up_icon

Téma

facebook twitter mail

Dovolená v běžeckých botách. Chorvatsko začalo certifikovat run friendly hotely

02.08.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Vyhněte se kondiční sebevraždě a pro svou dovolenou si vyberte run friendly hotely.

V září jedeme s manželem k moři, jenže já minimálně třikrát týdně ráno běhám, psala mi nedávno známá. Nedokážu si představit, že dva týdny vynechám, to by byla kondiční sebevražda, pokračovala. Hrozící manželská krize kvůli dovolené byla rychle zažehnána. Vybrali hotel označovaný jako run friendly.

Že jste o tom nikdy neslyšeli? Zatímco ubytování vstřícné k dětem či domácím mazlíčkům je velkým hitem už několik let, hotely uzpůsobené nadšencům běhání se v Evropě začínají teprve prosazovat.

Brzo ráno vyběhnete zdolat pár vrcholků s úchvatným výhledem. Anebo si zaběhnete na zcela prázdnou pláž, následuje odpočinek ve stínu olivových hájů či piniových lesů. Představujete si ten balzám na duši? To ale není všechno. K tomu totiž můžete mít hotelový servis runholikům na míru.

Speciální menu doporučené před běháním i po běhu. Na recepci ovoce nebo voda s označením only for runners, v hotelové lobby půjčovna a obchod s běžeckou obuví v jednom. Konzultace fyzioterapeuta v ceně, speciální masáže za příplatek. A především detailní běžecký program ve všech variantách náročnosti, které si jen dokážete představit.

Pokud je tedy pro vás povalování na pláži noční můrou, nezoufejte. Svého oblíbeného sportu se na dovolené nemusíte vzdát. Poradíme vám, kde si parádně zaběháte. A už nemusíte před zaplacením zálohy na dovolenou projíždět na google mapách okolí hotelu, abyste obhlédli místa na běhání. Ani nemusíte plánovat destinaci a termín podle toho, že se tou dobou běží někde v okolí maraton.

Tři sportovní boty

Letos v květnu získal certifikát Run Friendly chorvatský hotel Vitality Hotel Punta, který se nachází na ostrově Lošinj. Ostrov tvoří součást Kvarnerského souostroví, svou rozlohou se neřadí mezi největší chorvatské ostrovy, ale běžci ho milují. Nabízí mnoho atraktivních závodních i rekreačních stezek pro všechny běžecké schopnosti v krásné krajině s výhledem na moře a krásné zátoky.

Hotel prý splnil všechny nezbytné standardy procesu certifikace a dostal nejvyšší možnou kategorizaci. Podobně jako Zdeněk Pohlreich označoval v kuchařské televizní show dobré hospodské hvězdičkami, tady se označuje sportovní botou. A Punta získala hned tři boty, tedy maximum.

Hodně lidí, co tvrdě pracuje a dře během roku, se chce o dovolené zničit běháním.

Hosté mají nárok na balíček, který zahrnuje kvalitní běžecké tričko, odměnu za běžecké stopy po hotelu, propracovanou mapu závodních tratí, běžecké zájezdy pro začátečníky až po ty, kteří vyžadují pokročilé programy. Součástí je zdravé jídlo a pití v minibaru, vyvážené běžecké menu v hotelové restauraci, energetické bary nebo speciální masážní programy.

Slyším o tom poprvé, před patnácti roky, když jsme ještě běhali štafetu vedoucí ze Stříbra do Dinkelsbühlu v Německu, jsme tehdy spali v obdobném hotelu pro cyklisty. Tehdy mě napadlo, že by bylo super, kdyby někdy něco podobného fungovalo i pro běžce. V pohodě by se pak dal přeběhnout celý stát nebo Evropa. Tak jestli v nabídce těch, co pro běžce už fungují, tak super,” říká ultramaratonec, propagátor a trenér běhu a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil.

Certifikační proces začala už loni dělat organizace Run Croatia a to ve spolupráci s chorvatskou centrálou pro podporu turistického ruchu. „Zahájením certifikačního projektu Run Friendly jsme se snažili poskytnout hotelům i běžcům přidanou hodnotu, protože chápeme, že tento aktivní životní styl a aktivní dovolená je mezinárodní trend,“ vysvětluje Berislav Sokač z Run Croatia. Vitality Hotel Punta patří k několika málo chorvatským hotelů, které jsou držiteli tohoto ocenění.

Loni tuto certifikaci získal jako první v Chorvatsku luxusní hotel Westin Zagreb. Westin se nachází přímo v centru Záhřebu, který sice neleží přímo u moře jako Punta, ale k moři to není daleko a trasy v okolí, které doporučuje, stojí za to. Najdete tu například večerní trasu, když chcete běhat za tmy. Anebo romantickou trasu s názvem The romantic green root, která má sedm kilometrů, je pro středně náročné běžce a běžíte nádhernou zelení.

V běžecké komunitě je Westin znám zejména kvůli pořádání charitativního běhu na podporu lidí s cukrovkou. Každý rok na podzim se na tuto akci sjíždějí běžci z devětadvaceti zemí.

Hotely uzpůsobené běžcům byly až dosud doménou exotických zemí jako jsou jižní Afrika, Keňa, Bolívie nebo Kolumbie. „To jsou místa, kde jsou vyšší nadmořské výšky a kde trénují maratonci. Tam vznikají tyto hotely, co se specializují na pobyty hostů, co běhají, dlouhodobě. Takže je to trend, který už trvá delší dobu, ale v Evropě je to novinka. A teprve to všechno vzniká,” tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.

Má to logiku, každá aktivita, která se rozšíří do nějakého počtu lidí, se může stát dobrým marketingovým tahem pro hotely, které se této aktivitě mohou přizpůsobit. Zvlášť když je v lokalitě, která vede k běžeckým trasám, lidé nemusí nikam popojíždět,” dodává.

Do Chorvatska každý rok zamíří skoro milion Čechů a počet těch, kteří chtějí v této oblíbené dovolenkové destinaci běhat svižně roste, tvrdí Papež.

Chorvatsko ale není jedinou destinací, kterou běžci milují a kde vznikají running friendly hotely. Malebná scenérie, mírné teploty po celý rok a běhumilné obyvatelstvo, to jsou tři hlavní důvody, proč se často vyhledávaným místem pro rekreační běžce i profesionály staly už dávno i Kanárské ostrovy. A hoteliéři to dobře vědí. Sportovci nedají dopustit na netypické terény jako jsou sopečné hřebeny, stepi či pláže v kombinaci s lesy a zpevněnými cestami.

Vyběhnout můžete třeba na nejvyšší vrchol Španělska na Tenerife nebo zkuste zdolat písečné duny u Maspalomas na ostrově Gran Canaria, radí například jeden z běžeckých průvodců.

Podle odhadů prý běhá každý sedmý Čech. A tito lidé chtějí běhat i na dovolené, říká Papež. „To je trend, který je poslední tři roky neskutečný. Hodně lidí, co tvrdě pracuje a dře během roku, se chce ještě zničit běháním o dovolené,” uzavírá Papež.

 

Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose