up_icon

Téma

facebook twitter mail

Místní místním: Kde si v Praze můžete dát zadarmo kohoutkovou vodu, odskočit na toaletu či nabít telefon?

22.08.2018 / AUTOR: Stanislav Hampl

Iniciativa, která se snaží změnit svět k lepšímu

Iniciativa MÍSTNÍ MÍSTNÍM se snaží do Prahy přivést svěží francouzský vánek, když podle vzoru iniciativy Le Carillon chce v zapojených podnicích nabízet pro lidi ze sociálně vyloučených skupin služby zdarma. Ty naleznete v různých kavárnách, bistrech a obchodech napříč celou Prahou a další se můžou k iniciativě přidat. Zásady a zapojené podniky naleznete v následujících řádcích.

Život v našem hlavním městě Praze nese svá úskalí a není jednoduchý pro různé skupiny obyvatel. Iniciativa Místní místním klade důraz na pomoc lidem bez domova, ale zároveň nabízí i zajímavé benefity i pro běžné obyvatele města.

V mnohých pražských podnicích je například naprosto běžné, že dostanete zdarma kohoutkovou vodu ke kávě či vínu, nebo prostě jen tak na vyžádání. Stejně tak vás ve většině podniků neodmítnou s použitím jejich toalety v případě nouze. Místní místním na to šli ale ještě více od lesa a pomocí piktogramů, které si spřátelené podniky vylepují na viditelná místa při vstupu, můžete zjistit, jestli vám zde nalijí zdarma vodu, půjčí noviny a časopis či si s obsluhou můžete přátelsky a nezávazně popovídat. Tyto služby určitě ocení nejen sociálně vyloučené skupiny obyvatel, ale i např. důchodci či cizinci při svých toulkách.

Základní cíle projektu MÍSTNÍ MÍSTNÍM

— vytváření sociálních vazeb mezi lidmi bez domova či v nouzi a jejich okolím

— demystifikace bezdomovectví, odstraňování stereotypů a bariér v setkávání různých sociálních vrstev

— budování lokálních komunit a upevňování vztahů v nich

— zapojení občanů do přímé pomoci druhým

Hodnoty, na kterých MÍSTNÍ MÍSTNÍM staví

— nediskriminovat z důvodu státní příslušnosti, genderu, etnického původu, sociální třídy či jakéhokoliv jiného

— otevřenost, komunikativnost

— lidský přístup, založený na vzájemné akceptaci

Jídelna kuchařek bez domova

Jídelna kuchařek bez domova je vegetariánsko-veganská restaurace, kde vám ženy bez domova vaří skvěle obědové menu za příznivé ceny se nachází kousek od metra Anděl. Naleznete tu milou obsluhu a jídlo, které vám projasní den nejen díky své kvalitě, ale hlavně i kvůli tomu, že přispějete na dobrou věc, a to za to stojí. V rámci iniciativy Místní místním nabízejí kohoutkovou vodu, nabití telefonu, využití lékárničky, nabití telefonu, denní tisk, wi-fi, využití toalety, tuzemské hovory a dokonce můžete přijít i jen tak pokecat na kus řeči.

Adresa: Brožíkova 6, Praha 5

Otevírací doba: od 1. 9. 2018 Po–Pá 11:00–17:00

Kavárna Potrvá

Kavárna Potrvá je již po několik let skvělým místem pro sektávání u kávy, kultury a trošky vybraného alkoholu. Kavárna se nachází v dochozí vzdálenosti od metra Hradčanská a můžete si zde užít rozmanitý a barvitý kulturní program, ve kterém se mísí hudba různých žánrů, výtvarné umění i literatura. V projektu Místní místním vám nabídnou tyto služby kohoutkovou vodu, nabití telefonu, využití lékárničky, zalití horkou vodou, ohřátí jídla v mikrovlnce, denní tisk, wi-fi, využití toalety, tuzemské hovory, zaslání dopisu zdarma.

Adresa: Srbská 2, Praha 6

Otevírací doba: Po–Ne 15:00–24:00

Sociální bistro Střecha

Sociální bistro Střecha je příjemný prostor s veganskou kuchyní, kam si můžete zajít užít jejich obědovou nabídku za 100 Kč, stejně jako i menší jídla (hummus a utopenec) či ze stálé nabídky gyros, smažák, či salát z černé čočky. O sobotách zde dokonce nabízejí i brunche. Doražte si užít originální prostor, skvělé jídlo a přispět tak na dobrou věc. V sociálním bistru Střecha můžete požádat o nabití telefonu, kohoutkovou vodu, zalití horkou vodou, ohřátí jídla v mikrovlnce, noviny a časopisy. 

Adresa: Milíčova 471/25, Praha 3

Otevírací doba: Po–So 10:00–23:00

Kavárna Čekárna

Kavárna Čekárnu najdete jen pár metrů od zastávky tramvaje Výtoň a co by kamenem dohodil od jednoho z nejnavštěvovanějších večerních míst – pražské náplavky. Čekárna je známá hlavně díky své malebné zahrádce ve vnitrobloku, kterou návštěvníci ocení hlavně při stále šplahajících teplotách. Zdarma vám zde nabídnou sklenici kohoutkové vody, nabití telefonu, využití toalety a zalití jídla či čaje vroucí vodou.

Adresa: Vratislavova 30/8, Praha 2

Otevírací doba: Po–Pá 8:00–22:00, So 10:00–20:00, Ne 13:00–20:00

Obývák studia Alta

Studio Alta je příjemný multifunkční prostor v pražských Holešovicích, kde se propojuje divadlo s dalšími uměleckými žánry a různými akcemi. Alta se také za dobu svého působení stala skoro až komunitním centrem, kde se setkávají místní obyvatelé. K tomu jim slouží i místní kavárna, kde kromě kávy najdete různé alko i nealko nápoje, polévku a menší jídla. V rámci iniciativy Místní místním nabízejí kohoutkovou vodu, nabití telefonu, využití lékárničky, nabití telefonu, denní tisk, wi-fi, využití toalety, zalití horkou vodou a darování oblečení.

Adresa: U Výstaviště 21, Praha 7

Otevírací doba: Po–Pá 9:00–22:00, So a Ne 15:00–22:00

Přestupní stanice

Přestupní stanice je charitativní obchod na Žižkově a provozuje ho nezisková organizace Přestupní stanice pod heslem „Nová šance věcem i lidem“. Jedná se o obchod s vybraným oblečením, knihami a doplňky. Krámek je zároveň prostorem pro práci, workshopy, debaty a promítání. Organizace se zabývá prací s lidmi bez domova. Zaměstnává je na přechodnou dobu a pomáhá jim vrátit se zpět na pracovní trh a do společnosti. V rámci projektu Místní místním tak nabízí kohoutkovou vodu, nabití telefonu, zalití horkou vodou, ohřátí jídla v mikrovlnce, darování oblečení a darování drogerie. 

Adresa: Chelčického 17, Praha 3

Otevírací doba: Út–So 12:00–20:00

 

Navštívili jste už některý z podniků, které můžete vidět v našem článku? Napište nám do komentářů, který se vám zatím líbil nejvíce. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: www.facebook.com/mistnimistnim/www.facebook.com/jidelnakbd/www.facebook.com/POTRVA/www.facebook.com/SDStrecha/, www.facebook.com/kavarnacekarna, www.facebook.com/studioalta.cz/, www.facebook.com/prestupnistanice/

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose