up_icon

Téma

facebook twitter mail

Dole jaro, nahoře bílo. Na ledovcích se lyžuje až do léta – který je nejblíž, největší, nejlevnější?

13.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Slunce nad hlavou a křupavý sníh pod nohama, co víc si přát?

Většina z nás už vytáhla plavky a nemůže se dočkat dovolené u vody – jsou ovšem tací, kterým léto nic neříká. Naštěstí pro ně existují místa, kde zima nikdy nekončí. Ať si ti dole užívají zeleně a jásavých barev jara, milovník zimních sportů nepřestává toužit po běloskvoucím světě zasněžených horských plání. A přesně takové nabízejí alpské ledovce, ve výškách kolem 3000 m.n.m. se dá lyžovat mnohdy i v létě. V údolí cinkají zvonce krav na pastvě a lidé se potí i v tričku, zato nahoře pod samými vrcholky věčně zmrzlých horských masivů je příjemně. V Alpách zkrátka radovánky na sněhu nemají konce!

Královstvím ledovců je bezesporu Rakousko. Pitztal, Sölden, Stubai, Hintertux či Kaprun jsou notoricky známá jména. Své letní říše sněhu a ledu mají ale i Švýcarsko či Francie, jen je to tam od nás o trochu dál. Ať už jste fanoušek rychlosti a milovník vyžehlených sjezdovek, lyžařský šílenec krotící nedotčená sněhová pole nebo jednoduše hledáte místo, kam vzít rodinu, ten „svůj“ ledovec si najde každý.

Nejoblíbenější

Kaprun/Kitzsteinhorn

z Prahy 560 km – 5, 5 hod jízdy autem

Kaprun je relativně blízko a lyžování je tu bezvadné, proto je Kitzsteinhorn, který se nad slavným alpským lyžařským střediskem tyčí, dlouhodobě nejoblíbenějším ledovcem českých lyžařů. Nejrychlejší trasa sem vede přes Mnichov, i když mnozí volí variantu přes Salzburg. Kitzsteinhorn nabízí lyžařské vyžití i během léta, při dobrých podmínkách se dá od 3000 do 2000 m.n.m. jezdit na 40 kilometrech sjezdových tratí, z nichž téměř polovina jsou tratě středně obtížné. Kromě sjezdů je tu i snowpark s osmi jumpy a dvanácti jiby. Po letní lyžovačce si můžete odpočinout v Ice Areně, ať už na sněhové pláži, v iglú nebo v ledovém baru. Vleky na Kitzsteinhornu jsou v provozu do 2. června a poté od 29. června do 21. července v letním omezeném režimu na Magnetköpfllift.

Ceny skipassu:

Dospělý – 45 Eur

Mládež (2001–2003) – 33 Eur

Děti (2004–2013) – 22 Eur

Celoroční

Hintertux

z Prahy 560 km  necelých 6 hod jízdy autem

Hintertuxský ledovec je jediný rakouský celoroční lyžařský resort, který nabízí vyznavačům zimních sportů 365 dní v roce perfektně upravené sjezdovky se zárukou sněhu, i v parném létě pěkných 20 kilometrů, v ideálních podmínkách o nějakých 60 víc. Navíc je to od nás nejbližší tyrolský ledovec, pokud kolem Mnichova nejsou zácpy, cesta může být dokonce o chlup kratší než na Kaprun. Tux nabízí tratě různých obtížností, dokonce i velmi strmé a náročné svahy, kterými je ostatně proslulý. Říká se, že je tady vůbec nejstrmější lyžování v Rakousku. Hintertux je rájem snowboardistů, také se zde mohou pochlubit nejvyšší U-rampou v Evropě. Lákadlem je určitě i vyhlášené Aprés ski. Směrem vzhůru vás dopraví 10 lanovek, přičemž Gletscherbus 3 s kabinkami pro 24 osob přepraví za hodinu až 3000 lidí. Pohodlnou dopravu z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit na úpatí ledovce nabízí celoročně bezplatný Tuxer Sportbus. Letní lyžařská sezóna je od 11. května do 12. října. Ve zdejší vysokoalpské oblasti na vás kromě sněhu na sjezdovkách čeká spousta stezek pro horská kola i pěších turistických cest, jeskyně Spannagelhöhle a ledovcová trhlina s přírodním ledovým palácem Natur Eis Palast plným obřích rampouchů a zajímavých ledových útvarů i zábava pro rodiny s dětmi v parku Gletscherflohpark a v dětském parku Flohpark am Sommerberg.

Ceny skipassu:

Dospělý – 46 Eur

Mládež (2001–2003) – 37 Eur

Děti (2004–2012, nar. po 1. 1. 2013 zdarma) – 21 Eur

Nejbližší

Dachstein

z Prahy 417 km  5 hod jízdy autem

Je sice nejbližší pro většinu Čechů, ale tady už si až do podzimu nezalyžujete. Navíc mimosezonní ledovcové sjezdování není lyžařův ráj ani tak, nabízí čtyři kilometry tratí, takže při krásném počasí je tu nával. Kdo se na dachsteinském ledovci vyřádí víc, to jsou běžkaři. Později v zimě to tu ale stojí za to, sjezdovky jsou krásné a dlouhé, padající hluboko do údolí. I v létě má ale Dachstein co nabídnout, lanovka Dachstein panorama gondola vás za pouhých šest minut vyveze do zcela jiného světa, který si můžete obhlédnout z nejvyššího visutého mostu v Rakousku či skleněné platformy, rovněž ve výšce 400 metrů, na níž sestoupíte po čtrnácti schodech přezdívaných „schodiště do nikam“.

Největší v Rakousku  a nejlevnější

Stubai

z Prahy 565 km  5,5 hod jízdy autem

Při ideálních podmínkách Stubai nabízí až 110 kilometrů tratí, to je vůbec nejvíc ze všech rakouských ledovců. Navíc leží jen kousek za Innsbruckem, cesta je pohodlná. Díky nadmořské výšce 3000 metrů nabízí ledovec Stubaier Gletscher perfektní sněhovou pokrývku až do konce června. A co ještě dělá lyžování v největším lyžařském středisku na ledovci v Rakousku tak jedinečným? Například perfektní okruh přes celé lyžařské středisko na lyžích nebo na snowboardu, tzv. „Schneekarussell Schaufelspitze“. Jedete po čtyřech ledovcích a přejíždíte červené a modré sjezdovky. Po cestě si můžete odpočinout na jedné z mnoha slunečných teras, třeba ve sněhovém pavilonu Schneekristall Pavillon. Dejte si cappuccino, Aperol spritz a nebo pšeničné pivo, které chutná o to víc, když je za slunečných dnů otevřená střecha. Mimochodem Gourmet Schaufelspitz je nejvýše položená restaurace světa oceněná Gault Millau čepicí.

Ceny skipassu:

Dospělý – 40,80 Eur

Mládež (15–18 let) – 26,50 Eur

Děti (10–14 let) – 20,40 Eur

Nejzábavnější

Zermatt

z Prahy 932 km – 9 hod cesty autem

Lyžařské středisko ve švýcarském Zermattu u hranic s Itálií je největším svého druhu v Evropě a chlubí se nejvýše položenou ledovou jeskyní na světě. Ledovec Klein Matterhorn pak zajišťuje celoroční provoz a nabízí lyžařům v létě na ledovci Theodul 21 kilometrů tratí přístupných díky lanovce z Malého Matterhornu od května až do půlky listopadu. Stejně jako v zimě můžete jezdit po obou stranách hranice, na oběd se tak můžete zakousnout pro změnu do pizzy v Itálii. Třináct v létě otevřených modrých a červených sjezdovek je vhodných pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře. Gravity Park, vybavený U-rampou, kickery a raily nabízí jedno z nejkrásnějších alpských panoramat – ostatně úchvatné výhledy na horské čtyřtisícovky v čele s impozantní typickou siluetu Matterhornu jsou bezpochyby nejlákavější na celém areálu. Jedinečný je Zermatt i svou nabídkou aktivit a zábavy poté, co sundáte lyže můžete například zhlédnout Romea a Julii pod širým nebem s výhledem na Alpy, nic romantičtějšího snad nemůže být! 2600 m.n.m. navíc dělá z této akce nejvýše položené divadelní představení v Evropě.

Ceny skipassu:

Dospělý – 79 švýcarských franků

Mládež (16–20 let) – 67 švýc. franků

Děti (9–15 let) – 40 švýc. franků

Největší v Evropě

Les 2 Alpes

z Prahy 1150 km – 13 hod cesty autem

Největší letní lyžařská oblast v Evropě ležící asi sto kilometrů od Grenoblu se rozkládá na sto dvaceti hektarech a garantuje přírodní sníh a lyžování po celé léto až do začátku září. Lyžování skoro celoročně nabízí díky vysoko položeným sjezdovkám na ledovci Mont de Lans – což je vůbec největší evropský ledovec se sjezdovkami. Nejvyšší hora na vrcholu sjezdovek Dôme de la Lauze ční do výšky 3568 m n. m. Lanovky jezdí od sedmé ranní do půl jedné odpolední. Svah je sice trochu jednotvárný, ale nabízí nevídané převýšení 800 metrů a k tomu snowpark světové extratřídy. Cesta z vesnice až na ledovec trvá kabinkovou lanovkou a pak horským metrem jen půl hodiny. Po lyžování si můžete zaplavat ve venkovních bazénech, prohřát tělo ve wellness centru, zajít do tamní knihovny nebo jít na exkurzi do některého z muzeí. Středisko otevírá po jarní přestávce, letní sezona trvá od 14. června do 30. srpna.

Ceny skipassu:

Dospělý – 32 EUR

Děti – 20% sleva

 

   Fotografie: archivy středisek, Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose