up_icon

Téma

facebook twitter mail

Knižní tipy nejen na léto! Doplňte svou knihovnu a zahrajte si o poukázky na nákup knížek

05.06.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Zabalte deku a vyrazte k vodě s novou knížkou!

Krásné počasí je tady, což pro mnohé z nás znamená pohodu na dece u vody s knížkou a vychlazenou limonádou v ruce. Ať už čtete raději venku, nebo dáváte přednost domácímu hygge koutku, máme pro vás několik knižních tipů, které vám zpříjemní letní dovolenou i cestu městskou hromadnou dopravou. U těchto titulů nebudete litovat, že je máte v knihovně. 

Svatá hlava

Hana Lehečková psala Svatou hlavu sedm let. Hlavním hrdinou jejího příběhu je chlapec – muž, u kterého můžeme jen těžko říct, jestli je mentálně zaostalý nebo duševně nemocný. Jedno ale víme. Není úplně v pořádku. 

Žije jen s mámou a babičkou, nemá ani práci, ani tátu, zato se mu zdají sny o smyslu života a moc dobře ví, kdo přijde do pekla a kdo bude spasen. Vždy rád brázdil okresní silnice na kole a házel kachnám slimáky do rybníka na návsi, nyní se ovšem pouští do nové etapy svého života: začíná si hledat ženu a přátele. Poznává město ležící poblíž jeho rodné vesnice i ruch života spojený s místním kulturním domem. Reflektuje svět kolem sebe prostřednictvím svého zápisníku, ale často se nechá unést svou představivostí. Ne všechny změny ve svém životě však může sám řídit a ovlivňovat, a to spustí řetězec událostí a bludů, který již nelze zastavit. 

Doufejme v to nejlepší

Doufejme v to nejlepší spisovatelky Caroliny Setterwallové je autentická a upřímná zpověď o ztrátě, lásce a naději. Hlavní hrdinka Carolina najde jednoho rána svého manžela v posteli mrtvého. Najednou je úplně sama s malým synkem a musí začít žít nový život. Zároveň zpětně přemítá nad tím, jak žila dřív. Celá kniha je fantastickým zúčtováním nejen se smrtí, ale i se životem – s láskou, rodičovstvím, moderními vztahy a jejich nemilosrdnými očekáváními. Provázíme Carolinu téměř deseti lety jejího života a pozorujeme přitom její zamilování i smutek, její život, který se navzdory přísnému naplánování náhle rozhodne vydat zcela jiným směrem.

Když ti naposledy přeju dobrou noc, netuším, že to je opravdu naposledy. Kdybych něco tušila, nejspíš bych do našeho rozloučení vložila víc energie. Namísto toho ti oznamuju, že si asi brzy půjdu lehnout k Ivanovi. Neprotestuješ. S pohledem upřeným na obrazovku počítače mě necháš odejít. A já tedy odcházím. Domnívám se, že se uvidíme ráno. Není tomu tak. Neuvidíme se už nikdy.”

Tiché roky

Čtvrtý a dlouho očekávaný román Aleny Morštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, ale spíše o intimní rodinné drama. Hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky. Příběh, kde žádná postava není černobílá a vy jen s napětím sledujete, jak to celé dopadne. 

Co všechno nevíme o svých nejbližších? Bohdana je uzavřená dívka, která žije jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou, leč poddajnou nevlastní matkou Bělou. Trápí ji napětí v domě a tajemství, které jí nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Ale jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, povězte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo. 

Rekonstrukce

Rekonstrukce je již třetí román úspěšné spisovatelky Viktorie Hanišové, která se v něm věnuje otázce přitažlivosti prázdných míst a podmanivosti pádu do temnoty. Občas totiž stačí jen málo, třeba snaha najít životní rovnováhu – a člověk se znenadání kýve nad propastí.

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… 

Český ráj

Jaroslava Rudiše proslavila jeho prvotina Nebe nad Berlínem, ale je známý také jako autor komiksové trilogie Alois Nebel. Jeho nová próza se jmenuje Český ráj. Jedná se o vyprávění skupiny šestnácti mužů, kteří se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Alan Karlsson je zpět. O jeden rok starší a stále připravený zachránit svět. Na pokračování bestselleru Jonase Jonassona jsme nedočkavě čekali a nemůže být pochyb, že tato knížka nesmí chybět na vašem nočním stolku. 

Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. Když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce. O spoustu neskutečných historek není nouze. Jen pozor, ať se v tramvaji nesmějete moc nahlas.

Kar

Spisovatel Miloš Urban je držitelem ceny Magnesia litera za prózu Hastrman, román zfilmovaný Ondřejem Havelkou a oceněný Českým lvem v roce 2019 ve 4 kategoriích. Urban se ve svém novém románu Kar vrací ke kořenům – k dětství prožitému v Karlových Varech a k mysteriózním vraždám tak typickým pro jeho nejslavnější romány Sedmikostelí, Santiniho jazyk nebo Lord Mord. Čtení pro milovníky záhadných příběhů.

V Karlových Varech dojde k obludné vraždě. Žena roztrhá muže svými zuby a potom spáchá sebevraždu. Není nijak prokázáno, že by se ti dva znali. Po nějaké době se stane podobná událost znovu. Na golfovém hřišti zabije muž ženu její vlastní odpalovací holí, uhryže a pozře její prsa a poté vběhne pod auto. Nikdy předtím se neviděli. Do Varů, svého rodného města, se po dlouhé době vrací Julián Uřídil. Ne nastálo a ne jako lázeňský host, ale na anonymní pozvání jako autor knih, ve kterých se odehrávají podobné zločiny. Minulost, na niž chtěl zapomenout, když kdysi odešel do Prahy, se mu však ve Varech spolu s dalšími kousavými vraždami vrací jako bumerang. Souvislost mezi množícími se případy nenachází, zato se nepochopitelně ocitá v jejich bezprostřední blízkosti. Tak, jak byl pozván on, teď musí pozvat do Varů na pomoc člověka, kterého už nikdy nechtěl vidět.

Clona

Samuel Bjørk patří mezi jednoho z nejoblíbenějších autorů severské krimi literatury, a to zcela zaslouženě. Clona je třetím dílem jeho bestsellerové série, ve které jsou opět v hlavních rolích detektiv Munch a vyšetřovatelka Mia Krügerová, kteří jsou na lovu rafinovaného vraha. V horském jezeře je nalezena zavražděná baletka. Opodál stojí prázdný fotoaparát, v jehož čočce je vyryté číslo. O pár dní později najde recepční pochybného hotýlku v jednom z pokojů mrtvého saxofonistu. Stopy ukazují na stejného pachatele, který zanechává policii podivné vzkazy. Detektiv Holger Munch proto k případu přizve zkušenou vyšetřovatelku Miu Krügerovou. Společně musí zastavit vyšinutého vraha dřív, než si vyhlédne další oběť.

Pochmurná severská atmosféra, krátké kapitoly, které vás nutí číst dál a dál, i děj plný zvratů, napětí. To vše zaručí spád celého příběhu a spokojenost čtenáře. 

Modlitba za Černobyl

Nestačil vám seriál Černobyl a chcete se o události z 26. dubna 1986 dozvědět více? Potom doporučujeme knihu Modlitba za Černobyl. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Je možné ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností, a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.

Lolita

Na klasiku není nikdy pozdě. Natož na klasiku v překrásném novém kabátě, jaký mají nová vydání Lolity k příležitosti 120. výročí narození Vladimira Nabokova – vychází totiž hned ve čtyřech variantách. 

Výstřední zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání. Nakonec zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovské mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu. Román prosycený pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem a ironií se i v České republice stal klasikou, která oslovuje stále nové generace čtenářek a čtenářů. I toto několikáté vydání slavného románu u Paseky je důkazem, že Lolita nestárne.

Honest Guide

Janek Rubeš a Honza Mikulka pro vás připravili originálního průvodce Prahou. Nečekejte povídání o historii zdejších budov nebo turistické procházky po památkách. Zjistěte nejdřív nástrahy, které vás můžou v hlavním městě čekat. Potom už se můžete vesele radovat z tipů, kde se dobře najíst a neutratit celou výplatu, jaká místa vidět a nebýt přitom utlačovaní davy nebo jak nenaletět podvodníkům. Tleskáme hlavně krásnému grafickému zpracování, za kterým stojí Eliška Podzimková.

Malý princ

Nesmíme opomenout ani další novinku, na které se výtvarně opět podílela Eliška Podzimková. Malý princ ve výjimečné úpravě s fotoilustracemi z Islandu. Něco tak krásného budete chtít mít doma, ať už je vám 5 nebo 50. Příběh opuštěného letce, který potká v africké poušti malého prince. Netuší, co všechno mu setkání přinese. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí i o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme… Nesmrtelný příběh, který svým půvabem okouzlil již mnohé generace, se vrací v naprosto originálním zpracování.

SOUTĚŽ!

Zapojte se do soutěže, kterou během dnešního dne spustíme na našem Facebooku. Zahrajte si o 3 slevové kódy v hodnotě 250 Kč, které můžete uplatnit na nákup knížky dle vašeho výběru v knihkupectví Martinus. Podmínky soutěže najdete u našeho facebookového příspěvku a výherce vyhlásíme ve středu 12. června ve 20:00. Hodně štěstí!

Napište nám  co právě čtete vy? 

 

   Fotografie: city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose