up_icon

Události

facebook twitter mail

Kája Saudek znovu provokuje v Tančícím domě

01.04.2019 / AUTOR: Stanislav Hampl

Král českého komiksu je zpět s další výstavou.

Komiksy, auta i erotika. To vše naleznete na výstavě Saudkových děl s podtitulem „Od Aut po Ženy“. Kromě toho ale výstava také láká na několik dosud nevystavených děl, ať už jde o umělcovy olejomalby, či nikdy nevydané erotické kresby.

Velká výstava Káji Saudka byla k vidění v Tančícím domě již před čtyřmi lety, kdy byla přístupná až od patnácti let. Nyní se kurátoři Berenika Saudková a David Goldberg rozhodli vystavit méně známé kresby s tématikou aut, Saudkovy olejomalby, ale i něco málo z dosud neobjevené erotiky. „Za mě je největším lákadlem na tátově výstavě určitě jeho ateliér, který sem byl celý přenesen, a pak oleje, které maloval vždy, když nemohl tvořit komiksy,“ řekla na zahájení výstavy dcera Káji Saudka Berenika.

V prvním patře galerie tedy můžete najít převážně jeho komiksovou tvorbu, olejomalby a přenesený Saudkův ateliér, o patro níž pak můžeme vidět hlavně věci ze Saudkovy tvorby pro film (Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Barbarella, Kdo chce zabít Jessii?). „Když tady ještě Tančící dům nebyl, tak jsme tudy s Kájou občas chodili večer na procházky a na tomhle místě byl jenom plot, kam se lepily filmové plakáty. Jeho hrozně těšilo, že ty jeho lidi strhávali a odnášeli si je domů, aby si je vylepili,“ řekla manželka Hana Saudková.

na tomhle místě byl kdysi jenom plot, kam se lepily filmové plakáty. Káju hrozně těšilo, že ty jeho lidi strhávali a odnášeli si je domů, aby si je vylepili.

Nejpikantnější je ovšem spodní patro výstavy, ve které jsou k vidění erotické a pornografické kresby, které byly nalezeny v pozůstalosti až v roce 2016 a které nebyly součástí úspěšné výstavy Kája Saudek 18+ v roce 2015. Nová výstava věnuje erotice celé jedno patro, které bude přístupné pouze návštěvníkům starším 18 let. Ve druhém suterénu tak je k vidění například provokativní kresba z 60. let s názvem Deutsche Mädels anebo krabička zápalek v nadživotní velikosti, kterou Kája Saudek vtipně doplnil o kresbu mužského přirození.

Kde: Galerie Tančící dům, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2

Kdy: Od 27. 3. do 29. 9. 2019

   Fotografie: Galerie Tančící dům

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose