up_icon

Události

facebook twitter mail

Kam zajít v tomto týdnu 20.–24. 5.

19.05.2019 / AUTOR: citydog.cz

Praha elektrizující, jak napsat poutavý příběh nebo běh pro dobrou věc.

Tento týden můžete zahájit tím, že se přenesete do prvorepublikové Prahy a budete tak mít možnost nahlédnout na rušný život našeho hlavního města té doby. Pro ty z vás, kteří mají spisovatelského ducha, doporučujeme kurz tvůrčího psaní, do něhož vás zasvětí spisovatel, novinář, pedagog a lektor tvůrčího psaní René Nekuda. A pokud rádi běháte, tak tentokrát si obujte tenisky s vyšším cílem a podpořte 1. ročník charitativního běhu pro NF AutTalk pod názvem RUN AUT 2019. Krásný týden!

Praha elektrizující

Kdy: 20. 5. 2019

Kde: Swim

Vstup: 222 Kč

První ze série akcí se bude věnovat prvorepublikové Praze, městu ztělesňujícímu velkoměstský ruch a elektrizující atmosféru tehdejší doby. Praha tenkrát zářila stovkami neonů, centrum žilo dlouho do noci desítkami biografů a tanečních kaváren. Bohužel jen nakrátko, protože druhá světová válka a následný vývoj nabraly jiný směr.

Na programu bude:

Promítání unikátního krátkého filmu se záběry noční Prahy z konce dvacátých let

Prezentace Petra Kučery (architekt)

Dobová hudba

Nemalou úlohu v tom sehraje i prostor Swimu, nacházející ve Štěpánské pasáži, mnohdy opomíjené unikátní památce funkcionalismu.

Více informací: zde 

Jak napsat poutavý příběh

Kdy: 21. 5. 2019

Kde:  Creative Dock

Vstup: 99 Kč

Sílu zemětřesení zaznamenává seismograf, aktivitu srdce sleduje kardiograf a bujarost fantazie lze měřit příběhem. Ten se nachází v reklamách, v knihách, v lidských životech. Příběh útočí na emoce, proto má výhodu oproti holé informaci a navíc zaměstnává mozek, který si rád hraje, a tak se lidé skrze příběhy smějí vtipům, brečí u románů a vypráví si historky. Jak ale získat a udržet pozornost publika? To je disciplína, do jejíchž tajů zájemce v rámci večerů pro začínající spisovatele zasvětí spisovatel, novinář, pedagog a lektor tvůrčího psaní René Nekuda.

Max. kapacita: 20 lidí

Více informací: zde 

Science to Go

Kdy: 22. 5. 2019

Kde: Skautský institut

Vstup: zdarma

Science to Go přinese jako vždy tři mladé vědce a tři jejich pozoruhodná témata.

Plány na obří urychlovač v laboratoři CERN – Jana Faltová (MFF UK) Co bude, až LHC (Large Hadron Collider) nebude? Přijďte si poslechnout o plánech na 100 km dlouhý kruhový urychlovač (Future Circular Collider) v CERN.

Od molekulových a laserových paprsků k ozónové díře nad Antarktidou – Ivo S. Vinklárek (JH IPC AV ČR a MFF UK) Úbytek ozonové vrstvy je důsledkem uvolňování chlóru z freonů. Ty jsou ale známy z laboratorních podmínek svou velmi nízkou reaktivitou. Jak je tedy možné, že se freony ve stratosféře rozpadají a vytváří ozónovou díru nad Antarktidou? Odpověď si nastíníme v přednášce o studiu molekulových klastrů, jejichž význam prorůstá přes fyziku atmosféry, astrochemii, stabilitu biomolekul a mnohá další témata.

Jak neurony kódují – Tomáš Bárta (FGÚ AV ČR, INRA SU). V odpovědi neuronů na vnější podnět musí být uložena veškerá podstatná informace o tomto podnětu. Jak je ale tato informace reprezentována a přenášena pomocí elektrických a chemických signálů?

Více informací: zde 

RUN AUT 2019: běh na podporu nadačního fondu AutTalk

Kdy: 23. 5. 2019

Kde: Obora Hvězda

Vstup: 200 Kč

Obujte si tenisky a podpořte 1. ročník charitativního běhu pro NF AutTalk pod názvem RUN AUT 2019, který se uskuteční 23. května v Oboře Hvězda. Zúčastnit se může celá rodina – pro děti je připravena disciplína a dospělí si můžou vybrat mezi trasou dlouhou 4 km nebo 8 km. Na všechny účastníky a vítěze čekají hodnotné ceny. Důležité ovšem je, že veškerý výtěžek ze startovného poputuje na nadační fond AutTalk.

Nadační fond AutTalk podporuje vše, co pomáhá rodičům usnadnit péči o dítě s autismem. V roce 2015 ho založila Kateřina Sokolová s tatínkem Janem Sokolem. Fond zprostředkovává přímou finanční podporu pro rodiny, setkávání rodičovských skupin s přednáškami a diskuzemi. 

Běh odstartuje u brány z Libocké ulice. V 18:00 startuje nesoutěžní běh pro děti do 10 let, v 18:30 startují dospělí. Registraci můžete provést elektronicky zde nebo přímo na místě od 17:00. 

Startovné můžete zakoupit předem. Cena pro dospělé je 200 Kč (na místě 250 Kč) a 50 Kč pro děti. 

Další možnosti jak, kde a čím můžete nadačnímu fondu pomoci, najdete na webu www.auttalk.cz

Více informací: zde 

Praha pije víno

Kdy: 24.-25. 5. 2019

Kde: Novoměstská radnice

Vstup: 590–1260 Kč

Jde o největší tuzemské setkání středoevropských vinařů, kteří se s vášní věnují tvorbě přírodních vín nepoznamenaných nežádoucími chemickými postřiky, aditivy a zbytečnými sklepními manipulacemi. Očekávána je účast více než osmdesát vinařství z území bývalé Habsburské monarchie a z přilehlých i vzdálenějších vinařských regionů. Hlavním tématem nadcházejícího ročníku budou vína vyráběná v kvevri, v tradičních gruzínských hliněných nádobách. I proto do Prahy zavítá skupina předních gruzínských vinařů, jejichž vína bude možno srovnat s moravskými moky připravenými stejným, starobylým způsobem.

Festival Praha pije víno 2019 se bude konat v pátek 24. května (13:00–20:00) a v sobotu 25. května (11:00–18:00) 2019 v historických prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. V ceně celodenní či dvoudenní „vstupenky“ je sklenička a neomezená degustace.

Více informací: zde 

Fotografie: unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose