jiného je konec. K takovým Martin Hofmann nepatří. Jak se mu to podařilo?

„Mám tak nějak do značné míry vliv na to, co dělám. Vlastně úplně stoprocentní,“ říká s neskrývanou ironií v hlase. „Něco vezmu, něco nevezmu. Vím, že to nemá být furt stejný. I když ani na tom není nic špatnýho, někteří herci hrajou pořád to samý, a když je to dobrý, tak to nevadí. Sylvester Stallone pořád hraje jedno a totéž.“

A tak ledva začaly blednout vzpomínky na arogantního právnického zmetka ze seriálu Trpaslík či psychopatického vrahouna z Hřebejkova krimi-thrilleru Rédl a Luďanovy hlášky ze seriálu Most! sotva zapustily kořeny v lidové tvořivosti, Martin Hofmann už od kontroverzní televizní satiry míří – přímo na Pražský hrad! Nikoli ovšem do politiky, nýbrž do klasiky. 25. června ho uvidíme v představení Zimní pohádka, které zahájí letošní Letní Shakespearovské slavnosti.

Já věřím, že když se to naučím nazpaměť, tak to představení odbavím. Samozřejmě doufám, že se přiblížíme představě režiséra, tedy že to bude nadprůměrná inscenace.

Zimní pohádku si vybral osobně právě její režisér Pavel Khek a je to volba poněkud atypická, hra se totiž zdaleka nehraje tak často, jak by jí slušelo. Do hlavních rolí obsadil kromě Martina Hofmanna, který ztvární v alternaci s Michalem Isteníkem Leontese, i další skvělé herce – jeho ženu Hermionu bude hrát Petra Špalková a jejich děti, syna Mamilliuse a dceru Perditu, Kristián Špiner a Veronika Arichteva. Ani ta nepatří k hereckým tvářím zaškatulkovaným do jednoho typu. Donedávna se vlnila na tanečním parketu v televizní show StarDance, předtím jsme ji vídali v seriálu První republika a kromě toho provozuje už několik let zcela nekorektní humor spolu s Martinou Pártlovou a Nikol Štíbrovou v dámském triu 3v1. 

„Být součástí Shakespearových her je pro mě obrovská pocta, zatím jsem se na ně chodila jen dívat,“ říká čerstvě třiatřicetiletá herečka. „Je to taky velká výzva, naučit se text, kterého není málo, a to mám asi tak setinu toho, co říká Martin. Ale máme skvělého režiséra, který tomu rozumí a k té postavě člověka umí dovést.“

Zimní pohádka diváky nepochybně zaujme tématem zrazené lásky a žárlivosti, které anglického dramatika fascinovalo celý život, ale také přesunem děje ze Sicílie do Čech. Geografie ovšem příliš nesedí, Shakespeare nám například přisoudil moře. „S českým mořem se shakespearovské bádání vyrovnávalo po celá staletí a dospělo k závěru, že se buď Shakespeare mýlí a jeho české pobřeží je pustou neznalostí, nebo Čechy moře skutečně mají a všem kromě Shakespeara a Greena (autora původní předlohy hry) to uniklo,“ píše s nadsázkou překladatel Martin Hilský.

„Shakespeare nám to skutečně moc neulehčil,“ dodává režisér Pavel Khek. „To moře by se snad ještě dalo nějak vysvětlit tím, že říše Přemysla Otakara druhého se skutečně rozkládala od Terstu až někam k Severnímu moři, zároveň ale Shakespeare situuje do Čech slavnost, která je spíš typická pro anglický venkov, takže my řešíme, jak ty Čechy připodobnit víc našemu divákovi, ale zároveň jsme věrní předloze. Nechci a ani nemohu říkat něco k ději, protože s tím si budeme trochu hrát, aby divák zůstával v napětí do poslední scény. Ta hra nabízí vlastně až detektivní potenciál, kdy divák sleduje postavy a říká si, zda jim může či nemůže věřit. V klíčových rolích máme skutečně skvělé představitele, za to obsazení jsem moc rád, to je vždycky trochu alchymie a kompromis, ale už teď jsem přesvědčený, že tenhle tým dokáže udělat Zimní pohádku jako žádný jiný na světě."

„Neříkám, že jsem teď nějak extra zrelaxovaný a odpočatý,“ komentuje Hofmann. „Na druhou stranu člověk si říká, kdoví, v jaké frekvenci takovéto nabídky chodí. Já mám Shakespearovky moc rád, ale opravdu. Ono to samozřejmě zní v téhle chvíli blbě, ale je to tak. Účastnil jsem se jich myslím třikrát, ale je to už dávno. Pokud si vzpomínám, naposledy jsme spolu komunikovali před více než pěti lety. Takže jsem si musel odpovědět na otázku, jestli na konci sezóny mám vůbec ještě na něco takového sílu. Ale když jsem se sešel s režisérem Pavlem Khekem, zjistil jsem, že to prostě chci dělat. Jsme vrstevníci, sportovci, on je bývalá hokejka, moc to nekomplikujeme, radši spíš zkoušíme, než mluvíme. Zatím mám z toho dobrý pocit. Jak říkám, toho textu není málo, ale já jsem celkem poctivý, takže toho 25. června to bude!“

Kromě Prahy se Slavnosti budou konat i v Ostravě, Brně a Bratislavě. Ostravskou přehlídku otevře 15. července premiéra jedné z nejoblíbenějších shakespearovských komedií, Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka. V Brně odstartuje 17. července komedie Veselé paničky windsorské, historicky vůbec nejúspěšnější představení, v hlavních rolích už jedenáct let excelují Bolek Polívka, Simona Stašová a Eva Režnarová. Následovat budou další populární Shakespearovy komedie a vyvrcholením brněnské sezóny bude Hamlet s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli. Slavnosti v Bratislavě zahájí tragédie Romeo a Julie v režii Dodo Gombára 5. července.

Letní Shakespearovské slavnosti: 25. června–6. září 2019

 

 Fotografie: AGENTURA SCHOK, Pavel Mára, Markéta Navrátilová

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose