up_icon

Téma

facebook twitter mail

Lékárnička na cestách. Buďte připraveni na cokoliv

03.08.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Dovolená v Čechách, u moře nebo v horách? Nenechte si ji ničím pokazit.

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, určitě jste hlavně plní nedočkavosti a nadšení. Rozhodně byste ale neměli zapomenout na správně vybavenou lékárničku na cesty. Nikdy totiž nevíte, co se může stát a určitě si nechcete dlouho vytoužené volno zkazit něčím nepříjemným. Jaké léky by vám neměly chybět při cestování po Čechách, k moři nebo za exotikou?

Pokud právě hledáte cestovní kufr a čeká vás balení na vaši letní dovolenou, nezapomeňte si také poctivě připravit cestovní lékárničku. Ještě před tím, než se vydáte do lékárny, nastudujte si informace o vaší cílové destinaci a zjistěte, jaká jsou aktuální rizika onemocnění. Při cestě do exotických zemí je určitě dobré s předstihem navštívit také specializované centrum, kde vám poradí, čím se vybavit a případně doporučí vhodné očkování. Vyzkoušejte například centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier, které má v Praze hned 5 poboček.

Co radí specialista?

Jitka

vedoucí lékárnice

Na dovolené nikdo nechce řešit nějaké zdravotní komplikace, ale nikdy nevíte, co se stane, a proto je lepší být připravený na nejrůznější situace. Neříkám, abyste vykoupili celou lékárnu, stačí si pořídit základní vybavení lékárničky. Pokud nějaké léky užíváte pravidelně, nesmí vám v ní chybět právě ty. Při výběru dalších léků se zamyslete hlavně nad typem destinace, do které se chystáte. 

U moře by vám neměl chybět Panthenol ve spreji, pokud se přece jen spálíte při opalování. Jestli se chystáte na horskou turistiku, tak byste doma neměli nechat náplasti. Často vám místo a plánované aktivity napoví nejvíce. Do Asie si například pořiďte kvalitní repelent a přípravky po bodnutí a kousnutí. 

Pokud víte, že vás nebo vaše blízké často trápí opakující se problém (například nevolnost na cestách), připravte se na něj o to poctivěji. Není dobré spoléhat se na to, že v Čechách nebo v Evropě jsou lékárny na každém rohu. Když vám totiž bude opravdu zle, jen těžko se vydáte nějakou hledat a balíček první pomoci ve svém kufru oceníte o to více.

Nezbytný základ na každou cestu 

Každá lékárnička na cesty by měla obsahovat tyto léky:

  • pravidelně užívané léky
  • přípravky na cestovní nevolnost – Kinedryl, Travel Gum, Cocculine
  • léky na zažívací potíže – Endiaron, Imodium, Smecta, Hylak Forte, Enterol, Espumisan
  • léky na bolest, zánět a zvýšenou teplotu – Panadol, Paralen, Ibalgin
  • léky na kašel – Mucosolvan, Stoptusin
  • léky na nachlazení – Coldrex, Paralen grip, Olynth, Nasivin
  • přípravky na alergické potíže – Zyrtec, Xyzal, Claritine
  • prostředky k ošetření drobných poranění (dezinfekce, obvazy, náplasti, gáza a vata, pružné obinadlo)
  • přípravky na ochranu pokožky před sluncem

Určitě do ní ale přihoďte také kosmetické nůžtičky (např. na upravení správné velikosti náplasti), pinzetu (kosmetickou nebo rovnou tu na klíšťata), teploměr nebo přípravky na ošetření kůže při poštípání hmyzem. Pro případ nějakého nečekaného úrazu byste měli vzít s sebou také trojcípý šátek a spínací špendlíky. Léky, které pravidelně používáte byste měli mít po ruce. Do letadla si je zabalte do příručního zavazadla – nejlépe i s příbalovým letákem. Dejte je do uzavíratelného sáčku a klidně přihoďte i lék proti bolesti hlavy. Jistota je jistota.

Při balení lékárničky myslete na to, že léky, které v České republice běžně koupíte, mohou být v jiných zemích k dostání pouze na předpis lékaře nebo se může lišit jejich název. Jazyková bariéra vám ve vysvětlování vašich potíží občas také zkomplikuje celou situaci. Právě z těchto důvodů je lepší být vybavený už z domova. Zkontrolujte také při jaké teplotě se mají léky skladovat – u některých není na škodu, když je dáte do lednice. 

Chystáte se k moři?

Zaměřte se na kvalitní opalovací krémy s odpovídající UVA/UVB ochranou a nezapomeňte, že určitě nestačí namazat se jednou denně po snídani. Krémem byste se měli namazat alespoň 20 minut před pobytem venku na sluníčku a každé 2 hodiny postup zopakovat. Na obličej je lepší používat krém s vyšším faktorem, např. 50. Stejně tak je citlivá dětská pokožka. Dětem pořiďte voděodolný krém s nejvyšší ochranou. Mezi doporučované značky patří Daylong, Avène, Bioderma nebo La Roche-Posay. Pokud se přece jen spálíte, mějte po ruce první pomoc v podobě Panthenolu ve spreji nebo Calcium panthotenicum mast. Pokud trpíte na podrážděné oči, nezapomeňte si přibalit také oční kapky (Ophtalmo-Septonex, Visine). 

Hory, túry, krásné výhledy a puchýře

Vydáváte se na vysokohorskou túru? Vaše lékárnička by měla být opravdu kvalitně vybavena. Na prvním místě by v ní měl být dostatek náplastí – polštářkové, bezpolštářkové i gelové (Compeed). Aby náplast držela na svém místě během celodenní chůze, často se doporučuje ji ještě zafixovat náplastí bez polštářku. Kromě puchýřů vás ale může potkat spousta dalších nepříjemných situaci, proto určitě nezapomínejte na nezbytný základ (viz výše).

V horách se můžete snadno nachladit. Proti bolesti v krku nejlépe pomůže Tantum Verde, Strepsils nebo Strepfen. Spálení předcházejte prevencí, a proto se poctivě mažte opalovacím krémem s ochranným faktorem minimálně 30. Požahali jste se nebo vás poštípali komáři? Mějte u sebe Fenistil gel nebo Psilo-balsam. Podvrtnutý kotník zafixujte obinadlem a mažte Aulinem, Voltarenem nebo Liotonem. Uvidíte, že se vám bude v batohu hodit také vazelína, kterou si můžete natřít odřená místa a funguje i jako prevence proti puchýřům.

Na co si dát pozor v exotických zemích?

Jestli se právě chystáte na cestu do tropů nebo subtropů (Afrika, Indonésie, Jižní Amerika,..), poraďte se o vybavení vaší lékárničky ve specializovaném centru cestovní medicíny, kde vám také doporučí vhodné očkování. Kromě nezbytného základu byste si rozhodně měli zabalit kvalitní repelent (Predator, Protector, Traveldeet spray 40%), přípravky proti zažívacím potížím – zejména kapsle Ercefuryl, které jsou na předpis a pomáhají proti průjmu, a přípravky po bodnutí nebo kousnutí (After bite, Bite Relief Lotion). Pokud jedete do míst, kde se dají zažívací problémy předpokládat (Egypt, exotické země), doporučuje se nasadit přibližně 10 dní před odjezdem probiotika (Biopron) a v jejich používání pokračovat i na dovolené. 

Myslete na správnou hygienu, a proto mějte s sebou dostatečné množství prostředků na dezinfekci rukou. V případě pobytu v malarických oblastech doplňte cestovní lékárničku antimalariky podle rady lékaře v pracovišti cestovní medicíny. Hodí se mít s sebou také příruční láhev a prostředky na dezinfekci vody. Co možná nespadá do vybavení lékárničky, ale oceníte to, je moskytiéra proti hmyzu. Věřte, že se vám s ní bude spát lépe.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: unsplash.com

commentkomentáře
favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose