up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Kam na čínské knedlíčky jiaozi? Ochutnejte ty z letenské knedlíčkárny Dim Sum Spot

08.08.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Mají tvar půlměsíce, jsou na páře vařené a chutnají skvěle. Co je to?

Pokud máte rádi dim sum knedlíčky stejně jako my, potom byste určitě měli vědět o tom, že se v Praze před nedávnem otevřel podnik, který se na ně specializuje. Dim Sum Spot je knedlíčkárna, ve které si pochutnáte na známých čínských jiaozi taštičkách nebo na masovém vývaru.

Milady Horákové 806/29, Praha 7

ÚT–NE 11:00–22:00

Asijských bister je v Praze nespočet, ale dim sum knedlíčkárna? Na tu jen tak nenarazíte. Proto vám představujeme Dim Sum Spot – místo, které před nedávnem vzniklo na Letné, jen kousek od tramvajové zastávky Kamenická. Za celým konceptem bistra stojí kamarádi Ondřej a Tomáš, kteří tu na páře připravují ručně dělané čínské knedlíčky jiaozi.

Taštičky jiaozi jsou jedním z oblíbených druhů dim sum knedlíčků a patří mezi běžný pokrm prakticky po celé východní Asii. Nejtypičtější jsou ale pro sever Číny. Tradičně jsou plněné masovou nebo zeleninovou směsí, zabalené do tenkého kulatého těsta, které se ručně skládá do tvaru půlměsíčků.

Proč zrovna knedlíčkárna? „Rok jsem byl studijně v Číně, kde jsem si zamiloval zdejší kuchyni. Dim sum knedlíčky se tu jedí prakticky všude, a to kdykoliv během dne. V Praze jsou asijské restaurace na každém rohu, ale všude dostanete to samé – kuřecí Kung-Pao, smažené závitky a podobně, ale přitom takhle to v Číně vůbec není. Říkal jsem si, že je škoda, že tu není místo, kam by lidé mohli zajít na tradiční dim sum knedlíčky, a tak jsem to prázdné místo chtěl zaplnit,” vypráví Ondra.

Ondra se se svým plánem svěřil kamarádovi Tomášovi, který se pro celou myšlenku nadchl spolu s ním. „Přislo mi to jako lákavý koncept. Jde vlastně o cenově dostupné jídlo, které není fancy, můžeme ho připravit rychle, ale přitom v něm najdete čerstvé suroviny,” říká Tomáš. S realizací bistra jim pomohl také jejich třetí společník Martin a recepty prý ladili společně. „Z Číny jsem si přivezl hlavně chutě. Koukal jsem lidem pod ruce, když knedlíčky dělali, ale my se je snažíme dělat také podle sebe a podle toho, co máme rádi,” říká Ondra.

V Číně se prý knedlíčky liší podle regionů. Proto si i kluci nechávají určitou volnost, co se týče druhů náplní. V jejich nabídce najdete několik druhů masových knedlíčků: bylinkové, houbové, tradiční čínské zelné nebo s čínskou pažitkou. Ochutnat tu ale můžete také veganské s shitake a tofu. Cena se potom odvíjí podle množství. Za 4 kusy zaplatíte 100 Kč, za 6 kusů 120 Kč, 8 kusů vás vyjde na 140 Kč a 10 kusů na 150 Kč. Stačí jen říct, kolik knedlíčků chcete a potom si je můžete libovolně namixovat podle vlastní chuti.

„Úplně na začátku jsme mysleli, že otevřeme jen malé take-away bistro, ale nakonec jsme rádi za tento prostor, kde si lidé můžou sednout i na zahrádku ve vnitrobloku,” říká Tomáš. Za nás je rozhodně fajn si vychutnat jídlo přímo tady. Samotný způsob servírování má svoje kouzlo. Ve chvíli, kdy zvednete horní víko bambusového košíčku, tak se na vás ještě vyvalí pára a vy si můžete ke knedlíčkům vybrat z několika omáček na dochucení, které jsou tu k dispozici.

„My děláme knedlíčky na páře. Nejtěžší na tom všem bylo vychytat těsto. Musí totiž držet tvar, ale zároveň nesmí být moc silné, protože by to při vaření na páře pak bylo moc tuhé. Spolu s těstem potom hraje zásadní roli teplota vody,” říká Ondra. Kluci se ale do knedlíčkárny nevrhli z ničeho nic. Rok jezdili se stánkem na nejrůznější trhy a food festivaly. Je dost možné, že jste je už potkali třeba na loňském ročníku Asia Festu.

Kromě knedlíčků sem můžete zajít také na silný masový vývar pěti chutí, který servírují se čtyřmi knedlíčky (140 Kč). Do budoucna prý plánují připravovat také pravé čínské čaje. Hlavně Ondra je totiž jejich velkým fanouškem. Už teď si tu ale můžete dát výborný domácí ledový čaj dle denní nabídky. Těšit se můžete také na knedlíčky s novými náplněmi, ty se totiž často obměňují.

 

Co vy a dim sum knedlíčky?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
Petr
14.08.2019 12:58
Petr
20.02 09:20
Pěkný článek a knedlíčky tam mají fakt super.
Marek Pernička
14.08.2019 19:14
Marek Pernička
20.02 09:20
Které jsou Vaše nejoblíbenější?
Petr
15.08.2019 14:30
Petr
20.02 09:20
Obecně mi chutnají všechny. Více klasické vepřové než veganské a nejvíce asi, když měli speciál s Chilly a taky ten jejich vývar je super. Které jsou Vaše nejoblíbenější?

Marek Pernička
14.08.2019 19:12
Marek Pernička
20.02 09:20
Nejlepší dim sum široko-daleko!!! Maximálně doporučuji!

Petr
15.08.2019 15:42
Petr
20.02 09:20
Jinak ještě máte pěkné fotky, kdo Vám to fotí?

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose