up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Dvanáct milionů příběhů. Tolik jich vměstnal René Nekuda do své nové knihy Příběhostroj

20.03.2019 / AUTOR: Stanislav Hampl

Vydejte se na cestu do hlubin své fantazie s jedinečnou kreativní knihou.

René Nekuda již několik let působí jako lektor tvůrčího psaní. V nakladatelství Labyrint minulý čtvrtek vyšla jeho další kniha plná kreativního obsahu, podporující představivost a tvůrčí přístup k příběhům. Vstupte s knihou Příběhostroj do říše fantazie.

Ze společně práce Reného Nekudy (se kterým jsme už před rokem dělali rozsáhlý rozhovor zde) a tvůrců časopisu Raketa z nakladatelství Labyrint vznikla kniha Příběhostroj, neboli generátor příběhů. Otevírá dětem i dospělým dveře do světa, kde je možné úplně všechno. Originálně zpracovaná kniha rozvíjí čtenářskou gramotnost, kreativitu, obrazotvornost a tříbí schopnosti vypravěče. Psát, lepit i kreslit do knihy je dovoleno.

Reného už v podstatě, i přes jeho nízký věk, můžeme považovat za matadora ve svém oboru. Jeho kurzy jsou stále vyprodané, často s nimi objíždí i roztodivné kouty naší republiky a má na kontě již několik knih, které rozvíjí kreativní schopnosti čtenáře (naposledy Kreativní zápisník).

Proto by mě René zajímalo, jak moc tvůrčí psaní ovlivňuje tvůj život?

Tvůrčí psaní mě provází asi od vysoké školy, kdy jsem ho začal studovat. Od 19 let nedělám nic jiného, než že se zabývám tvůrčím psaním. Rád zkoumám zákonitosti příběhů a fascinuje mě, jak a kde všude na nás příběhy působí. No a pak mě baví v lidech probouzet kreativitu. O tom je třeba má nejnovější kniha Příběhostroj.

Dalo by se říct, že knížek pro děti vzniká v Čechách poměrně dost. V čem je ale tvoje knížka jiná? Je cílená pouze na děti?

My jsme se s nakladatelem shodli, že existují knihy pro děti, a pak existují knihy pro dospělé. Ale málo z nich je pro děti a dospělé zároveň. Příběhostroj by měl trénovat kreativní myšlení a nejen dětskou tvořivost. Ale hlavně je o vypravování a sdílení příběhů – ať už mezi dětmi a rodiči či prarodiči, mezi sourozenci, kamarády nebo klidně i vzdálenými příbuznými. Obsahuje mimo jiné generátor příběhů s neuvěřitelným množstvím unikátních kombinací – těch je tam hned 12 milionů – takže o nápady v něm opravdu není nouze.

Tvoje nová knížka Příběhostroj je založená hodně na vizuálním a originálním grafickém zpracování. Jak vznikalo její pojetí a kdo se na něm podílel?

No jasně, bez čtyř úžasně talentovaných ilustrátorek by kniha nevznikla. Vrhly se na ni Aneta Františka Holasová, Tereza Lukešová, Johana Švejdíková a Marie Urbánková. A protože je členěna do čtyř úrovní podle obtížnosti, každou tuto část ztvárnila jedna výtvarnice. Všechny ode mě dostaly podrobné instrukce, protože mnohdy je obrázek provázaný přímo s textem. Musím říct, že ta jejich stylová pestrost knize jenom prospívá. A myslím, že se jim to hodně povedlo! (smích)

Nicméně to, že se o Příběhostroji mluví jako o „novém levelu interaktivity v dětských knihách“ mi dělá velkou radost. Prostě jsem chtěl vytvořit něco nového, co bude velmi přirozeně bavit děti i dospělé a co by se postaralo o hezké vzpomínky na nejedno dětství.

Co máš v plánu do budoucna? Jaká další kniha přibude do knihovničky tvých obdivovatelů?

Jéje, můj plán je jasně daný – na dvou knihách se již pracuje a třetí je už taky vymyšlená a jen čeká, až na ni přijde řada. Ale co to bude, to neprozradím. Jenom to, že každá je jiná a všechny budou tzv. „z úplně jiného soudku“.

S tvojí novou knihou si čtenáři užijí spousty zábavy, která se jen tak nevyčerpá. Jak moc chybí českému trhu s knihami takovéto interaktivní knihy, jako je Příběhostroj?

Osobně interaktivitu miluju, takže mně chybí hodně. Chytrých a dobře udělaných knížek je na českém trhu podle mě málo, zejména od našich domácích autorů. Takže mám fakt velkou radost, že si tento titul nakladatelství Labyrint tak moc vymazlilo. Ale rozumím tomu, že ne každý je nakloněn hraní si se slovy a vymýšlení nových příběhů, takže po takových knihách asi není taková poptávka. Nicméně to, že se o Příběhostroji mluví jako o „novém levelu interaktivity v dětských knihách“ mi dělá velkou radost. Byl to můj záměr. Prostě jsem chtěl vytvořit něco nového, co bude velmi přirozeně bavit děti i dospělé a co by se postaralo o hezké vzpomínky na nejedno dětství.

 

   Fotografie: Tomáš Vodňanský pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose