up_icon

Téma

facebook twitter mail

Hrajeme do oken. Koncerty pro sousedy i seniory budou pokračovat

28.05.2020 / AUTOR: Tereza Peřinová

Karanténa a omezení společenského života přinesly i několik zajímavých pozitiv. Je mezi nimi také řada počinů podporujících kulturu a komunitní život, jako například iniciativa Hrajeme do oken, která v Praze realizovala už více než 50 koncertů.

ZDROJ: Greta Blumajerová, Jakub Červenka

Karanténa a omezení společenského života přinesly i několik zajímavých pozitiv. Je mezi nimi také řada počinů podporujících kulturu a komunitní život, jako například iniciativa Hrajeme do oken, která v Praze realizovala už více než 50 koncertů. Projekt propojil hudebníky, kteří neměli v karanténě pro koho hrát, s publikem, které trávilo svůj čas doma.

Sociální izolace se znásobila především u starších lidí. Organizátoři proto přinesli téměř 30 vystoupení také pod okna domovů pro seniory. Hudebníci jim v bezpečné vzdálenosti udělali radost např. cimbálovou muzikou, klasikou nebo šlágry z poválečných let. Několik koncertů se odehrálo také pod okny nemocnic a dětských domovů. Ohlasy, které zazněly, byly pozitivní, většina posluchačů ale byla naprosto nadšená.

I poté, co se karanténa uvolnila, běží koncerty dál. Hraní pro seniory podporuje i nadále Nadace Krása pomoci. Nejbližší vystoupení připravuje na středu 3. června Ondřej Gregor Brzobohatý.

Stejně tak sousedé se mohou domluvit a uspořádat ve svém vnitrobloku koncert oblíbené kapely. Na webu Hrajeme do oken o něj mohou zažádat a organizátoři pak koncert připraví spolu s hudebníky, kteří se do projektu hlásí. Podporu vyjádřili kapely a interpreti jako Zrní, The Brownies, Katarzia, Tereza Černochová, Jan Burian, Juventus Collegium FOK, Clarinet Factory, v jednání jsou také koncerty s Michalem Pavlíčkem nebo Načevou.

Jeden ze sousedských koncertů se uskutečnil ve vnitrobloku domů na Náměstí Jiřího z Lobkovic v Praze 3. Pro sousedy jej zorganizovala Linda a svůj zážitek pro nás shrnula takto:

„Myšlenka uspořádat v našem vnitrobloku koncert vznikla úplnou náhodou. Našla jsem na webu sousede.cz článek o projektu „Hrajeme do oken“. Nápad, se kterým projekt přichází, je tak dobrý a nosný, že z mého pohledu nemůže nikoho nechat chladným. Spojuje totiž několik úžasných rovin: uspořádáním koncertu pomůžete hudebníkům, zároveň uděláte radost sobě, sousedům, které již znáte, sousedům, které ještě neznáte, a k tomu vám zbyde dobrý pocit. Ten mi přetrvává už několik dní.

Disponujeme malebným vnitroblokem a máme neuvěřitelné štěstí, že v našem domě žijí skvělí lidé, kteří smýšlejí podobně a vzájemně si pomáhají. Díky této unikátní kombinaci jsme během 10 dnů vybrali potřebné prostředky a za další 4 dny měli dohodnutý koncert.

Vystoupení Clarinet Factory bylo dokonalé jak hudebně, tak i lidsky. Atmosféra, která během něj vznikla, byla vážně dojemná. Kapela totiž hrála po dlouhé době pro živé publikum. My sousedé jsme se po dlouhé době mohli setkat, lidé ve vnitrobloku obsadili své balkony či okna, a idea projektu se tím perfektně naplnila.“

   Fotografie: Greta Blumajerová, Jakub Červenka

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose