up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Kavárna s krásnou myšlenkou. V Lights Coffee pomáháte už jen tím, že si dáte snídani

22.07.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Jaký je příběh nové kavárny u I. P. Pavlova a kdo za ní stojí?

Vierka s Davidem po vysoké škole odjeli do Toskánska, kde si vysnili společnou kavárnu a po návratu do Prahy začali pracovat na tom, aby si svůj sen splnili. Kousek od I. P. Pavlova vlastními silami vytvořili místo, kde každá káva nebo brunch s kamarády rozzáří váš den. Lights Coffee je místo, kde se nejen skvěle najíte, ale svou návštěvou také pomůžete dobré věci.

Legerova 33, Praha 2

ÚT–SO 8:00–18:30, NE 9:00–17:00

Lights Coffee v Legerově ulici otevřelo na konci června a ačkoliv jeho majitelé, David s Vierkou, říkají, že jsou pořád ještě ve fázi ladění detailů, všechno tady funguje na výbornou – především pak zdejší kuchyně. „Loni v létě jsme vyrazili jako dobrovolníci do Toskánska, kde jsme měsíc pracovali na farmě a právě tam jsme vymysleli celý koncept kavárny. Oba dva jsme čerstvě dokončili vysokou školu. Vierka studovala farmacii a já politologii, ale ani jeden jsme si nebyli jistí tím, jestli chceme zůstat u oboru, který jsme vystudovali. Nebo přesněji, věděli jsme, že to nechceme. V Toskánsku jsme po večerech začali nejdřív opatrně a potom už do detailů plánovat, jak si otevřeme vlastní kavárnu,” vypráví se smíchem David.

„Mysleli jsme si, že se vrátíme z Itálie do Prahy, najdeme nějaký prostor a půjde to ráz na ráz. Realita ale byla trošku jiná a narazili jsme na drobný problém – najít místo. Po intenzivním hledání jsme ho nakonec objevili a dá se říct, že ani ne do roka od prvních plánů jsme otevřeli,” dodává Vierka.

Oba dva při škole pracovali, takže se jim povedlo kavárnu otevřít z vlastních úspor. „Otázka peněz byla jedním z hlavních důvodů, proč jsme si tu většinu věcí dělali sami. Tím druhým ale byla skutečnost, že jsme nechtěli práci jen někomu zadat a přijít k hotovému. Jsme rádi, že jsme se na všem podíleli. Máme vzpomínky, které nám nikdo nevezme,” říká David. „K celému místu jsme si vytvořili mnohem větší vztah a teď s oblibou žertujeme o tom, jak jsme odtud chodili vyřízení po malování nebo obkládání dlaždiček,” dodává se smíchem Vierka.

Ačkoliv neměli s podnikáním v gastronomii žádné zkušenosti, do všeho se pustili s nadšením. Prošli baristickým školením, začali připravovat jedno kafe za druhým, v latte artu se začali zlepšovat a doma pilovali snídaňové recepty k dokonalosti. „Vymýšleli jsme je podle toho, co máme sami nejradši. Nechali jsme se inspirovat tím, co jsme ochutnali při našich cestách po zahraničí. Velkou roli ale hrálo také to, že jsme chtěli, aby byla jídla krásná i na pohled,” říká Vierka.

Do 14 hodin sem můžete každý den (mimo pondělí) zajít na snídani nebo brunch. My jsme si dali francouzské toasty s čerstvým ovocem a javorovým sirupem (155 Kč) a ze slaných snídaní potom jejich specialitu – máslový croissant plněný míchanými vajíčky, slaninou a polníčkem (155 Kč). Tady opravdu umí uspokojit vaše chuťové buňky.

V menu ale najdete také opečený banánový chléb s marmeládou, máslem a arašídovým krémem (135 Kč), nadýchané lívance s čerstvým ovocem a mascarpone (155 Kč), smoothie bowl s domácí granolou, chia semínky a ovocem (125 Kč), míchaná vajíčka se špaldovým chlebem (105 Kč) nebo avokádový chleba sypaný klíčky, sezamem a granátovým jablkem (125 Kč). Odpoledne pak můžete zajít na některý ze zdejších koláčů a večer potom na víno, Prosecco, cider nebo pivo Falkenštejn.

Na milovníky kofeinu tu čeká výběrová káva a na horké letní dny v Lights Coffee připravili speciální „iced” kávovou nabídku. Přijďte se osvěžit ledovým espressem, espresso tonicem, chlazeným batch brew nebo Iced Latte.

„Chtěli jsme, aby naše kavárna měla speciální koncept. Od první chvíle jsme věděli, že chceme, aby nedělala radost jen těm, kteří ji navštíví, ale aby pomáhala i těm, kteří to potřebují. Proto jsme se rozhodli, že z každé účtenky půjde fixní částka 10 Kč na konkrétní charitativní projekt. Každý měsíc vybereme jeden, který svojí návštěvou u nás podpoříte. Pro tento měsíc jsme vybrali nadační fond Šance onkoláčkům. Budeme se snažit vybírat menší a méně známé projekty, které se zároveň potřebují dostat do povědomí lidí, ale určitě oceníme, když nám i sami naši hosté poradí, na kterou organizaci bychom se podle nich měli zaměřit v následujících měsících,” vysvětluje David.

Měli jasno také v tom, jak by měla kavárna vypadat. „Věděli jsme, že tu bude betonová stěna s neonovým nápisem. Chtěli jsme kombinovat dřevo a kov, šedé tóny s rostlinkami. Všechno jsme si opět dělali sami včetně loga se žárovkou nebo písmenkové nabídky nad barem,” říká Vierka.

Proč vlastně Lights Coffee? „Když cestujeme nebo jen tak chodíme po městě, tak nás to pokaždé táhne do kaváren, které mají venku světýlka. Světla pro nás asi byla stěžejní záležitostí. Kombinace nejrůznějších žárovek, neonů i světýlek, které máme nad vstupem nás přivedla k Lights. Navíc jsme přesvědčení, že stačí jen málo k tomu, abyste měli prozářenější den. Třeba dobrá snídaně,” vysvětluje se smíchem David. Pokud máte rádi čisté a minimalistické interiéry, dobrou kávu a výborné snídaně, potom doporučujeme navštívit Lights Coffee. My se rozhodně vrátíme (minimálně kvůli jejich lívancům, které jsme nestihli ochutnat)!

 

Už jste byli v nové kavárně Lights Coffee? Jak vám chutnalo?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
Jana Skálová
24.07.2019 10:24
Jana Skálová
20.02 09:20
Zajímalo by mě, proč rovnou do Prahy, proč ne na Slovensko?

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose