up_icon

Události

facebook twitter mail

Myšička, Bydžovská, Formanová a další. Známí herci budou číst z významných knih na třináctém ročníku Noci literatury

11.04.2019 / AUTOR: Stanislav Hampl

Blíží se tradiční večer plný čtení z knih, které si zaslouží pozornost.

V Praze již potřinácté proběhne kulturní happening Noc literatury. Bude probíhat 9. 5. 2019 od 18:00 do 23:00 na několika místech na Praze 2. Přijďte si poslechnout čtení zajímavých knih od hereckých osobností.

Praha, která zrodila mnoho slavných jmen a spisovatelských osobností a spoustu z těch zahraničních zcela uchvátila, se již tradičně na jednu noc v roce zaplní literaturou a čtením z knih. Každý rok je vybraná jedna z městských částí. Letos připadla volba na Prahu 2. „Letošní ročník se bude v Praze odehrávat na 19 místech a pojicím prvkem pro výběr míst je studentská demonstrace 17. listopadu 1989, takže podle jejího směřování jsme vybrali i místa na Albertově, Karlově, pod Vyšehradem a v Podskalí,“ sdělila Adriana Krásová.

Každoročně se Noc literatury pořádá ve spolupráci s Českými centry, takže se neodehrává pouze v Praze, ale v podstatě v celé Evropě, letos například v Lisabonu či Budapešti. Pozadu rozhodně nezůstávají ani menší města po celé České republice, protože mnohé městské knihovny se k akci připojují. „Noc literatury mimo Prahu probíhá v kooperaci s Českými centry. Letos se bude číst na Slovensku, Bulharsku, ve Velké Británii, Francii, ale třeba i v Jižní Koreji. Mimo Prahu po celé republice se pak do akce zapojilo 63 regionálních knihoven,“ řekla Krásová.

V loňském roce Noc literatury v Praze navštívilo 7000 lidí a v celé republice pak přes 13000. Letos očekáváme návštěvnost obdobnou.

Proto si na večer 9. 5. 2019 udělejte volno a vyrazte na některé z avizovaných čtení. Budou probíhat od 18:00 do 23:00 v půlhodinových intervalech. Místa, která jsou letos vybrána na Praze 2 v okolí Albertova, Vyšehradu, Podskalí a Karlova od sebe nejsou příliš vzdálená, abyste za večer stihli co možná nejvíce vystoupení. „V loňském roce Noc literatury v Praze navštívilo 7000 lidí a v celé republice pak přes 13000. Letos očekáváme návštěvnost podobnou,“ dodala Adriana Krásová.

Můžete se těšit například na Knihu o moři od Mortena Størknese, za jejíž překlad byla před pár dny oceněna Jarka Vrbová cenou Magnesia Litera. „Chtěla bych vás hlavně pozvat na čtení knihy Mortena Størknese Kniha o moři, kterou bude číst na parníku Vyšehrad herec Martin Myšička. Další čtení, které byste neměli propásnout, se koná v zahradě kavárny Čekárna, kde bude Antonie Formanová číst z knihy Navrátilka italského autorky Donatelly di Pletrantonia. Během jejího čtení zde bude hořet oheň a budete si moct opéct buřty. Poslední čtení, které bych chtěla vyzdvihnout, je čtení Zuzany Bydžovské z knihy romské autorky Ilony Ferkové Ještě jedno, Lído,“ řekla závěrem Adriana Krásová.

   Fotografie: Noc literatury

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose