up_icon

Téma

facebook twitter mail

Jak na kompostování v Praze? Zvládnete to, i když bydlíte na sídlišti

29.04.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Zatočte s bioodpadem jako kdysi vaše babičky.

Více než polovinu obsahu popelnic na směsný odpad běžně tvoří organické zbytky. Přitom není vůbec složité biodpad z kuchyně kompostovat a využít ho jako hnojivo pro vaše bylinky nebo stromy a keře v okolí. Místo zbytečného hromadění odpadu na skládkách můžete snadno pomoci ekologičtějšímu způsobu rozloučení se s vašimi zbytky z kuchyně. Jak na to, když bydlíte na sídlišti?

Proč kompostovat

Ten hlavní důvod je asi zřejmý – kompostováním se sníží množství biodpadu, který jinak skončí na skládkách. Právě tady totiž začne docházet k jeho anaerobnímu rozkladu, při kterém vzniká skládkový plyn, jehož hlavní složkou je metan (všemi známý jako skleníkový plyn). Zjednodušeně, biodpad, který vyhodíme do směsného odpadu, je odvezený na skládky, kde svým rozkladem bohužel přispívá k nežádoucím klimatickým změnám způsobeným vyšším výskytem skleníkových plynů v atmosféře.

Během kompostování ale dochází k aerobnímu rozkladu, při kterém tyto nežádoucí látky nevznikají, a proto nijak nezatěžujete atmosféru (natož pak naši přírodu). Naopak tímto způsobem využití biologického odpadu získáte velice kvalitní hnojivo pro vaše bylinky, květiny nebo keře a stromy v okolí vašeho domu.

V České republice je návrat ke kompostování výrazně podporován. Vyplývá to také z legislativy. Příslušná směrnice Evropské unie nám totiž ukládá snižovat podíl biologicky rozložitelného odpadu končícího na skládkách. Podle ní by v roce 2020 měl tento odpad tvořit jen 35 %. Právě z toho důvodu se města i obce snaží pomoci lokálnímu kompostování tím, že rozdávají resp. zapůjčují zahradní kompostéry.

Co patří do kompostéru

Samozřejmě, že do něj patří biologické zbytky z domácnosti a ze zahrady. Zbytky ovoce a zeleniny (i citrusů), listy, natě, slupky, čajové lístky, kávová sedlina, zbytky pečiva, skořápky z vajíček a ořechů, ubrousky, zbytky pokojových rostlin, květiny, tráva, listí, větve, piliny, zemina nebo podestýlka vašich býložravých domácích mazlíčků. To všechno můžete vesele kompostovat.

Pozor: Do bioodpadu nepatří odřezky masa, kosti, stolní oleje (v menším množství ano, pokud je necháte nasáknout např. do ubrousku), rostliny napadené nějakým druhem choroby, exkrementy vašich mazlíčků, popel z cigaret, plastové čajové sáčky nebo další nerozložitelný odpad.

Takovou radou nad zlato vám může být, že co do kompostéru dáte, to se vám také vrátí. Kvalitní kompost může vzniknout jen, když budete dodržovat základní pravidlo, neboli dávat do něj ty správné suroviny.

Kompostovat můžete i v bytě

Už dávno odzvonilo představě, že kompostování se týká jen těch, co žijí na vesnici nebo v domě se zahradou. Kompostovat můžete kdekoliv – klidně před domem na sídlišti, nebo i přímo v bytě. Právě do bytu je ideální vermikompostér, ve kterém pomáhají bioodpad zpracovat žížaly. Díky nim odpad v bytě nezapáchá! Je jen na vás, jestli si vermikompostér koupíte nebo vyrobíte.

Pokud bydlíte na sídlišti nebo ve vaší bytovce najdete další nadšence pro stejnou věc, založte si společný kompostér. Může se jednat o klasický dřevěný, který si snadno vyrobíte třeba z palet. Myslete hlavně na to, že zahradní kompostér musí být v kontaktu s půdou. Ve městě můžete kompostovat i na veřejném prostranství (samozřejmě se souhlasem majitele pozemku). Zajímavou informací pro vás ale určitě bude, že můžete využít podpory města a zažádat si o kompostér pro vaši rodinu nebo komunitu.

Přesně tak to udělala také překladatelka Eva, která bydlí na Praze 3. „V Radničních listech jsem se dočetla, že budou rozdávat kompostéry rodinám/domům, které si o to požádají. Tak jsme sepsali žádost a asi o půl roku později jsme opravdu dostali na dvorek kompostér. V našem domě ho v současnosti využívají 3 rodiny. Není to vlastně nic náročného. Denně dáváme biologický odpad do speciální nádoby, kterou máme z DM drogerie. Do ní používáme ještě papírové kompostovací pytlíky, které se v kompostéru snadno rozloží. Když nádobu naplníme, jednoduše odneseme sáček i s jeho obsahem do kompostu. Máme s tím dobrou zkušenost a ani takto nám v bytě nic nezapáchá,“ vypráví Eva.

Máte chuť zkusit to taky? Zde si můžete podat žádost o kompostér pro svou domácnost nebo celý dům.

Kromě toho existují i další varianty kompostérů, například otočný nebo elektrický. Na balkóně nebo na terase můžete mít otočný kompostér, který už se vyrábí i v zateplené variantě a můžete díky tomu vesele kompostovat i v zimě. Skládá se ze dvou komor – v jedné se už postupně tvoří kompost a druhá zůstává přístupná pro pravidelný přísun nového bioodpadu.

Elektrický kompostér má tu výhodu, že redukce odpadu v něm probíhá velmi rychle. Kompostování v něm probíhá díky účinným mikroorganismům Acidulo, které pracují při vysoké teplotě. Tento způsob zpracování bioodpadu je pro uživatele nenáročný. Jediné, co musíte přístroji zajistit, je permanentní připojení k elektrické síti. Tuto technologii představují kompostéry GreenGood.

Kompostování je mimo jiné zábavou pro celou rodinu. Vytvoříte si díky němu novou komunitu, poznáte spoustu lidí a začnete zase o něco víc přemýšlet o tom, jak naší planetě ulehčit. Jestli na to nechcete být do začátku úplně sami, inspirujte se u těch, kteří už mají s kompostováním více zkušeností a zkuste si najít parťáka na kompostuj.cz.

 

Fotografie: Unsplash.com, kokoza.cz.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose