up_icon

Téma

facebook twitter mail

Děti kam se podíváš. Dejte jim k jejich svátku ten nejhezčí dárek – oslavte ho s nimi!

31.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Ještě nevíte, kam to jít roztočit se svými ratolestmi?

Je to den plný smíchu a dětského dovádění. 1. červen je zaslíbený těm nejmenším – vlastně i těm trošku větším – a bezpochyby největší radost jim uděláte, když se aspoň jednou za rok stanete znovu jedním z nich. Hurá do světa pirátů a princezen, duhových poníků a hradů z Lega!

Děti jsou budoucnost, ale kdysi se na jejich blaho až tak nehledělo. V minulosti nebývaly na takovém piedestalu jako dnes. Právům a ochraně dětí se věnuje pozornost až posledních pár desítek let, a to přesto, že už v roce 1924 přijala Liga národů tzv. ženevskou Deklaraci práv dětí. Ta poprvé zakotvila skutečnost, že pro svou tělesnou a duševní nezralost potřebují zvláštní záruky, péči a právní ochranu před narozením i po něm. První oficiální svátek s názvem Den pro ochranu dětí vyhlásila v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen – podle Světové konference na ochranu dětí z roku 1925, která se konala právě 1. června. Tento den byl pak jako pevné datum svátku stanoven na mezinárodní konferenci pro ochranu dětí v roce 1952. OSN však o dva roky později vyhlásila Světový den dětí a doporučila všem členským státům, aby ho oslavovaly 20. listopadu. Některé země si přesto ponechaly červnové datum, jiné oslavy přesunuly, a další slaví pro jistotu dvakrát v roce. Nu co, času stráveného dováděním na dětském hřišti není nikdy dost – ať už je vám šest anebo šedesát!

Takže kam vyrazíte?

S Alenkou do kouzelné Žlutozemě

Žluté lázně

Podolské nábřeží 3

Tříleťáci, školáci i babičky a mámy s tatínky, všichni si ve Žlutých lázních najdou svou zábavu. Populární místo na břehu Vltavy bude na Den dětí patřit jak mrňatům a puberťákům, tak všem, koho baví si hrát a nebojí se, že se při tom ušpiní anebo ztratí glanc! S Alenkou z říše za zrcadlem se vydáte za hádankami a úkoly, které vás provedou říší čar a kouzel, tajemných postav a netušených překvapení. Sváteční den ve společnosti pohádkových postav na pódiu nabídne kouzelnou stezku, dílničky pro malé výtvarníky, malování na obličej, koutek pro nejmenší, pouťové atrakce, tržiště i ohýnek a buřtíky a hlavně spostu legrace.

Program:

 • Malování na obličej
 • Kouzelná soutěžní cesta
 • Den otevřených dětí pro tábory
 • Kouzelná výtvarná dílnička
 • Opékání buřtíků
 • Pouťové atrakce
 • Kouzelné tržiště
 • Little Tikes dětský koutek pro nejmenší

Na klokany a vopice!

Zoo Praha

U Trojského zámku 12/3

Zvířecí říše láká děti po celý rok, ale 1. června bude oděná do zvlášť lákavého hávu. Mezinárodní den dětí bude v Zoo Praha plný her a soutěží, zábavný program pro ně zahrada připravila ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy. Děti do 15 let mají navíc vstup jen za korunu! Vystoupí i hudební skupina Bohemian swing band, kromě soutěží budou bezpochyby lákavá i oblíbená komentovaná krmení a setkání na více jak dvaceti místech po celé zoo. Mimochodem počínaje červnem se pak tento program rozšiřuje na celý týden.

Plnou parou do Braníka a na Kačerov

Vlakové nádraží Praha-Braník

Pikovická 2

Doražte s dětmi na nádraží Praha-Braník, zvlášť ti, které fascinuje svět lokomotiv a starých strojů, budou nadšení. Kromě bohatého programu na nádraží odtud bude vypraveno několik mimořádných vlaků, těšit se můžete na jízdy historickými kousky, zájemci se budou moct svézt tradičním motoráčkem nebo parním vlakem po okolí stanice, a s párou v zádech dokonce zavítat až do Vraného nad Vltavou. Lákadlem budou také jízdy motorového vozu do areálu depa metra na Kačerově. Na své si přijdou i fanoušci městské hromadné dopravy, pro něž bude jako dělaná jízda po Praze historickým autobusem. Samozřejmě nebude chybět tradiční výstava železničních vozidel všeho druhu i modelového kolejiště a také možnost ověřit si stav své fyzičky na inspektorské drezíně.

Pošlete děti… na Měsíc!

Hvězdárna a Planetárium hl. m. Prahy

Královská obora 223

V Planetáriu Praha ve Stromovce i na Štefánikově hvězdárně na Petříně se budou dít věci! Co takhle vydat se do vesmíru? Před letem a přistáním na Měsíci provádějí astronauti na Zemi dlouhodobé přípravy, pozorují Měsíc nebo simulují stav beztíže. Jaké to ale je vstoupit na povrch našeho vesmírného souseda? Jsou dodnes na Měsíci vůbec nějaké stopy? Je mimozemský sliz původem z Měsíce? Na tyto a další dotazy vám odpoví náš astronaut. K tomu vás čeká premiéra veleúspěšné pohádky Polaris 2. Promítá se v 11, 14, 15, 16:30 a 18 hod.

Program hvězdárny:

 • Pozorování Měsíce dalekohledem
 • Dílna animovaného filmu
 • Přistání na Měsíci
 • Výroba mimozemského slizu
 • Otiskni si stopu na Měsíci
 • Simulace stavu beztíže (trampolína)
 • Zeptej se astronauta, rád zodpoví tvůj zvídavý dotaz
 • Fotostěna
 • Malování na obličej
 • Vyfoť se s živým Jamesem a Vladimírem z Polarisu

Zpátky do pravěku za Karlem Zemanem

Kasárna Karlín

Prvního pluku 2

Přijďte se s dětmi podívat, jak to fungovalo před vznikem filmu, vyrobit si vlastní razítka, originální ozdoby do květináčů, nášivku anebo vyzkoušet foťáky, jaké jste ještě neviděli! Vše zakončí v 17 hod parádní projekce restaurované verze snímku Cesta do pravěku, kterou natočil legendární režisér Karel Zeman v roce 1955.

Podskalím s panem Pivodou

Muzeum hl. m. Prahy, Podskalská celnice na Výtoni

Rašínovo nábřeží 412/30

Vydejte se oslavit den dětí s Muzeem hl. m. Prahy na Výtoň. Dejte si poznávací procházku částí Podskalí s mapou i návodem na čtení historie ze staveb a jejich výzdoby. A s otázkami, aby cesta lépe ubíhala. Přijde i Pan Pivoda. Kdo to je, co se mu přihodilo a jak mu můžete pomoci, se dozvíte před cestou v Podskalské celnici na Výtoni. Po výletě si vyzvednete odměnu a to nejen v podobě dárku. Pro mrňata do šesti let bude dost zábavy na trávníku u Podskalské celnice, kde se děti seznámí s podskalskými pověstmi a plaveckým řemeslem typickým pro tuto část Prahy.

Modeláři všech zemí, spojte se!

Modelářské letiště Sobínka

Sobínská 233, Chrášťany

Modelářský den nedaleko pražského Zličína nabídne nejen ukázky leteckého umění špičkových RC pilotů letadel i vrtulníků, ale taky výsledky šikovných rukou začínajících i pokročilých modelářů jakož i komentované letecké ukázky, dramatické letecké souboje skupin Esa combat a Warbirds. Taky samozřejmě spoustu exkluzivních modelů a přiletí i helikoptéry z blízkého letiště a možná dokonce bonbónový bombardér!

Doprovodný program: RC simulátor - mobilní lezecká stěna - laserová střelnice - BumperBalls - skákací hrad - RC auta - hasičská technika ze Zličína - stavba balzových házedel - stavba plastikových modelů - tvořivé dílny pro slečny - plackovač - stánky s občerstvením a dobrou kávou - modelářský obchod z Benešova

Poslechněte si slavíky nikoli z Madridu

Pražská Kampa

Už potřetí se parkem na Kampě ponesou hlasy kluků a mládenců, kteří propadli lásce ke zpěvu – v rámci třetího ročníku setkání českých chlapeckých sborů s názvem Slavíci v zahradě 2019. Budou tu připraveny hudební a tvořivé dílny, od 10 hodin začne seznámení sborů pojaté jako „rytířská klání“, a po 16. hodině program vyvrcholí hudební přehlídkou. Festival je pojmenovaný podle slavného francouzského filmu Slavíci v kleci režiséra Christophea Barratiera, který oslavuje chlapecký zpěv. Vznikl proto, aby rodiče viděli, že zpívající kluk je normální veselá a zdravá bytost a nebáli se dát svá dítka do sboru, a taky aby kluci viděli, že zpívání je skvělá zábava.

„Vyrob si“

V tomto stánku si budete moci vyrobit své vlastní hudební nástroje! Na výběr bude například osvědčená flétna z mrkve či chřestidlo z ping-pongových míčků. Účelem je postupně vytvořit „zeleninový orchestr“ a kdo se na svůj nástroj naučí hrát, bude moci ve vybraných chvílích vystoupit jako jeho člen na pódiu!

„Zanotuj si“

Zde si můžete vyzkoušet náš „křikoměr“ a další jedinečné vynálezy. Ukážeme vám, že noty nemusí být jen strašidelná změť nepochopitelných čárek a teček na papíru, ale že si s jejich pomocí můžete zahrát třeba vylepšené Člověče, nezlob se nebo originální hru „Had“, při které vyhrává ten, kdo se nezamotá v točitém bludišti!

„Namaluj si“

Co vidíte, když si při poslechu hudby zavřete oči? Možná to jsou různé krajiny nebo zvláštní útvary ve Vesmíru, anebo jen tma, avšak doprovázená hlubokým citem. Ať už to máte jakkoliv, zde si budete moci svou představu namalovat nebo jinak výtvarně ztvárnit. Stánek „Namaluj si“ je prostorem pro vaši potěchu a pro sdílení toho, co hudba maluje v našich představách a srdcích.

„Zamuzicíruj si“

Přijďte si zamuzicírovat. Hraní na hudební nástroje není jen otázkou talentu. Měl by k němu mít přístup každý a vedoucí stánku – Kateřina Andršová – vám ukáže jednoduché a efektní nástroje, na kterých můžete začít. Pomůže vám také ovládat vaše flétny z mrkve a další nástroje, které si vytvoříte ve stránku „Vyrob si“.

 

   Fotografie: city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose