up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Jak bydlí: Výtvarnice Markéta Jinochová alias (By) Myyna

29.06.2018 / AUTOR: Veronika Foltová

Vzdušný byt s výhledem na celou Prahu.

Výtvarnici Markétu Jinochovou budete mít nejspíše spojenou se značkou By Myyna, kterou před pěti lety založila. Markéta se dříve živila grafikou jako webdesigner, ale od počítačů utekla a začala malovat akvarelem. Její papírenské výrobky těží z obrazů, které namaluje. Můžete si tedy být jisti, že svým nákupem podpoříte ryze českou výrobu a že budete mít doma něco, co moc lidí na světě nemá. Počet jednotlivých výrobků se stále drží na úrovni pár stovek kusů. „Všechno beru do ruky já, znám každý centimetr, jeho historii a u každého produktu přesně vím, kde jsem na něj čerpala inspiraci.“ A vy se s námi pojďte inspirovat do krásného bytu, kde Markéta žije se svým manželem.

Když jsme k Markétě jeli, vzali jsme to metrem do Kobylis a pak kousek autobusem. Jaké ale bylo naše překvapení, když nám Markéta prozradila mnohem krásnější zpáteční cestu. Připadali jsme si najednou jak na prázdninách u babičky. Úzká cesta, dlážděná starými kočičími hlavami, která se klikatila mezi zahrádkami. A během chvilky jsme najednou stáli na zastávce tramvaje. Krásný zážitek, za který moc děkujeme! Ale zpět k bytu... 

Byt je dispozičně řešen jako 3+kk. V prostorné předsíni nás okamžitě uchvátila dekorace na stropě. Očekávali jsme, že to bude výtvor nějakého proslulého designéra, ale Markéta nás vyvedla z omylu. „Kdepak designér, to je klasická Ikea, jen asi už deset let stará (smích)“. Z předsíně vedou dveře do všech místností, včetně záchodu a koupelny. Celý byt působí velmi vzdušně, možná i díky velké terase, ze které je dechberoucí výhled na celou Prahu.

„Mysleli jsme, že se nám ten výhled časem okouká, ale musím popravdě říct, že se neokoukal ani po 10 letech. Navíc je opravdu velká šance, že se tu nic nepostaví, celý ten svah pod námi je chráněná oblast a maximálně se tu pasou nějaká zvířata (smích).“ Bydlet v Praze a koukat na pasoucí se zvěř? No kdo z vás to má, vážení přátelé! 

Kuchyně 

Kuchyně je propojená s obývákem. „Dispozičně to asi bylo zamýšleno jako kuchyňský kout s jídelnou spojený s klasickým obývákem, v kterém bude velká pohovka a televizní stěna. My jsme si to uzpůsobili podle svého a já mám z obýváku v podstatě ateliér.

Obývák/Ateliér

„Mám to tady rozdělené na analogový kout, digitální kout a sklad (smích). Dřív jsem měla ateliér na Letné, ale vlastně jsem se tam vůbec nedokázala soustředit. Občas někdo zašel na kus řeči, nebo nějaký zákazník nakoupit, a já jsem v podstatě nic neudělala. Takže jsem se rozhodla přesunout domů, kde mám klid na práci a mnohem víc se soustředím.

Hodně nás zaujaly tužky a pastelky, které má Markéta na okně a zajímalo nás, jestli je to její vlastní práce. „Bohužel není. Hodně lidí se mě na to ptá a zákazníci by si je moc přáli. Jenže žádná firma mi nechce vyrobit jen omezené množství, chtějí obrovské počty kusů a na ty já bohužel nemám sklad. Všechno svoje zboží mám v policích za těmi bílými roletami. Takže zatím marně hledám a kupuju si tužky cizí. Tyhle jsou většinou z Kaš-mi-daš.

Kdybyste někdo měl továrnu na tužky, hrozně moc se přimlouváme, abyste se s Markétou domluvili na spolupráci. Protože psát tužkou s jejími motivy by bylo skvělé!

Markéta s manželem Martinem jsou velcí cestovatelé. „Každý rok se přes zimu na 3 měsíce sebereme a jedeme někam do tepla. Dřív jsme na střídačku jezdili Asie/Amerika, klasicky s krosnou na zádech, ale postupem času jsme začli být čím dál tim víc pohodlní a chtěli jsme větší komfort (smích). Tak jsem sedla k internetu a začala googlit „nejteplejší místo v Evropě“ a našla Andalusii. A tak jsme vyrazili. Pak jsme Andalusii vystřídali za Valencii a tam se chystáme i letos. Je to krásné město a máte tam od každého trochu. Jak trochu z velkoměsta, tak trochu z přímořské rybářské vesnice.“

Když se podíváte na Markétinu práci, je vám jasné, že inspirace přírodou je u ní opravdu velká. Sama říká, že má nejraději divoké luční kvítí, ale nás nadchly i její malé herbáře, kde má vlepené kytky z cest.

Ložnice

První, co nás v ložnici zaujalo, byl koberec s krávami. „Tenhle koberec jsme přivezli z Antverp. Strašně mě ty krávy baví a nemohla jsem ho tam zkrátka nechat.“ My se nedivíme, koberec bychom brali všema deseti také.

„Koláž z obrazů, kterou máme naproti posteli, jsem nijak zvlášť nerozmýšlela. Zkrátka jsem natloukla hřebíky a rozvěsila obrazy. Je to taková sbírka obrazů a fotek od mých nejbližších. Mám tak pocit, že jsou pořád se mnou.“

Byt Markéty s Martinem na vás ihned zapůsobí klidem a skvělou atmosférou. Když jsme po dvou hodinách odcházeli, byli jsme nabití pozitivní energií. A rozhodně to nebylo jen tím výhledem. Díky za pozvání!

Pokud byste zatoužili po nějakém krásném sešitu nebo zápisníku od Markéty, nejlepší bude, když mrknete k ní na eshop.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

  Fotografie: Za City-Dog.cz Anežka Svobodová

commentkomentáře
Přestat odpovídat
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose