up_icon

Téma

facebook twitter mail

Sezóna klíšťat začala. Víte, jak se proti nim chránit a jak je správně vytáhnout?

21.06.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Jarní počasí a výlety do přírody provází každoroční nepříjemnost – klíšťata.

Začíná léto a s ním i zvýšený výskyt klíšťat, která přenáší nebezpečné nemoci, jako jsou lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Nejlepší obranou proti nákaze je prevence – tedy pokusit se vyhnout přisátí klíštěte, ale i to se občas nepodaří. Pak je nutno klíště co nejdříve vytáhnout. Mnoho lidí ale netuší, jak to správně udělat. Po celá desetiletí se totiž mění názory jak laiků, tak odborníků a i naši rodiče nebo prarodiče nám radili jinak. Jak tedy klíště správně vytáhnout? A kdy navštívit lékaře?

Jak klíště vytáhnout?

Klíště nejlépe vytáhnete s pomocí plastové karty nebo háčku se zářezy, kterými se klíště podebere a vytáhne, aniž by došlo k jeho rozdrcení. Pokud je klíště příliš malé, dá se vytáhnout speciální pinzetou. V tomto případě uchopíme klíště co nejblíže kůži.

Na přisáté klíště byste v žádném případě neměli používat jakékoli oleje nebo masti, které ho přidusí. „Lidé nejčastěji chybují v tom, že klíště dusí krémem nebo používají přípravky, u nichž je doporučeno po aplikaci delší dobu čekat, než se klíště smí vytáhnout. To je ale zapotřebí vyndat co nejdříve,“ říká Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, která se zabývá analýzou infekčnosti klíšťat.

„V případě velmi malého klíštěte (larvy) použijte navlhčenou vatovou štětičku nebo sirku a klíště vyviklejte. Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Pokud se klíště nedaří vyndat žádným z uvedených způsobů, pak nezbývá než použít ostrou pinzetu a klíště chytit těsně u kůže a vytrhnout.“

Použití gumových rukavic není nutné – pokud nemáte čerstvé oděrky či odřeniny, ale ruce byste si měli řádně umýt.

Co když se vám klíště nepovedlo vyndat celé?

Jestliže se nepodaří klíště vyndat i s kusadly, která zůstanou v kůži, není třeba propadat panice. Ze samotných kusadel už přenos infekce nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku si jen vydesinfikujte a sledujte, aby nedošlo k zanícení. Někdy se může v místě přisátí objevit zarudlá boulička. Jedná se jen o lokální reakci, která časem zmizí. Zarudnutí, zduření a svědivost ranky po přisátém klíštěti tedy nemusí znamenat nákazu.

Co s odstraněným klíštětem?

Odstraněné klíště nevyhazujte, protože se tím zbavujete možnosti zjistit, jestli je přenašečem infekčních onemocnění a předejít tak zdravotním komplikacím. Pokud chcete zjistit, jestli bylo klíště infikováno, vložte ho do igelitového sáčku a odešlete do laboratoře na vyšetření. Použití desinfekce, mýdel či mastí nemá vliv na analýzu klíštěte. Jestliže chcete klíště bezpečně zlikvidovat, spláchněte ho do záchodu.

Nejdůležitější je prevence

Nesnadnější způsob, jak se vyhnout nakažení infikovaným klíštětem, je vyhnout se přisátí klíštěte. Při pohybu v přírodě noste vhodné oblečení – pevné boty, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách. Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět. Výborným pomocníkem jsou ochranné návleky, které jsou využitelné i pro zimní sporty, používejte repelenty. Po návratu domů se důkladně prohlédněte a požádejte jinou osobu, aby vám prohlédla místa, která sami nemůžete zkontrolovat. Jestliže si najdete přisáté klíště, okamžitě ho vytáhněte a pokud chcete znát riziko přenosu infekce, objednejte si vyšetření klíštěte.

Jako prevenci proti přisátí je možné vyzkoušet i užívání doplňků stravy se zesíleným obsahem vitamínů ze skupiny B, zejména vitaminu B1, thiaminu. Ten totiž prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický pach, který je pro klíšťata a další hmyz (komáři, ovádi, mouchy) velmi nepříjemný. Tyto vitamíny také ovlivňují vlhkost kůže – méně se potíme a tím o nás klíšťata ztrácejí zájem, protože preferují vlhkou a tenčí kůži. „Účinky B-komplexu nebyly nikdy potvrzeny. Pravdou je, že někdo prostě klíšťatům více „voní“ – znám více případů, kdy nosí klíšťata pravidelně pouze jeden člen rodiny, i když se chrání stejně,“ říká Miroslava Burýšková.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se ale v okolí ranky objeví rozsáhlé kruhové zarudnutí s centrální bledou zónou, vyhledejte co nejdříve lékaře. Může se totiž jednat o prvotní příznak lymské boreliózy. Ta je v počáteční fázi léčena velmi dobře. Bohužel ne vždy se zarudnutí místa s centrálním vyblednutím objeví. V mnoha případech po odstranění klíštěte zůstane kůže zcela bez známek přenosu infekce. Pak člověku nezbývá, než být obezřetný a pečlivě sledovat svůj zdravotní stav.

Mapa výskytu

Zdroj: kliste.cz

 

Fotografie: unsplash.com
Zdroj: kliste.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose