up_icon

Téma

facebook twitter mail

Hurá na jahody a na třešně! Samosběr začíná, poradíme vám, kam na ně

03.06.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Jsou sladké, šťavnaté a zdravé – a nejlepší jsou vlastnoručně natrhané!

V polích se to červená, na stromech růžoví, slaďounké jahody už jsou k mání a třešně budou co nevidět! Nejlepší jsou čerstvě utržené, to se přímo rozplývají na jazyku. A pak je tu bublanina, marmeláda či kynuté knedlíky, na to vše a mnohé další dobroty se rudé plody plné sladké šťávy náramně hodí. Pokud si nechcete kupovat ty drahé a „kdovíodkud” v supermarketech, můžete se pro jahody či třešně vypravit sami a natrhat si je přímo na poli či v sadu. Míst, kde si jich můžete nabrat co hrdlo ráčí pouze za malý poplatek, je nejen v Praze a okolí spousta. A dokonce i takových, kde je ovoce k mání úplně ZADARMO!

Jak to funguje?

Samosběry nabízejí jak velké farmy, tak menší soukromníci, na jejichž nabídku narazíte i v běžné internetové inzerci, takže je dobré sledovat web těsně předtím, než se vydáte trhat – zjistíte tak i aktuální stav, aby nebylo náhodou vysbíráno! Největší zájem je během červnových víkendů, proto se vyplatí udělat si pokud možno volno ve všední den, kdy je sběračů méně. Dobré je taky přijít včas, plantáže bývají otevřeny už od brzkých ranních hodin, a přestože se obvykle zavírá až k večeru, platí, že konec sběru určuje majitel v závislosti na množství příchozích a počasí.

Musíte na chvíli ohnout záda a vynaložit něco málo energie při práci. Ale stojí to za to! Na jahodových farmách seženete ovoce nejen levnější než to na pultech obchodů, ale navíc můžete nejdřív ochutnat, takže víte, co sbíráte. „Domácí” jahody jsou chutnější a šťavnatější, trhané až ve chvíli, kdy jsou zcela zralé. Těm z dovozu chybí typická chuť, protože jsou to speciálně šlechtěné odolné odrůdy, které musí hlavně vydržet mnohakilometrový transport.

V Praze si můžete nasbírat jahody v Kunraticích a Uhříněvsi. Cena se pohybuje mezi 42 a 55 korunami za kilogram, což je zhruba polovina oproti ceně v obchodech. Do nějakých padesáti kilometrů od metropole jsou ale další lokality s jahodovými plantážemi, které jsou sběračům k dispozici, třeba v Sedlčánkách, Bříství, Vraňanech, Chmelišti, či u Starého Kolína.

JAHODY

Samosběr v Praze:

Schwenk Jahody Uhříněves

mezi ul. Bečovská a Podleským rybníkem

Plantáž se rozkládá na desetihektarovém pozemku na okraji Prahy mezi Uhříněvsí a Dubčí. Sazenice jahod jsou vysázeny ve zhruba čtyřicet centimetrů vysokých řádcích. Na poli rostou odrůdy SONATA, EL SANTA, francouzská DAR SELECT a ELIANI. Kombinace raných a pozdních odrůd zajišťuje sběr od konce květnových dnů zhruba do začátku prázdnin. U plantáže je velký prostor na zaparkování, sběr je rychlý a čistý, vyvýšené řádky velmi ocení vaše záda a díky slámě v uličkách můžete sbírat i v pantoflích. Samosběr je již v plném proudu, otevřeno je denně od 8 do 20 hod.

Cena: 60 Kč/kg

schwenk-jahody.cz

 

Kunratické jahody Václav Jakoubek

Kunratice, mezi Vídeňskou ulicí a Nad Rybníčky

Samosběry se konají ve vypsané dny (sledujte web), data se vyhlašují vždy předem. Samosběr se koná pokaždé od 7 hod ráno, i za deštivého počasí. Při vstupu na pole se skládá záloha 100 Kč za každou dospělou osobu, je zapotřebí přinést si vlastní nádoby. Jahody jsou čisté a určené k jakémukoli domácímu zpracování. Meziřady jsou podložené slamou jako koberec. Pěstované odrůdy jsou převážně Korona, dále Elsanta a v malém množství Dukát, Polka, Elvíra.

kunratickejahody.cz

 

Václav Macháček – Kunratické jahody

Kunratice, ul. K Šeberáku

Samosběr začne v nejbližších dnech.

kunraticke-jahody.cz

 

Jahodárny v okolí Prahy

Jahodárna Hanč Vraňany

Vraňany 230, 12 km od Kralup nad Vltavou

Cesta je značena od sjezdu z dálnice D8 exit 18 Nová Ves, dále po silnici 16, vlakem směr Děčín, zastávka Mlčechvosty, cca 400 m. První letošní samosběr jahod tu už proběhl v pondělí 27. května, další 3. června. Sledujte aktuální info o dalších termínech., sběr je možný do vlastních nádob i do prodávaných košíků.

Cena: 55 Kč/kg

jahodarna-vranany.cz

 

Ovocné sady Bříství

Bříství-Křečhoř 18 (okres Kolín)

Samosběr zahájil 4. června. Jahodové pole bude otevřené každý den 7–20 hod.

Cena: 49,- Kč/kg

bristvi.cz

 

Sedlčánky, zahradnictví Albaflor

Ke křížku 1, Sedlčánky, 25088

Aktuálně se ještě čeká na dozrání plodů.

Cena: 49 Kč/kg.

albaflor.eu

 

Starý Kolín

Na Kačina 235, Starý Kolín

Jahodárna firmy Baše a spol. s.r.o. se nachází v obci Starý Kolín a i letos nabízí svoje Starokolínské jahody, kterým byl udělen certifikát „Regionální produkt Polabí“. Samosběr probíhá v lokalitě U čerpačky. K dispozici jsou určeny všechny pěstované odrůdy: Darselekt, Elsanta, Honeyoe a Rumba. Samosběr začíná 8. června.

Cena: 50,- Kč/kg

starokolinskejahody.cz

 

Jahodárna Oskořínek

Novodvorská ul., Oskořínek

Jahodárna byla založena v roce 2004, od roku 2007 se specializuje na samosběr jahod. Letos bude probíhat především na novém poli, a to za starou jahodárnou směr Nový Dvůr, kde je připravené i nové parkoviště. Bohužel jich bude asi méně, část nových jahod i přes nakrytí zmrzla. V omezeném rozsahu jsou k dispozici každý den čerstvé vlastní jahody v 0,5kg vaničkách; větší množství rezervujte předem – objednávky natrhaných jahod, cena 80,- kč/kg, volejte: 603 861 092. Začátek samosběru bude ohlášen 6 června večer.

Cena: 44,- Kč/kg

jahody-oskorinek.unas.cz

 

Berry servis

Břežany

Sezóna samosběru jahod v Břežanech II začala 3. června. Sbírat je možno do vlastních nádob nebo je lze zakoupit přímo na poli. Děti pouze v doprovodu dospělé osoby.

Cena: 55kč/kg

berryservis.cz

 

Samosběr Zdice

Začátek sklizně bude upřesněn mezi 3. a 7. červnem. Otevřeno: ÚT, ČT 15:30-18 h, SO 8–12 h, termíny se mohou měnit podle počasí a dozrávání.

Cena: 44 kč/kg

samosber-zdice.cz

 

TŘEŠNĚ 

I třešně už začínají pomalu dozrávat, ještě týden či dva a budou k nakousnutí! A stejně jako v případě jahod je můžete mít levněji, když si je natrháte sami. Jsou červené, sladké – a když jsou zadarmo, je to dokonalost sama! Na rozdíl od jahod totiž stromů obalených třešněmi rostou všude kolem – v Praze je 36 ovocných sadů, které patří městu a kdokoli si v nich může natrhat ovoce, co hrdlo ráčí. Je tu i několik zaniklých zahrádkářských kolonií, kde si rovněž můžete bez obav nabrat ovoce na koláč, kompot či marmeládu. Desítky vzrostlých třešní jen čekají, až je někdo otrhá v Branické třešňovce, u Dolních Měcholup, ve vysočanském parku Třešňovka či přírodním parku Smetanka – jen co se jejich koruny rozzáří červení, hurá na ně! S pátráním po tom správném stromku k očesání vám pomůže populární web na-ovoce.cz iniciativy Na ovoce. Ta pořádá od soboty 15. června do úterý 18. června už druhé Třešňobraní na Vrchu Třešňovka v Hrdlořezích, který patří mezi volně přístupné ovocné sady v majetku hlavního města Prahy. Dříve sloužil jako pastvina a na počátku 20. století plnil funkci vojenského cvičiště. Sad tady byl založen mezi světovými válkami, přičemž největší slávy dosáhl ve 2. polovině minulého století. Postupně zarůstající a opuštěný sad se v roce 2015 dočkal obnovy. Na Třešňobraní se můžete těšit na komentovanou vycházku, přednášku, tvořivé dílničky, a hlavně spoustu sladkého ovoce, které všichni zúčastnění společně promění v lahodný mošt. Podobná třešňová slavnost se chystá 12. června v Trmalově vile na Praze 10. Tady vás čeká ochutnávka třešňových koláčů a výroba třešňové marmelády.

Taky můžete opustit velkoměsto, abyste jen kousíček za jeho hranicemi objevili venkovský svět, který spojuje prastarou sousedskou důvěru s moderní technikou. Někteří ovocnáři vás totiž nechají, abyste očesali jejich úrodu, sklizeň si odvezli domů a teprve pak zaplatili peníze převodem na elektronický bankovní účet. Třeba pan inženýr Jan Matoušek, který hospodaří nedaleko Kolína. Samosběr třešní probíhá nejvíc kolem Hradce Králové nebo v „Zahradě jižních Čech”, ale i kolem Prahy je pár pěkných sadů. Ovocnáři bývají ochotní a ceny začínají na pouhých 30 Kč za kilogram!

Třešňové sady u Prahy

přímo v Praze: Třešňový sad Hájecká (Hostivař)

Bohouňovice (okres Kolín) – Ing. Jan Matoušek, 737 826 047, samosbe[email protected]

SAD s.r.o. (okres Mělník, Cítov) – Irena Letiy, 739 679 919, [email protected]

 

Fotografie: city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose