up_icon

Události

facebook twitter mail

Čtyřlístek je fenomén už 50 let! Myšpulín, Pinďa, Fifinka a Bobík slaví ve filmu i na výstavě

26.04.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Nejznámější český komiks provází (nejen) děti už půl století. A pořád je na výsluní

Za 50 let se změnili jen minimálně, pořád nosí stejné šaty, jezdí stejným autem a domek mají zařízený zeleným nábytkem přesně tak, jak si ho autor populárního komiksu Jaroslav Němeček pamatuje ze svého dětství. I kreslení hrdinové ale musí jít s dobou, a tak Myšpulín, Pinďa, Fifinka a Bobík v novějších příbězích například běžně ťukají do notebooku. Slavná čtyřka každopádně není jediná, kdo má letos velké jubileum. Svíčky na dortu sfoukl i její „otec”, který legendární Čtyřlístek stvořil. Akorát jich měl o 25 víc.

„Čtyřlístek pro mě znamenal a znamená šťastný život od začátku po celou dobu,“ vzpomíná Jaroslav Němeček. „Já s těmi figurkami jejich příběhy stále doslova prožívám. Už tím, že jsem si je umístil do domečku, v němž jsem vyrůstal v Praze v Modřanech. Jen jsem jej umístil do Máchova kraje poblíž hradu Bezděz, kde jsem zas na chalupě."

Ten nejhezčí dárek k narozeninám si výtvarník nadělil v podstatě sám. Začátkem dubna měl totiž v kinech premiéru animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Na filmovém plátně

Na kraji malebných Třeskoprsk, v malém domku, bydlí čtyři kamarádi. Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín u táborového ohně vzpomínají na dobrodružství, která zažili v uplynulém roce. O tom je jejich nový film. Každý z hrdinů vypráví příběh, který považuje za úplně nejlepší. S Pinďou zažijete povedený horolezecký výlet na Ďáblův palec, s Myšpulínem napínavé pátrání po ukrutném Vlkodlakovi, s Bobíkem fantastickou cestu do vesmíru a s Fifinkou vánoční návštěvu u malých čertíků.

Postavičky a jejich jména Němečkovi vymýšleli vlastně pro svého syna. „Nejdřív jsme vymysleli figurky, o půlhodiny později pak během chvíle jejich jména. Manželka je autorkou Fifinky a Myšpulína, ten dostal jméno podle stromu mišpule. Já vymyslel Bobíka a Pinďu. Bobík je prasátko, a to se podle mě jinak jmenovat nemůže. Byl bych nerad, aby v tom někdo hledal jinotaje,“  říká autor s úsměvem.

Na výstavě

Kino ovšem není zdaleka jediné místo, kde lze se čtveřicí kreslených hrdinů oslavit jejich výročí. 8. května se v Muzeu hlavního města Prahy slavnostně otevře i velká výstava 50 let s Čtyřlístkem. Malé návštěvníky pozve do světa dobrodružství a zapojí do hry, jejímž cílem bude představit svět čtveřice postav z komiksu i současným dětem. Ty budou postupně procházet jednotlivými částmi výstavy a plnit různé úkoly. Základem je dům Čtyřlístku situovaný do městečka Třeskoprsky, rozdělený na čtyři místnosti, z nichž každá je věnována jedné postavičce z komiksu - je tu Myšpulínova laboratoř, Fifinčina kuchyně a šatník, Bobíkova posilovna i Pinďova strašidelná stezka. A u domku zahrada a Myšpulínova garáž se „strojem času“, kterým se děti dostanou se Čtyřlístkem nejen do vesmíru, ale také do minulosti. Výstavu bude možné prožít dvojím způsobem - buď jako dobrodružnou honbu za pokladem, nebo jako interaktivní odpoledne a bližší seznámení se s jednotlivými komiksovými postavami. K tomu se bude promítat krátký filmový příběh Signály z neznáma z produkce Krátkého filmu. Dospělákům je určena linie výstavy představující vývoj komiksu během padesáti let jeho existence v propojení s významnými momenty rozvoje Prahy. Na časové ose budete mít možnost připomenout si důležité okamžiky, včetně vývoje výtvarné podoby postav. Stejně tak si připomenete některé události spojené s Prahou v posledních padesáti letech.

V Muzeu u jezera

Každý čtenář Čtyřlístku ví, že Blaťák je Máchovo jezero a komiksové Třeskoprsky, kde čtveřice oblíbených hrdinů žije, jsou ve skutečnosti Doksy. A právě tam v roce 2011 vzniklo Muzeum Čtyřlístek, jediné svého druhu v ČR. Můžete se tu nejen setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, ale uvidíte i, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně a také spatříte Myšpulínovy vynálezy. A pak se můžete vydat se Čtyřlístkem kolem Blaťáku po naučné Fifinčině stezce. Asi dvanáct kilometrů dlouhá cesta vede kolem Máchova jezera z Doks přes Staré Splavy, cestou vás čekají různé úkoly a na konci odměna.

Čtyřlístek taky samozřejmě stále existuje v podobě už zmíněného dětského časopisu - jednoho z vůbec nejdéle u nás vycházejících. První číslo vytvořil pan Němeček v roce 1969 společně s manželkou Lucií právě na chalupě u Doks. 30 tisíc kusů bylo rozebráno raz dva, a tak pokračovali dalšími díly, od sedmého sešitu příběhy začala psát Ljuba Štíplová, po roce 1990 i další spolupracovníci. Čtyřlístek vychází dvacetkrát za rok, jeho zlatá éra spadá do 80. let, koncem dekády se tisklo až 220 tisíc výtisků, dnes je to kolem 50 tisíc. I díky tomu Čtyřlístek přežil nástup čerstvé konkurence po roce 1989.

Čtveřice polidštěných zvířátek z Třeskoprsk postupně ale úspěšně obsadila i další oblasti zábavy jako například počítačové hry či aplikace pro mobilní telefony, jsou k vidění na oblečení, školních potřebách či známkách. A od roku 2013 konečně i na filmovém plátně - první celovečerní animovaný film se jemnoval Čtyřlístek ve službách krále a ten letošní, který je právě v kinech, Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Mimochodem, pokud máte doma některé z prvních čísel Čtyřlístku, hlídejte ho jako oko v hlavě, mají neuvěřitelně velkou cenu, na internetových aukcích se prodávají i za desetitisíce!

 

   Fotografie: city-dog.cz.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose