up_icon

Místa

facebook twitter mail

Komunitní zahrady: nově i v samém srdci Prahy

21.02.2018 / AUTOR: citydog.cz

Kromě pěstování zeleniny a bylinek si můžete pujčit gril nebo opéct buřty.

Komunitní zahrady jsou fenoménem poslední doby. Většina jejich zakladatelů našla inspiraci v jiných světových metropolích - především New Yorku a Berlíně, kde komunitní zahrady mají mnohem delší historii. Všechny zahrady mají tu výhodu, že se nejedná striktně jen o to, vysadit si mrkev, sklidit a odnést domů. Jde především o vytváření komunit, poznávání sousedů a udržování sousedských vztahů. Jsou to ideální místa, kam vzít děti, zvlášť když nemáte chalupu nebo babičku na venkově. Děti hrabání v zemi milují a vy si můžete dát nohy nahoru, drink a uvidíte, co vaše ratolesti pod dohledem vypěstují.

 

AKTUALIZACE:

Po vzoru jiných městských částí se komunitní zahrady začaly rodit i v samotném centru Prahy. To se už dlouhá léta potýká s odlivem starousedlíků, pro které je kvůli dočasným pronájmům a různým turistický lákadlům život v centru čím dál tím obtížnější. S tímto neblahým jevem se městká část snaží bojovat a jednou z variant je i podpora komunitích zahrad. Ty napomáhají sousedskému setkávání a podporují mezilidské vztahy, které se ve městě jinak tvoří hůře. Pokud chcete sledovat novinky z komunitních zahrad na jedničce nebo sami víte o vhodném místě a zahradu byste rádi založili, sledujte Facebook Komunitní zahrady Praha 1.

Komunitní zahrada Za Haštalem

V ulici Za Halštalem je především dětské hřiště. Místní, kteří se svými dětmi na hřistě chodí, dostali nápad, vytvořit zde menší komunitní zahradu a stímto nápadem oslovili i městskou část, která nápad podpořila a poskytla prostor. Vše ostatní - od sazenic, přes nářadí, až po sklizeň je v rukou obyvatel z okolí.

Mezi iniciátory projektu patří předseda spolku Prevence dětem Martin Štolc, který nedaleko bydlí a jehož spolek pořádá v blízké Kozí ulici akce pro děti předškolního i školního věku, zaměřené na prevenci dětských úrazů. I děti účastnící se kurzů se budou moci zajít do zahrady podívat. „Chceme, aby děti poznaly rostliny a aby se zapojily i do jejich pěstování, a názorně tak viděly, že to není jen o tom, že zeleninu koupíme v supermarketu,“ popsal Martin Štolc.

Pokud bydlíte poblíž a máte zájem se také zapojit, není nic jednoduššího, než kontaktovat Martina Šolce

Více informací najdete zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Za Halštalem, 110 00, Praha 1

 

Komunitní zahrada Kampa

Budova Komunitního a mateřského centra (tzv.školička či KC Kampa) se nachází v parku Kampa vedle dětského hřiště. V budově se nachází krásná herna pro děti, klubovna o velikosti školní třídy a veliká zahrada se zastíněným pískovištěm a ohništěm. A právě v této zahradě, opět za pomoci městké části, vznikne tento rok i komunitní zahrada.

Více informací najdete zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: U Sovových mlýnů 3, 110 00, Praha 1

 

Komunitní zahrada V Jirchářích

Malá komunitní zahrada za kostelem svatého Michala byla nedávno zrekonstruována první pražskou městskou částí a je přístupná z malé branky v Opatovické ulici. Není to jen místo, kde si můžete vypěstovat pár rajčat, ale je to především krásná schovka na velmi nečekaném místě. Ať už chcete udělat dojem na první rande nebo si třeba zacvičit, tahle zahrada je na to jako stvořená.

Více informací najdete zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: V Jirchářích, 110 00, Praha 1

Komunitní zahrada Vidímova

KZ Vidimova bude otevřena veřejnosti pravidelně od dubna do října v komunitní odpoledne (čtvrtky 16-18:00). Jako členové ale máte možnost chodit do zahrady kdykoliv. První společné brigády se chystají nejspíše během března. 

Aktuálně je veden pořadník nových zájemců o pěstování a podle uvolněných záhonků po nepokračujících členech z loňské sezony budou záhonky nabízeny zájemcům. Poptávka je letos opět větší než kapacita zahrady, proto s přihlášením neváhejte. Pokud by na vás záhonek nezbyl, je možné se případně zapojit jako člen bez vlastního záhonku zato s možností využívat zázemí zahrady třeba k odpočinku.

Pro pěstitele začátečníky zahrada nově přizve i odborníka, se kterým budete moct svoje postupy konzultovat. Zahrada nabídne i 6 trénikových míst na pozici pomocný zahradník pro lidi se zkušeností s duševním onemocním.

Komunitní zahrada Vidímova je projektem společensky prospěšného podniku KOKOZA, o. p. s., který se snaží propagovat kompostování a pěstování ve městě. V rámci toho na jejich stránkách najdete mapu všech komunitních zahrad a otevřených dvorů. Pořádají také různé akce s ostatními zahradami za účelem inspirace a předávání informací.

Členství v zahradě je zpoplatněno a rozděluje se do několika typů od 200 Kč až po cca 1300 Kč podle typu záhonku a míry zapojení se do dění a prací na zahradě.

Více informací se dozvíte zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Jažlovická 10,149 00 Praha

Komunitní zahrada Prales

Sezóna v komunitní zahradě Prales letos začíná už 1. března 2018 a končí na konci listopadu. Záleží tedy jen na vás, jak tuto dobu využije. Zájemci o pěstování musí přijít do ekocentra Prales, kde si vyberete prostor a plochu pro svoji zahrádku, vyplníte nutné formuláře, zaplatíte poplatek a můžete zvesela pěstovat. Velká výhoda zahrady je vlastnictví foliovníku. Z tohoto důvodu je možné zahájit sezónu už tak brzy. 

Jako novinku zahrada pro letošní sezónu připravila možnost vzkoušet si pěstování v bigbagech. V závislosti na počtu zahradníků se bude zvyšovat i počet záhonků.

Členství v zahradě je zpoplatněno. Poplatek se počítá za užívání m2 a cena je za celou sezónu - cena pro vnější pěstební plochy je 200,-Kč/m², pro vnitřní pěstební plochy ve fóliovníku je 300,-Kč/m².

Více informací se dozvíte zde

Začátek sezóny: březen 2018

Místo: Mladoboleslavská 953, 197 00 Praha 19 – Kbely

Komunitní zahrada Krejcárek

Komunitní zahrada Krejcárek se bude otevírat pro všechny zahrádkáře nejspíše na začátku dubna. Zahradu spravuje projekt My.Aktivity o.p.s. a DDM Praha 3 – Ulita. Komunitní zahrádkaření však není jedinou aktivitou, kterou dohromady pořádají. Na jejich webu najdete mnoho akcí a workshopů různých témat a zaměření. Rozhodně nejsou jen o zahradničení, ale snaží se zábavnou cestou přitáhnout děti blíž k přírodě, což bývá ve vybetonovaném městě často problém.

Více informací se dozvíte zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Na Balkáně 2866/17a, Praha 3

Komunitní zahrada ZEBRA

KZ ZEBRA (název vznikl spojením dvou slov - zelený Bráník) vznikla v roce 2013, kdy se parta lidí rozhodla založit zahradu pro pěstování zeleniny, ovoce, květin, bylin a jiné havěti. V zahradě v současnosti pěstuje kolem 25 zahradníků. Pěstuje se převážně v pytlích se zeminou. Pokud je to ve vaší lokalitě, další zájemci se mohou ozvat na emailovou adresu [email protected] nebo vyplnit formulář. Za pronájem záhonu zaplatíte kolem 750 Kč za sezónu. V ceně je samozřejmě možnost používat veškeré zázemí zahrady.

Více informací se dozvíte zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Mezi kostelem a školou v ulici Školní v Praze 4-Braníku

Komunitní centrum a zahrada Kotlaska

V červnu roku 2017 se otevřelo Komunitní centrum a zahrada Kotlaska, prostor pro městské zahradničení, kulturní, společenské a vzdělávací aktivity. V letošní sezóně bude ve svých aktivitách pokračovat. Kotlaska je opravdu rozlehlá zahrada (3 000 m²). Najdete tam i přízemní budovu, která slouží jako zázemí (je tu i kuchyňka) a společenská místnost zároveň. To všechno asi jen 5 min. chůze od metra Palmovka.

Kromě možnosti pěstování vlastní zeleniny, bylinek nebo květin je tu prostor pro pořádání různých aktivit nebo můžete jen relaxovat.

Dalším účelem centra je podporovat osoby s trestní minulosti formou pracovního tréninku při údržbě zahrady a provozu centra, poradenstvím i nabídkou účasti na volnočasových aktivitách.

Více informací se dozvíte zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Nad Kotlaskou I., 180 00 Praha 8

Prazelenina

Projekt komunitní zahrady Prazelenina funguje od roku 2012 a najdete ji v industrálních Holešovicích. Kromě zahradnických aktivit si můžete vypůjčit gril, dát si něco osvěžujícího v místní kávarně sídlící v maringotce nebo si pohrát s dětmi na písku.

Za poplatek 1000 Kč na celou sezónu dostanete záhon o výměře 1x1 metr a můžete také vysadit další rostliny do společných záhonů – bylinkového, dýňovo-melounovo-cuketového, jahodového apod. Stačí si jen přinést sazenice a informovat obsluhu. Samozřejmostí je také možnost čerpání vody na zalévání a vypůjčení zahradnického náčiní.

Více informací najdete zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Varhulíkové, u řeky za odtahovým parkovištěm, Praha 7 – Holešovice

 

Komunitní zahrada Kuchyňka

Komunitní zahrada Kuchyňka je spolek lidí, kteří společně obhospodařují  zhruba 3000 m² velký pozemek v Troji. Zahrada vznikla sdružením pozemků po zaniklé zahrádkářské kolonii, které léta pustly a chátraly. Zahrada Kuchyňka leží na trojském svahu na pozemku, který nabízí zcela unikátní mikroklima i flóru bývalé vinice, sadu i zahrádkářské kolonie s širokými terasami a výhledem na celou pražskou kotlinu. 

Členský příspěvek se skládá ze dvou částí. Vstupní investiční vklad (jednorázový) : 2 500 Kč
Členové se jím skládají na věci zajišťující plynulý chod zahrady. Vklad je možné dle dohody rozdělit do splátek a je možné jej uhradit finančně i materiálově. Tj. pokud můžete vložit něco, co je v položkách rozpočtu, např. nářadí, je možné o to snížit svůj vklad. Tento příspěvek nelze nahradit prací. Provozní příspěvek (každoroční): pro ty, kteří chtějí mít podíl na úrodě, je tvořen dobrovolným vkladem každého z členů.

Více informací najdete zde

Začátek sezóny: duben 2018

Místo: Květinářská, 182 00 Praha 8

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Kokoza, Lesy hl. m. Prahy, FB Krejcárek, FB ZEBRA, Kotlaska, Prazelenina, Kuchyňka, KC Kampa, MČ Praha 1, Miroslav Valeš

 

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose