up_icon

Téma

facebook twitter mail

Hledáte návod na štěstí? Udělejte si doma pravé hygge

30.12.2018 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Žijte šťastně jako Dánové!

Hygge. Slovo, které hýbe celým světem. Hygge jako jedna z možných odpovědí na to, proč patří Dánsko mezi nejšťastnější země na světě. Hygge je prostě šťastný způsob života. Pokud hledáte klíč ke spokojenosti a chcete si svou domácnost zařídit podle této životní filozofie, čtěte dál. 

Co je vlastně HYGGE?

Hyg, Hýge, Hygé? Není zase tak důležité, jak budete „hygge“ vyslovovat. Těžší je přesně vysvětlit, o co se jedná. Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a autor bestselleru Hygge  Prostě šťastný způsob života, říká, že je to, jako kdybyste chtěli vědět, jak se vyslovuje nějaká emoce. „Emoci nepíšete, emoci cítíte.“ (A. A. Milne, Medvídek Pú)

Někdo hygge popisuje jako „umění vytvářet sounaležitost“, „útulno na duši“, „schopnost hodit starosti za hlavu“ nebo „hledání všeho, co nás uklidňuje“. 

Hygge je, když venku prší, ale vy sedíte uvnitř, máte na sobě tlustý svetr a vlněné ponožky a říkáte si, jak je vám doma krásně.

Hygge je horká čokoláda v posteli. Hygge je, když zapálíte svíčky, zabalíte se do deky a čtete si knížku ve svém milovaném křesle. Hygge je pocit bezpečí, útulna a důvěry. „Je to atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to pocit domova,“ popisuje hygge Meik Wiking ve své knize.

Možná se může zdát, že je hygge záležitostí pro introverty, ale opak je pravdou. Pospolitost je jednou z nejdůležitějších bodů, jak docílit správného hygge. Když se zamyslíte nad tím, kdy jste byli naposledy opravdu šťastní, ve většině případů si každý z nás vybaví okamžiky s rodinou, s přáteli nebo s partnerem. Hygge je, když jedete s partou přátel na hory a po celém dnu na svahu se vrátíte na chatu, zapálíte oheň v krbu, usrkáváte horký čaj a hrajete Člověče, nezlob se. 

Jak si udělat HYGGE u vás doma?

Hlavním sídlem hygge je váš domov. Na otázku „kde zažíváte nejvíce hygge“, odpovídá až 71 % Dánů, že je to doma. Chcete si zútulnit byt a udělat ho víc „hyggelig“? Tyto kousky by ve vašem hygge bytě neměly chybět:

Hyggekrog 

Hyggekrog neboli váš vlastní hygge koutek. Pro někoho to je sezení plné polštářů v okenním výklenku, pro někoho jiného to je pohodlný ušák. Hlavní je, aby vám v něm bylo dobře. Váš hyggekrog si můžete zařídit zcela podle sebe. Ideálně by měl zahrnovat deku, do které se můžete zachumlat, jemné světlo, případně také odkládací stolek na knížku, hrnek s čajem nebo skleničku vína. 

Svíčky a hřejivé světlo

Bez svíček není hygge. Až 85 % Dánů si v souvislosti s filozofií hygge jako první vybaví právě svíčky a 28 % Dánů je zapaluje každý den v roce! Svit svíček má svoje jedinečné kouzlo, o kterém všichni víme už dávno. Zapalování svíček jsme měli odjakživa spojené s navozováním příjemné atmosféry. A to jsme ještě o existenci hygge neměli žádné tušení. „Uděláme si večer romantiku“ pro většinu z nás znamená „zapálíme si svíčky a dáme si víno“. 

Hřejivé světlo vám ale nemusí vykouzlit jenom svíčky. Lampy jsou dalším důležitým prvkem hygge domácnosti. Základním pravidlem ale je, že čím nižší je teplota zdroje, tím více je to hygge. „Zářivky mají 5 000 K (kelvinů), západ slunce, plameny hořícího dřeva a svíčky dosahují kolem 1 800 K, Tohle je ideální hygge bod,“ říká Meik Wiking. Co se osvětlení týče, myslete strategicky. Místo jednoho lustru na stropě si raději pořiďte několik menších lamp, které rozmístíte po pokoji a vytvoříte tak menší ostrůvky světla

Dřevo a další kousky přírody

Možná je to tou krásnou vůní, ale dřevěné věci mají svoje kouzlo. Možná je to nějakou skrytou touhou po návratu k našim kořenům. Do doby, kdy ještě svět nebyl zahlcený plasty a nekvalitními výrobky, ale dřevo je velice hygge. Pořiďte si domů nějaký dřevěný doplněk, ať už je to kuchyňské prkénko, pepřenka a slánka, stolička, kterou použijete místo nočního stolku, designové hodiny nebo třebo dřevěný ptáček, kterým zútulníte svůj hyggekrog. Kromě dřeva mají zelenou jakékoliv další kousky přírody. Listy, plody, větvičky, kožešiny, květiny nebo oblázky

Knihy

Knížky v knihovně, na policích nebo vyskládané do komínků vedle křesla či postele. Správné hygge je spojené také s relaxem, který představuje chvilka strávená ve společnosti dobré knihy. Je jen na vás, jaký žánr si vyberete, ale čtení je prostě hygge. Čtěte si sami, čtěte svým dětem nebo s partnerem navzájem. 

TIP: Úlovky z bazarů jsou teď v kurzu a mimo jiné jsou považovány za velmi hyggeligt. Takové kousky mají svou historii, svůj vlastní příběh, a právě tento závoj nostalgie je dělá ještě přitažlivějšími. Proto není nad objevování pokladů v knižních antikvariátech.

Keramika

Oblíbený hrnek od babičky, krásná čajová konvice, miska, ze které každý den snídáte svou ovesnou kaši – to vše je hygge. Hygge je o maličkostech, bez kterých si svůj život neumíte představit. O věcech, které vám kdykoliv vykouzlí spokojený výraz na tváři.

Deky a polštáře

Žádná hygge domácnost se neobejde bez polštářů a dek (zejména pak s příchodem podzimu a chladnějších dnů). Už ze samé podstaty v nás tyto doplňky vyvolávají pocit pohodlí, klidu a bezpečí. Tak se zachumlejte, uvelebte se, vypusťte z hlavy všechen stres, udělejte si čaj, ukrojte si kousek ještě teplého koláče (protože dorty, sladké pečivo, čokoláda a další podobné hříchy jsou naprosto hygge!) a žijte na chvíli jen daným okamžikem.

 Už tedy víte, co je hygge a jak ho doma snadno vykouzlit. Dánové vytváří hygge i pomocí hřejivých pastelových barev, takže se jich nebojte a pořiďte si domů některý z kvalitních a nadčasových kousků skandinávských značek.

Co je hygge pro vás? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů.

 

   Fotografie: city-dog.cz.

Zdroj informací: Hygge – Prostě šťastný způsob života, Meik Wiking

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose