up_icon

Téma

facebook twitter mail

Víte, že vás může oddat i váš nejlepší kamarád? Jak to zařídit?

11.05.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Vybrat oddávajícího není žádná hračka. Máte ale několik možností, jak si říct své ANO.

Můžete mít zařízené všechno do posledního puntíku. Perfektní výzdobu, dokonalé místo, nádherné šaty i květiny, ale stejně to může něco pokazit. Nebo spíš někdo. Třeba matrikářka, která si spletla svoji práci s vojenskou přehlídkou. Volba oddávajícího není vůbec snadná věc, protože v tomto případě ne vždy platí, že všechno je o domluvě. Jak si tedy můžete říct své ANO, aby to bylo podle vašich představ? 

Stejně pečlivě jako se věnujete svatebním přípravám, byste se měli zaměřit také na volbu vašeho oddávajícho. V České republice můžete uzavřít manželství formou církevního nebo občanského sňatku. Ačkoliv stále výrazně převládají občanské (matriční) obřady, ty církevní se v posledních letech začínají objevovat častěji, a to i u snoubenců bez příslušnosti k církvi. Čím to je? 

Možná za to může přístup některých matričních úřadů. Spousta pracovníků na matrice zrovna nesdílí vaše nadšení pro místo obřadu, které bude mimo radnici. Pokud jste si vysnili svatbu při západu slunce, tak si také nemusíte být jisti, že s tím budou na matrice souhlasit. Vždycky je všechno o lidech a samozřejmě se může stát, že narazíte na matrikářku s milým přístupem, která se vám bude snažit vyjít vstříc. Pokud tomu tak nebude, neházejte hned flintu do žita a zkuste najít jinou možnost, protože jich máte víc. 

Církevní sňatek například nemusí proběhnout jen a pouze v kostele. Mezi nejosobnější obřad patří ten, kdy je oddávajícím někdo z vašich přátel. Tahle varianta je symbolickým obřadem, ale i to se dá správně zaopatřit. Jaké tedy máte možnosti? Vyberte si pro sebe tu nejvhodnější.

Občanský sňatek

Civilní svatební obřad může proběhnout na úřadě i mimo něj. Matriční úřady většinou mají dopředu stanovené oddávací dny i časy, během kterých sňatky probíhají. Vaším úkolem je zajít nebo zavolat na příslušný úřad a zarezervovat si termín svatby. To je potřeba udělat s předstihem, protože v Praze bývají termíny svateb poměrně rychle „rozebrané“. 

Až se rozhodnete pro místo, kde byste si přáli být oddáni, kontaktujte úřad, pod který toto místo spadá. V případě, že se rozhodnete pro obřad mimo úředně stanovenou místnost a mimo určenou dobu, zaplatíte za něj 1 000 Kč. Občanský sňatek může být uzavřen před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce nebo městské části hlavního města Prahy. V Praze vás může oddat také sám primátor nebo náměstek primátora. Kromě toho musí být přítomný také pracovník matričního úřadu. Nevýhodou civilního sňatku je to, že si většinou nemůžete sami oddávajícího vybrat. Často pronáší stejný proslov, který používá roky, a proto není tolik osobní. 

Proč se vlastně snoubenci rozhodnou ustoupit od civilního sňatku? Někdy za to můžou vlastní špatné zkušenosti z jiných svateb, kdy obřad neprobíhal úplně podle jejich představ. Pravdou je, že někteří pracovníci matriky berou svůj úkol velmi direktivně, což bohužel snadno dokáže zkazit dobrou náladu  nejen snoubencům, ale i svatebčanům. Pokud ovšem narazíte na oddávající a matrikářku, kteří budou ochotní přistoupit na vaše přání, můžete se s nimi domluvit na tom, co by mělo v proslovu zaznít. Dokonce vám také mohou dát prostor pro vaše vlastní svatební sliby

Církevní obřad v kostele

Pokud jste oba dva věřící, dá se říct, že máte o místě obřadu prakticky rozhodnuto. Svatba v kostele má svoje jedinečné kouzlo a křesťané si při ní slibují lásku a věrnost před církví a před Bohem. Nejčastěji se svatba koná v místě domovské farnosti jednoho ze snoubenců. Některé nevěsty si dokonce nedokáží představit svatbu jinde, než v kostele, do kterého chodily už od dětství. 

Co když je věřící jen jeden z páru? Pokud je členem církve alespoň jeden ze snoubenců, i tak je možné mít církevní obřad v kostele. Musíte ovšem splňovat několik základních podmínek. Důležitým předpokladem je osobní víra obou snoubenců a také ochota přijmout, že budete vychovávat své děti ve víře. Církevní sňatek není možný u lidí, kteří jsou rozvedení. Nezbytné také je absolvovat před svatbou přípravu na manželství. Jedná se o několik setkání s oddávajícím knězem – počet setkání si určí on sám. U církevního sňatku máte mnohem větší možnost ovlivnit to, před kým si řeknete své ANO. Pokud se rozhodnete pro kostel, do kterého celý život chodíte, s místním knězem se už určitě budete znát a on vám bude chtít vyjít vstříc. Pomůže vám také s podáním žádosti na biskupství o tzv. dispens, což je dovolení o uzavření manželství s nekatolíkem.

Jinak vás také bude čekat návštěva matriky, kde budete řešit oficiální dokumenty. Tady vám vydají „Osvědčení k církevnímu sňatku”, které ale nesmí být starší než 3 měsíce. 

Církevní obřad na vašem vysněném místě

V dnešní době jsou velmi populární církevní sňatky, které ale neprobíhají v kostele. Když vám na matrice řeknou, že už je vámi požadovaný termín zarezervovaný, nebo z jakéhokoliv důvodu odmítnou přijet na vámi vybrané místo, nevěste hlavu. Můžete totiž oslovit některou z církví, které jsou ochotny oddávat i jinde než v kostele. Jedná se například o Českobratrskou církev evangelickou, Unitářskou církev nebo Husitskou církev. Mají mezi sebou duchovní, pastory nebo kněží, kteří mají právo oddávat, a to i nepokřtěné. Přijedou za vámi kamkoliv a kdykoliv. 

Před obřadem se s vámi budou chtít několikrát potkat. Ne proto, aby vás z něčeho zkoušeli, ale aby vás co nejlépe poznali a o to osobnější proslov pak připravili. Podobně jako u klasického církevního sňatku v kostele vám musí na matrice nejprve vydat „Osvědčení k církevnímu sňatku”, které předáte svému oddávajícímu. Po obřadu vám vystaví „protokol o uzavření manželství“ – s ním pak musíte co nejdříve zajít na matriku, kde vám vydají oddací list. 

Vykonání obřadu bývá u těchto pastorů zpoplatněno. Částka je u každého různá, ale bývá to přibližně 6 000 Kč (část peněz pak odvádějí své církvi).

Symbolická svatba na přání

Pokud se ovšem neztotožňujete ani s jednou z možností výše, máte ještě jednu. Takovou, která pak bude přesně podle vašich představ. V České republice nemůže oddávat jen tak někdo. Bohužel to u nás nejde tak snadno, jako například v Americe, kde si oprávnění můžete udělat i přes internet. Vzpomeňte si třeba na Joeyho z Přátel! 

Jestli nejste věřící a do církevního sňatku mimo kostel se vám nechce, nebo se chcete vyhnout úřednímu proslovu pana starosty, zařiďte to po svém. Můžete si totiž naplánovat svůj svatební den s oddávajícím, který vás zná celý život – třeba s vaším kamarádem. Obřad pak bude vlastně symbolický, ale pro vás i pro všechny svatebčany to bude jedinečný zážitek, na který budete vzpomínat hodně dlouho. Co pro to ale musíte udělat? Je potřeba před vaším dnem D zajít na radnici se dvěma svědky a říct si ANO přímo tam. Oficiálně už tedy budete oddáni, ale pro vás to bude to pravé až před rodinou a přáteli, se vším všudy.

TIP: Tato varianta je skvělá pro páry, které netouží po velké svatbě s rodinou, ale chtějí se vzít někde v zahraničí. Třeba u vodopádu na Islandu nebo na pláži na Bali.

 

Jakou variantu jste si pro váš svatební den vybrali vy?

julie

lékařka

S Richardem jsme se vzali po deseti letech vztahu. Byl to sice vysněný, ale vlastně i logický a očekávaný krok, tudíž romantiku v podobě překvapivé žádosti o ruku jsme nahradily o něco překvapivější tajnou svatbou.

Jsme oba z komplikovaných rodin, tradiční svatba by v našem případě obnášela spoustu dohadů a trápení, takže po pečlivém zvážení všech pro a proti jsem i já zapudila myšlenku na velkou a dojemnou slávu. Jelikož jsme s mou sestrou a jejím přítelem měli na léto v plánu roadtrip po Evropě, tak jsme si zkrátka řekli, že až jednou rozbalíme stan na fakt krásném místě, vezmeme se.

Samozřejmě to nebylo jen tak. Vzhledem k tomu, že jsme netušili, kde ani kdy si své velké ano řekneme, rozhodli jsme se „podepsat papír“ ještě předem v ČR. Náš symbolický obřad jsme pak vložili do rukou symbolického oddávajícího. Velmi narychlo jsme sehnali termín na Novoměstské radnici, požádali svědky a nechali vyrobit snubní prstýnky. Po obřadu, který překvapivě krásně a dojemně vedla slečna Eliška, a kde jsem si s lehkou recesí nakráčela na Svatební pochod, jsme si na chodbě připili z plastových šampusek a prstýnky zase schovali do krabičky, abychom je pak definitivně nasadili o měsíc později na tom pravém místě.

Tím se nakonec stala krásná španělská pláž. Večer před dnem D jsem si z plážového kvítí uvázala kytici a vyžehlila svatební sukni zapůjčenou žehličkou. Ráno, zatímco můj nastávající z naplaveného dříví vyrobil svatební oblouk, sestra přichystala svatební tabuli a její přítel memoroval řeč oddávajícího, jsem si ve veřejných umývárnách nalíčila oči a zapletla vlasy, aby mě pak za hlasitého troubení bratr odvezl na pláž. Z repráčku schovaného za kamenem nám hrála naše oblíbená písnička a já jsem bosa sešla schody rovnou do náruče mého vyvoleného. Svatba pak volně přešla ve svatební cestu, rodiče šok ve zdraví přežili a my jsme pořád nejšťastnější.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

 

   Fotografie: unsplash.com.

commentkomentáře
16.05.2018 09:21
Hana Šnajdarová
20.02 09:20
V Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů vás také může oddat kněz jako nečleny a mimo kostel. Poplatky přitom nejsou žádné. ;-)
Denisa
10.01.2019 09:57
Denisa
20.02 09:20
Dobrý den, a můžete sem vložit prosím odkaz na ně? A poplatky nejsou ani v případě, že by museli někam dojet? A v jakém duchu pak probíhá obřad? Děkuji

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose